رئیس اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد

پتانسیل ۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به كشورهای همسایه

پتانسیل ۱۰۰ میلیارد دلاری صادرات به كشورهای همسایه به گزارش نیو باكس رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، با اشاره به اینكه كشورهای همسایه ایران سالانه ۱۰۰۰ میلیارد دلار كالا وارد می كنند، اظهار داشت: پس ما پتانسیل صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری به آنها را داریم.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، مسعود خوانساری امروز سه شنبه ۱۰ دی ۹۸ در مراسم معرفی و تقدیر از صادركنندگان نمونه استان تهران اظهار داشت: اگر مشكل تحریم حل نشود، در سال ۹۹ هم مشكلات زیادی رخ خواهد داد، این در شرایطی است كه بودجه سال آینده هم نشان داده است كه در شرایط تحریمی گرفتار مشكل است، این در شرایطی است كه اقتصاد ایران در سال ۹۹ با همین مشكلات بودجه ای دست و پنجه نرم خواهد نمود.
خوانساری اعتقاد دارد، یكی از راههای اساسی كه می توان به تحریم غلبه كرد صادرات غیرنفتی است كه یكی از راههای دور زدن تحریم و فرار، صادرات غیرنفتی است كه با عنایت به امكانات و پتانسیلی كه در كشور وجود دارد، بیشتر از آنچه كه صادر می نماییم، می توان صادرات را جهش داد.
وی تصریح كرد: ۱۵ كشور همسایه ایران هستند كه در سال بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد دلار واردات دارند كه بر این اساس، باید از این پتانسیل استفاده نمود. اما مهمتر این است كه موانع را از پیش روی صادرات برداریم. این درحالی است كه افزایش ناگهانی قیمت ارز ضربه زیادی به اقتصاد كشور زد و معیشت مردم را گرفتار مشكل كرد، اما فایده آن، این بود كه اگر قیمت ارز واقعی شود، می توان به تولید و صادرات كشور تكیه كرد و به جای اینكه یارانه را به كالاهای خارجی دهیم، روی كالاهای ایرانی سرمایه گذاری نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی تهران افزود: با وجود قیمت ارز كه در سال ۹۷ تحت فشار بود، اما حداقل خیلی از وارداتی كه با ارز ارزان وارد كشور می شد، متوقف گردید و فضا در خیلی از كشورهای هدف صادراتی برای كالاهای ایرانی، رقابتی شد. اما حالا وقت آن است كه دید كه چه موانعی سر راه صادرات است و آنرا برداشت تا بتوان به تولیدات صادرات محور تكیه بیشتری كرد.
خوانساری اظهار داشت: خیلی از دست اندركاران و تصمیم گیران صادراتی، به توسعه صادرات اعتقاد دارند و بر این موضوع، اشراف دارند. در شهریورماه امسال وزارت صمت تصمیم گرفت كه تعرفه برخی كالاها را به بهانه اینكه مواد خام هستند، افزایش دهد تا آنها را به سمت تولید هدایت كند؛ در این میان كالاهایی همچون سنگ آهن و سنگ های تزئینی با افزایش تعرفه مواجه گشتند، اما در ماه قبل،
وی اضافه كرد: در این میان به اتاق بازرگانی اعتراضات گسترده ای شد اما به هر حال جلوی صادرات كالای خام را گرفتند، پس ۲۵ درصد تعرفه قرار دادند، اما ارزیابی مجدد انجام شد كه نشان داد صادرات برخی كالاها ۹۰ درصد كاهش یافته بود، اما حالا تصمیم گرفتند كه ۲۵ درصد به ۱۰ درصد كاهش پیدا كند، اما نخستین سوال این است كه باید دستگاهی پاسخگو باشد كه اگر ۲۵ درصد كارشناسی بوده، چرا صادرات ۹۰ درصد افت كرد، آن هم در زمانی كه احتیاج به صادرات داریم و هر یك دلاری كه برای كشور حاصل شود، مشكلات زیادی را حل می كند.
خوانساری اظهار داشت: بازی كردن با تعرفه ها به صورت غیركارشناسی یا ممنوعیت و محدودیت برخی كالاها، ریسك بالایی دارد و پشت آن هزاران مسئله وجود دارد، به این معناكه صادركنندگان یك سال تلاش می كنند بازاری را به دست آورند، اما برخی تصمیمات یك نفر را امكان دارد از عرش به فرش برده یا برعكس عمل كند، پس باید مجموعه تصمیم گیران به صورت جزیره ای عمل نكرده و با بخش خصوصی و تشكل های تخصصی، همفكری كنند.
وی اضافه كرد: در مورد تحریم هایی كه امریكا اعمال می كرد، حتی بازه زمانی برای اجرا وجود داشته و گفته می شد كه شش ماه یا سه ماه دیگر اجرایی می شود، اما ما بدون مقدمه تصمیمات تجاری گرفتیم، در صورتی كه انتظار بر این است كه همه تصمیم گیران، صادركنندگان كشور را مدنظر قرار داده و از آنها نظرخواهی نمایند.
خوانساری اظهار داشت: باید از هر صادركننده بپرسیم كه اگر قرار باشد صادرات به دو برابر برسد، چه تمهیداتی نیاز دارد و برای او فراهم نماییم، این كار پیچیده ای نیست.

1398/10/11
23:44:21
5.0 / 5
4190
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه