در بهار امسال

تورم كالاهای صادراتی با ۱۰ درصد كاهش به ۱۳ و شش دهم درصد رسید

تورم كالاهای صادراتی با ۱۰ درصد كاهش به ۱۳ و شش دهم درصد رسید نیو باكس: تغییرات شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی بهار امسال 13.6 درصد است كه در مقایسه با تورم فصلی زمستان ۱۳۹۷ حدود ۱۰.۵ واحد درصد كاهش داشته است.به گزارش نیو باكس به نقل از مركز آمار ایران، قیمت كالاهای صادراتی یكی از مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر میزان مبادلات خارجی كشورها و نیز یكی از عوامل تعیین كننده رابطه مبادله می باشد و تغییرات آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در طرح شاخص قیمت كالاهای صادراتی از كلیه كدهای تعرفه صادراتی كشور در سال ۱۳۹۰ (سال پایه) استفاده می شود. روش جمع آوری اطلاعات با استفاده از آمارهای ثبتی گمرك جمهوری اسلامی ایران و طبقه بندی مورد استفاده سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و كدگذاری (HS) می باشد. نتایج حاصل از این طرح در سطح كل كشور و برای ۲۰ گروه اصلی طبقه بندی HS قابل انتشار است و به تفكیك دلاری و ریالی محاسبه و منتشر می شود.
ذكر این نكته لازم است كه برای محاسبه شاخص فصل بهار ۱۳۹۸ از داده های مقدماتی گمرك جمهوری اسلامی استفاده شده است. پس نتایج اعلام شده به صورت مقدماتی بوده و استفاده از آنها بایستی با ملاحظه صورت گیرد. شایان ذكر است كه بعد از استخراج و عرضه كرده های قطعی سال ۱۳۹۸ توسط گمرك جمهوری اسلامی ایران، شاخص صادرات نیز از طرف مركز آمار بازبینی شده و ارقام نهایی شاخص مربوط به این دوره مجدداً به صورت قطعی منتشر خواهد شد.
تورم فصلی
تغییرات شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل ۱۳۹۷، ۱۳، ۶ درصد است كه در مقایسه با تورم فصلی زمستان ۱۳۹۷ (برابر با ۲۴.۰ درصد) حدود ۱۰.۵ واحد درصد كاهش داشته است. همین طور تغییرات شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری نیز در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل قبل، ۰.۱ درصد افزایش داشته كه در مقایسه با تورم فصلی زمستان ۱۳۹۷ (برابر با ۰.۷ درصد) حدود ۰.۶ واحد درصد كاهش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS كمترین نرخ تورم فصلی در بخش ریالی مربوط به گروه «چربی ها و روغن های حیوانی یا نباتی، فرآورده های حاصل از تفكیك آنها، چربی های خوراكی آماده موم های حیوانی یا نباتی» (۰، ۱- درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «كالاها و مصنوعات گوناگون» (۳۳.۶ درصد) است.
تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹۵، ۱ درصد است كه در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان ۱۳۹۷ (برابر با ۱۰۲.۹ درصد) ۷.۸ واحد درصد كاهش داشته است. همین طور تغییرات شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲.۷ درصد است كه در مقایسه با تورم نقطه به نقطه زمستان سال ۱۳۹۷ (برابر با ۲۳.۹ درصد) ۱۱.۲ درصد كاهش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS كمترین نرخ تورم نقطه به نقطه در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها و …» (۰.۳ - درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «كالاها و مصنوعات گوناگون» (۲۱۴.۲ درصد) است.
تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های ریالی در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۸ برابر با ۷۸.۴ درصد بوده است كه در مقایسه با تورم سالانه ی زمستان ۱۳۹۷ (برابر با ۶۱.۱ درصد) ۱۷.۳ واحد درصد افزایش داشته است. تغییرات میانگین شاخص قیمت كالاهای صادراتی مبتنی بر داده های دلاری در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۸ برابر با ۱۹.۳ درصد بوده است كه در مقایسه با تورم سالانه ی زمستان ۱۳۹۷ (برابر با ۱۹.۶ درصد) ۰.۳ درصد كاهش داشته است. در گروه های اصلی طبقه بندی HS كمترین نرخ تورم سالانه در بخش ریالی مربوط به گروه «مروارید طبیعی یا پرورده، سنگ های گرانبها و …» (۸.۲ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به گروه «كالاها و مصنوعات گوناگون» (۱۵۰.۱ درصد) است.
جدول تورم كالاهای صادراتی را از اینجا مطالعه كنید.


منبع:

1398/06/17
01:47:33
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: تورم , صادرات , قیمت , كالا
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه