در گزارش نیو باكس عنوان شد

واردات ماشین آلات و تكنولوژی از آلمان باوجود تحریم

واردات ماشین آلات و تكنولوژی از آلمان باوجود تحریم به گزارش نیو باكس رئیس كمیسیون تسهیل تجارت اتاق تهران از تغییر در تركیب كشورهای هدف صادراتی اطلاع داد و اظهار داشت: واردات تكنولوژی و ماشین آلات از آلمان بعنوان یكی از ۵ شركای وارداتی ایران، باوجود تحریم انجام شد.محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به صادرات ۲۷ میلیارد دلاری كشور در هشت ماهه ابتدای سال ۹۸ اظهار داشت: صادرات غیرنفتی در این مدت به لحاظ وزنی با ۱۶.۵ درصد رشد مواجه بوده كه نشان داده است حضور صادركنندگان در بازارهای هدف صادراتی باوجود تمامی مشكلات و تحریم ها، همچنان ادامه دارد، این در شرایطی است كه صادرات به لحاظ ارزشی كاهش ۱۱ درصدی را نشان داده است كه این امر ناشی از تعدیل نرخ پایه های صادراتی بوده است.
رئیس كمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران اضافه كرد: آمار حكایت از آن دارد كه امسال صادرات غیرنفتی كشور به لحاظ وزنی از افزایش برخوردار بوده و این مورد به لحاظ ارزآوری برای اقتصاد كشور حائز اهمیت می باشد، ضمن اینكه كاهش صادرات هم به علت نرخ پایه های صادراتی بوده كه نباید به اشتباه آنرا رشد منفی صادرات تعبیر كرد.
وی خاطرنشان كرد: واردات هم به لحاظ ارزشی ۵ درصد و به لحاظ وزنی ۱.۵ درصد كاهش داشته است كه البته سهم عمده ای از واردات كشور به كالاهای اساسی و مواد اولیه تولید و ماشین آلات اختصاص دارد.
متأسفانه هند از ۵ كشور هدف صادراتی ایران خارج شده و این امر نشان داده است كه هندی ها به علت تحریم كوشیده اند تجارت خود با ایران را كم كنند
به گفته لاهوتی، بازارهای هدف صادراتی ایران شامل چین، عراق، امارات، تركیه و افغانستان بوده اند كه البته ظرف ماه های گذشته به علت ناامنی هایی كه در عراق وجود دارد، صادرات ما گرفتار خلل شده و بخشی از كندی رشد صادرات هم می تواند مربوط به كاهش صادرات به كشور عراق باشد، این در شرایطی است كه متأسفانه هند از ۵ كشور هدف صادراتی ایران خارج شده و این امر نشان داده است كه هندی ها به علت تحریم كوشیده اند تجارت خود با ایران را كم كنند اما در مقابل افغانستان به جمع ۵ كشور هدف صادراتی ایران برگشته و نام تركیه هم در این لیست به چشم می خورد.
وی با اشاره به اینكه واردات ما از چین، امارات، تركیه، هند و آلمان بوده است تصریح كرد: با عنایت به حجم صادرات و ارتباطات دو جانبه ای كه با كشورهایی همچون چین، امارات و تركیه وجود دارد، این سه كشور هم در جمع بازارهای هدف صادراتی و هم در بین كشورهایی قرار دارند كه ایران از آنها واردات می كند اما در كنار آن هند تنها به ما كالا می فروشد.
لاهوتی از بازگشت یكی از كشورهای پرقدرت اروپایی به جمع بازارهای هدف وارداتی ایران اطلاع داد و اظهار داشت: تراز تجاری با این كشور باید به نفع ایران بهبود یابد؛ آلمان به ایران كالا می فروشد و در مقابل ما صادرات زیادی به این كشور نداریم كه به نظر می آید سازمان توسعه تجارت باید توجه ویژه ای به این بازارها داشته باشد تا در مورد تراز تجاری ما با آنها تفاوت قابل ملاحظه ای مشاهده نشود.
آلمان به عنوان یكی از كشورهای پرقدرت اروپایی به جمع بازارهای هدف بازگشته است؛ كه البته تراز تجاری باید به نفع كشورمان بهبود یابد. در شرایط تحریم توانسته ایم از این كشور ماشین آلات، تكنولوژی و مواد اولیه از این كشور تأمین كنیم
وی اعتقاد دارد بودن آلمان در جمع ۵ كشور وارداتی ایران نشان داده است كه كماكان ارتباطات ایران با اتحادیه اروپا برقرار است و چنانچه سازوكارهای نقل و انتقالات مالی به صورت جدی از جانب اروپایی ها تأمین شود، ایران می تواند ارتباطات خویش را با كشورهای بیشتری در حوزه اتحادیه اروپا ادامه دهد.
عضو كمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران تصریح كرد: تراز تجاری ایران در هشت ماهه ابتدای سال جاری منفی بوده و این شرایط منفی به تعدیل نرخ پایه های صادراتی ایران برمی گردد، ضمن اینكه میانگین ارزش كالاهای وارداتی ما ۱۳۰۰ دلار در هر تُن و ارزش كالاهای صادراتی ما ۲۶۰ دلار در هر تُن است.
وی اظهار داشت: واردات ما هم اكنون كالاهای مصرفی و غیرضروری نیست و چنانچه كالاهای مصرفی در لیست این اقلام قرار گیرند، حتما قلم عمده آن دارو است كه ما هم از آلمان دارو وارد نمی نماییم، پس در شرایط تحریم توانسته ایم ماشین آلات، تكنولوژی و مواد اولیه از این كشور تأمین نماییم، این در شرایطی است كه آلمان ۴.۵ درصد سهم واردات ما را به خود اختصاص می دهد.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران اضافه كرد: حضور یك كشور پرقدرت اروپایی در جمع ۵ كشور اول وارداتی ایران امری مهم به حساب می آید و به نظر می آید اگر مشكلات نقل و انتقال پول حل شود، می توان كشورهای اروپایی را در جمع ۵ كشور اول صادراتی ایران قرار داد.1398/09/21
15:53:31
5.0 / 5
4457
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه