در واكنش به منتقدان لایحه تجارت

نماینده شوش: اقدامات كارشناسی زیادی روی لایحه تجارت انجام شده است

نماینده شوش: اقدامات كارشناسی زیادی روی لایحه تجارت انجام شده است نیو باكس: نماینده مردم شوش در مجلس در واكنش به منتقدان لایحه تجارت اظهار داشت كه كار كارشناسی زیادی روی لایحه تجارت انجام شده است.


سید راضی نوری در گفت و گو با ایسنا درباره انتقادات مطرح شده از جانب فعالان اقتصادی نسبت به لایحه تجارت و نحوه بررسی آن در صحن علنی مجلس گفت: لایحه تجارت برای سال ها پیش است و اقدامات كارشناسی بسیاری روی این لایحه انجام شده است. این لایحه همین طور مراحل قانونی خودرا بطور دقیق طی كرده است. فضای صحن علنی هم طوری نیست كه اگر نماینده ای پیشنهادی داشته باشد، اجازه مطرح كردن آنرا نداشته باشد.
نماینده مردم شوش افزود: از نظر من اشكالی بر این لایحه وارد نیست، نمایندگان نیز ابهام زیادی در روند بررسی این لایحه ندارند، وقتی ماده ای از لایحه مخالفی ندارد، چرا باید جهت بررسی بیش از اندازه بر این موارد تمركز نماییم.
وی در مورد اشكال بعضی منتقدان در خصوص استفاده مكرر و نامشخص از واژه «عرف» در مواد این لایحه اظهار داشت: نكته اینجاست كه اتاق بازرگانی و كارشناسان پیش از بررسی مواد قانونی لایحه تجارت بعضی مفاهیم در رابطه با این لایحه را تشریح كردند. اگر مشروح مذاكرات را مرور نماییم متوجه منظور دقیق این مفاهیم خواهیم شد.
نوری درانتها اشاره كرد: كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس پیش از بررسی این لایحه در صحن علنی، به بررسی این لایحه پرداخته بود. كمیسیون حقوقی مجلس كمیسیون شلوغی نیست و غالب موارد و مسائل با دقت ویژه ای بررسی می شود.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در حال بررسی و تصویب "لایحه تجارت" هستند كه بیشتر از هزار ماده دارد كه كارشناسان اقتصادی نسبت به نحوه بررسی آن در مجلس انتقاد وارد كرده اند.
تدوین لایحه تجارت از اوایل دهه هشتاد در دولت وقت آغاز و این لایحه در سال ۱۳۸۴ به مجلس تقدیم شد و در نهایت در تاریخ ششم دی ماه سال ۱۳۹۰ در كمیسیون حقوقی و قضایی كه طبق اصل ۸۵ قانون اساسی عهده دار بررسی آن بود، به تصویب رسید. مجلس نیز در تاریخ ۲۳ فروردین سال ۱۳۹۱ با اجرای آزمایشی آن به مدت پنج سال موافقت و آنرا برای شورای نگهبان ارسال كرد. شورای نگهبان با ایراد اصل هشتاد و پنجم آنرا به مجلس عودت داد و برای رفع ایراد شورای نگهبان لازم بود این لایحه در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.
نظر به حجم بالای مواد این لایحه (۱۲۶۱ ماده)، تصمیم كمیسیون قضایی بر آن شد كه این لایحه به صورت كتاب به كتاب و در پنج مرحله به صحن علنی مجلس ارائه شود كه «كتاب قراردادهای تجارتی» آن در ۱۲ فصل و ۳۳۱ ماده در شهریورماه ۱۳۹۸ در دستور كار مجلس قرار گرفت. بااینكه تصویب تمام این قسمت از لایحه تجارت در هفته دوم شهریورماه ۱۳۹۸ در مجلس به انتها رسیده ولی مواد ۲۷۹ و ۲۹۳ این لایحه جهت بررسی دوباره به كمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع شد.
منبع:

1398/06/25
13:53:17
5.0 / 5
4738
تگهای خبر: اقتصاد , بازرگانی , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه