نایب رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران خبر داد:

گم شدن سالانه ۲ میلیارد دلار ارزش اقتصادی معاملات پسماند!

گم شدن سالانه ۲ میلیارد دلار ارزش اقتصادی معاملات پسماند! به گزارش نیو باكس نایب رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران اظهار داشت: به علت نبود شفافیت و حضور دلالان در مدیریت پسماند، سالانه حدود دو میلیارد دلار ارزش اقتصادی حاصل از معاملات پسماند، عملا گم می شود و كسی ردی از آن پیدا نمی نماید.


اشكان معمارزاده در گفتگو با ایسنا، از صادرات بخشی از مواد اولیه مورد نیاز صنایع بازیافت كشور اطلاع داد و اظهار نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در این زمینه همكاری و كوشیده صادرات بخشی از مواد اولیه صنایع بازیافت كه نیاز صنایع بازیافت كشور است را متوقف و از خام فروشی جلوگیری كند، اما این چاره كوتاه مدت است و برای حل مشكلات مواد اولیه این صنعت كافی نیست، چونكه رشد صنعت بازیافت كشور در گروی حمایت های قانونی برای رقابت پذیری است.
به قول وی، مواد اولیه بازیافت معمولا به اسم مواد دیگر از كشور صادر می شوند و در این زمینه وزارت صمت باید اعلام نماید كه صادرات این مواد با چه كدهایی انجام می شود.
نایب رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران در ادامه كشورهای همسایه همچون پاكستان و مشتری های كلان همچون چین را همچون مهم ترین خریداران مواد اولیه بازیافت از ایران عنوان نمود و اظهار داشت كه به علت نبود شفافیت در بازار پسماند كشور، عدد دقیقی از میزان صادرات این مواد در دسترس نیست.
همینطور به قول معمارزاده، محاسبات نشان داده است كه به علت نبود شفافیت و حضور دلالان در مدیریت پسماند، سالانه حدود دو میلیارد دلار ارزش اقتصادی ناشی از معاملات پسماند، عملا گم می شود و كسی ردی از آن پیدا نمی كند.
وی نبود ساماندهی در زمینه مبادلات پسماند را علت دیگر مشكلات مربوط به تامین مواد اولیه صنایع بازیافت عنوان نمود و اظهار داشت: اگر دست اندركاران خرید و فروش پسماند در یك سامانه مشخصی همچون بورس، شناسنامه دار شوند و دست دلالان از این بخش كوتاه شود، بخشی از مشكلات حل خواهد شد.
نایب رئیس اتحادیه صنایع بازیافت ایران با اشاره به اینكه بازار پسماند هم اكنون در انحصار شهرداری ها است، خاطرنشان كرد: چارچوب این سامانه هم از جانب اتحادیه صنایع بازیافت در حال طراحی است و در نهایت مدیریت این سامانه باید بر عهده یك نهاد غیر ذی نفع و بی طرف گذاشته شود.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایسنا، امین صدرنژاد، دبیر اتحادیه صنایع بازیافت ایران، اسفندماه سال قبل از تعطیلی برخی كارخانه های بازیافت به علت كمبود مواد اولیه و افزایش قیمت این مواد اطلاع داده بود و علت آن حضور مافیا در بازار پسماند عنوان شده بود.1398/08/10
14:18:58
5.0 / 5
4332
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , خرید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه