سازمان امور مالیاتی اعلام كرد:

نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه های مالیاتی بابت عملكرد 98

نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه های مالیاتی بابت عملكرد 98 به گزارش نیو باكس سازمان امور مالیاتی در مورد نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه های مالیاتی بابت عملكرد سال ۹۸ اطلاعیه ای را صادر كرد.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه ای خطاب به صاحبان مشاغل، نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه مالیاتی بابت عملكرد سال ۹۸ را ابلاغ نمود.
در این اطلاعیه آمده است در جهت اصلاحیه اخیر قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱ و در اجرای ماده ۹۷ قانون مذكور از عملكرد سال ۱۳۹۸ به بعد، مبنای تعیین درآمد مشمول مالیات اشخاص حقیقی اظهارنامه مالیاتی مؤدی خواهد بود.
پذیرش اظهارنامه مؤدیان مشروط بر تنظیم شفاف اطلاعات و رعایت قوانین و مقررات مربوط بوده و اظهارنامه عرضه شده توسط مؤدیان و بانكهای اطلاعاتی مالیاتی كه در اجرای مقررات مواد ۱۶۹ و ۱۶۹ مكرر قانون مالیات های مستقیم ایجاد شده، مطابقت داده خواهد شد.
بر این اساس، برای عملكرد سال ۱۳۹۸ اظهارنامه هایی كه به صورت شفاف و با رعایت مقررات مربوط تنظیم و در موعد مقرر به سازمان امور مالیاتی كشور تسلیم شوند و اطلاعات آن با بانكهای اطلاعاتی سازمان همخوانی داشته باشد، بدون رسیدگی مورد پذیرش قرار گرفته و برگه قطعی آن صادر خواهد شد.
همچنین این سازمان به استناد ماده ۹۷ قانون مذكور می تواند برخی از اظهارنامه های مالیاتی دریافتی را بر مبنای معیارها و شاخصهای تعیین شده و یا به صورت انتخاب و برابر مقررات مورد رسیدگی قرار دهد.
بدیهی است مؤدیانی كه اظهارنامه مالیاتی خویش را مطابق با مقررات و منطبق بر واقعیت تسلیم ننمایند از مزایای خوداظهاری بهره مند نشده و مشمول جرایم مالیاتی مربوط به كتمان درآمد خواهند شد.
بر این اساس اظهارنامه هایی كه ریسك آنها بر مبنای معیارها، شاخص ها و قواعد پیشبینی شده در موتور ریسك سامانه سنیم طرح جامع مالیاتی این سازمان در سطح پایین تشخیص داده شود مورد پذیرش قرار گرفته و برگ قطعی مالیات صادر و به مؤدی ابلاغ می گردد.
اظهارنامه هایی كه با درجه ریسك متوسط شناسایی گردد، مورد حسابرسی واقع می شود. همینطور پرونده مالیاتی اظهارنامه هایی كه درجه ریسك آنها وفق معیارهای مربوط در حد بالا تشخیص داده شود، به كارگروه ویژه منتخب این سازمان جهت حسابرسی ویژه ارجاع خواهد شد.


1399/01/02
15:05:34
5.0 / 5
3876
تگهای خبر: بانك , سازمان , مالیات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه