معاون سازمان مالیاتی اعلام كرد

ابلاغ آئین نامه جدید بررسی تراكنش های بانكی در هفته جاری

ابلاغ آئین نامه جدید بررسی تراكنش های بانكی در هفته جاری به گزارش نیو باكس معاون سازمان امور مالیاتی از ابلاغ آئین نامه جدید بررسی تراكنش های مالیاتی در هفته جاری اطلاع داد و اظهار داشت: اتاق بازرگانی، تسریع در استرداد مالیات ارزش افزوده صادرات را از بانك مركزی پیگیری كند.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، محمد مسیحی، معاون سازمان امور مالیاتی امروز در جلسه صبحانه كاری فعالان اقتصادی با رئیس سازمان امور مالیاتی با اشاره به مشكلات صادركنندگان در حوزه مالیات بر ارزش افزوده و مالیات های مستقیم اظهار داشت: در مراسمی كه به مناسبت روز ملی صادرات برگزار شد، رئیس فراكسیون صادرات نكته ای را اشاره نمود كه بر مبنای آن، اعلام گردید كه حتی نمایندگان سازمان امور مالیاتی هم با مقید بودن استرداد مالیات بر ارزش افزوده با رفع تعهد ارزی مخالف هستند؛ این در شرایطی است كه من هم با این روند مخالف بودم.
معاون سازمان امور مالیاتی اضافه كرد: اتفاقی كه امروز رخ داده است، آن است كه مقررات رفع تعهد ارزی مطابق با بند ج تبصره ۸ از جانب بانك مركزی اعلام می شود، این در شرایطی است كه در بخشنامه ای كه ما در جهت مقررات بانك مركزی اعلام كردیم، تا جایی كه توانستیم شفاف عمل كرده و در این جهت گام برداشتیم كه كمترین محدودیت را برای صادركنندگان ایجاد نماییم.
وی خاطرنشان كرد: حكم قانون بودجه ۹۸ در مورد استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادركنندگان به سال ۹۷ هم تسری یافته است؛ این در شرایطی است كه وقتی این بخشنامه را ابلاغ كردیم، حداقل در مورد پرونده های مالیات بر ارزش افزوده ای كه تا قبل از آن تعیین تكلیف شده بودند، این حكم را تسری ندادیم؛ پس در جایی كه لازم باشد، تسهیل گری می نماییم.
مسیحی اظهار داشت: قبول دارم كه اعلام با تأخیر اسامی صادركنندگانی كه رفع تعهد ارزی كرده اند، مشكلات زیادی ایجاد می كند؛ این در شرایطی است كه آخرین مرحله اسامی رفع تعهدكنندگان ارزی برای سال ۹۷، در دیماه به ما اعلام شده است؛ اما این امر سبب به تعویق افتادن استرداد مالیات بر ارزش افزوده شده است.
وی اضافه كرد: در عین حال، مودیان مالیاتی كرارا به سازمان امور مالیاتی مراجعه نموده و درخواست به تعویق انداختن رسیدگی به پرونده های خویش را دارند تا رفع تعهد ارزی خویش را به صورت كامل از بانك مركزی بگیرند، این در شرایطی است كه حداقل شش تا هفت مكاتبه از جانب سازمان امور مالیاتی با بانك مركزی وجود دارد و جلسات گوناگونی هم برگزار شده است؛ به نحوی كه انتظار داشتیم كه این مطالبه، جدی تر از جانب اتاق بازرگانی هم از بانك مركزی صورت گیرد.
معاون سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: این سازمان حتی در شكل اعلام تعهدات ارزی هم با بانك مركزی مشكلاتی دارد.
عملكرد منفی سازمان امور مالیاتی در استرداد مالیات بر ارزش افزوده
مسیحی با اشاره به اینكه استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرات نسبت به عملكرد سال گذشته، كاملاً منفی است اظهار داشت: این امر به علت محدودیت استرداد مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای رفع تعهد ارزی است؛ به این معنا كه از آنجائیكه بانك مركزی به صورت مرحله ای، اسامی را اعلام می كند، كار به كندی پیش می رود.
وی در پاسخ به دغدغه های فعالان اقتصادی در مورد افزایش درآمدهای مالیاتی در سال ۹۹ و فشار بیشتر به تولیدكنندگان، اضافه كرد: ما موافق این نیستیم كه درآمدهای مالیاتی افزایش یابد، اما مشكلات فروش نفت داریم و در سال ۹۹ در حوزه مالیات بر درآمد، كمتر از ۱۵ درصد رشد را در نظر گرفته ایم؛ این در شرایطی است كه در حوزه ارزش افزوده نزدیك به ۵۰ درصد افزایش درآمد داده شده است كه ما هم با این مورد مخالف بودیم؛ ولی اگر مالیات بر ارزش افزوده در یك نظام صحیح و مطلوب اجرایی مورد بررسی واقع شود، نباید باری را به دوش تولیدكنندگان قرار دهد.
وی تصریح كرد: در دو سه سال گذشته در حوزه استرداد مالیات بر ارزش افزوده، رشد خوبی وجود داشته؛ باآنكه ضعف هایی هم مشاهده می شود؛ ولی تلاش كردیم به سرعت، ضعف های آنرا به حداقل برسانیم. در این میان، یكی از كارها این بود كه ادارات امور مالیاتی، استرداد مالیات بر ارزش افزوده را به سرعت انجام دهند؛ این در شرایطی است كه بعضی از ادارات در بازگشت مالیات صادركنندگان مقاومت می كردند كه ما این مشكلات را حل كردیم.
ابلاغ دستورالعمل جدید تراكنش های بانكی تا آخر هفته جاری
مسیحی اظهار داشت: دستورالعمل تراكنش های بانكی در حال بازبینی است و تا آخر این هفته به شعب ابلاغ می شود؛ این در شرایطی است كه نگاه ما در این بحث آن است كه حداقل محدودیت ها را برای فعالان اقتصادی به خصوص برای سال های پیش از سال ۹۵ ایجاد نماییم.
وی اضافه كرد: مشكلاتی را در بحث تراكنش های بانكی داریم و آنها را رصد كرده ایم.
مسیحی در مورد آیین نامه مبارزه با پول شویی از جانب سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: این سازمان ورود مستقیم به موضوعات پول شویی نخواهد داشت؛ بلكه یافته های خویش را به مراجع بالادستی گزارش می دهد؛ اما قطعا با فرارهای مالیاتی كه هم خواسته و مطالبات جدی فعالان اقتصادی می باشد، حتما كوتاه نخواهیم آمد.
وی در مورد دادرسی مالیاتی اظهار داشت: شیوه دادرسی های مالیاتی اساسا با مكانیزم فعلی سبب تضییع حقوق مودیان است و در جریان بازبینی قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح دادرسی نظام مالیاتی در دستور كار قرار گرفته است.

1398/11/12
21:33:20
5.0 / 5
4505
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه