آمارهای بانك مركزی نشان می دهد؛

افزایش آمار تعداد چك های برگشتی در بهمن ۹۸

افزایش آمار تعداد چك های برگشتی در بهمن ۹۸ نیو باكس: حدود ۷۱۹ هزار فقره چك به ارزشی بالغ بر ۱۱۶ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه 98 در كل كشور برگشت داده شد كه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 3.6 درصد و 4.1 درصد افزایش نشان میدهد.


به گزارش نیو باكس به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، حدود ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار فقره چك به ارزشی حدود ۱۲۱۹ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ۱۳۹۸ در كل كشور مبادله شد كه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱.۶ درصد و ۱۰.۳ درصد افزایش نشان میدهد. در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار فقره چك به ارزشی بالغ بر ۶۳۰ هزار میلیارد ریال مبادله شد.
در بهمن ماه سال قبل ۵۲ درصد از تعداد چك های مبادله ای كل كشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی مبادله شده است كه به ترتیب با ۳۳.۷ درصد، ۱۰.۴ درصد و ۷.۹ درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند. همین طور ۶۴.۱ درصد از ارزش چك های فوق در سه استان تهران (۵۱.۷ درصد)، اصفهان (۶.۴ درصد) و خراسان رضوی (۶ درصد) مبادله شده است كه بیش ترین سهم را در مقایسه با سایر استانها دارا بوده اند.
چك های وصولی
در بهمن ماه ۱۳۹۸، در كل كشور بالغ بر ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چك به ارزشی بیش از ۱۱۰۲ هزار میلیارد ریال وصول شد كه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱.۵ درصد و ۱۱ درصد افزایش نشان میدهد. از كل تعداد و مبلغ چك های مبادله شده در ماه مذكور به ترتیب ۹۱.۶ درصد و ۹۰.۵ درصد وصول شده است. درصد تعداد و مبلغ چك های وصول شده در دی ماه ۱۳۹۸ به ترتیب معادل ۹۱.۸ درصد و ۸۹.۸ درصد و در بهمن ماه ۱۳۹۷ به ترتیب برابر ۹۰.۳ درصد و ۸۸.۹ درصد بوده است.
در بهمن ماه ۱۳۹۸ در استان تهران حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار فقره چك به ارزشی حدود ۵۷۷ هزار میلیارد ریال وصول شد كه از نظر تعداد ۹۲.۶ درصد و از نظر ارزش ۹۱.۵ درصد از كل چك های مبادله ای وصول شده است. در ماه مذكور در میان سایر استان های كشور، بیشترین نسبت تعداد چك های وصولی به كل چك های مبادله ای در استان، به ترتیب به استان های گیلان (۹۲.۹ درصد)، البرز (۹۲.۷ درصد) و یزد (۹۲.۶ درصد) اختصاص یافته است و استان های كهگیلویه و بویراحمد (۸۳.۳ درصد)، خراسان شمالی (۸۷.۲ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۸۷.۳ درصد) پایین ترین نسبت تعداد چك های وصولی به كل چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
در ماه مورد بررسی در میان سایر استان های كشور، بیش ترین نسبت ارزش چك های وصولی به كل ارزش چك های مبادله ای در استان به ترتیب به استان های البرز و ایلام (هر كدام ۹۱.۹ درصد)، خوزستان (۹۱.۴ درصد) و گیلان (۹۰.۵ درصد) اختصاص یافته است و استان های كهگیلویه و بویراحمد (۸۴.۴ درصد)، خراسان شمالی (۸۵.۲ درصد) و هرمزگان (۸۵.۳ درصد) كم ترین نسبت ارزش چك های وصولی به كل ارزش چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
چك های برگشتی
حدود ۷۱۹ هزار فقره چك به ارزشی بالغ بر ۱۱۶ هزار میلیارد ریال در بهمن ماه ۱۳۹۸ در كل كشور برگشت داده شده است كه نسبت به ماه پیش از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۳.۶ درصد و ۴.۱ درصد افزایش نشان میدهد. بدین ترتیب از كل تعداد و مبلغ چك های مبادله شده در بهمن ماه ۱۳۹۸ به ترتیب ۸.۴ درصد و ۹.۵ درصد برگشت داده شده است.
درصد تعداد و مبلغ چك های برگشت داده شده در دی ماه ۱۳۹۸ به ترتیب معادل ۸.۲ درصد و ۱۰.۱ درصد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ به ترتیب برابر ۹.۷ درصد و ۱۱.۱ درصد بوده است. در ماه مورد گزارش در استان تهران حدود ۲۱۴ هزار فقره چك به ارزشی بیش از ۵۳ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد كه از نظر تعداد ۷.۴ درصد و از نظر ارزش ۸.۵ درصد از كل چك های مبادله ای برگشت داده شده است. در ماه مذكور در میان سایر استان های كشور، بیش ترین نسبت تعداد چك های برگشتی به كل چك های مبادله ای در استان، به ترتیب به استان های كهگیلویه و بویراحمد (۱۶.۷ درصد)، خراسان شمالی (۱۲.۸ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۱۲.۷ درصد) اختصاص یافته است و استان های گیلان (۷.۱ درصد)، البرز (۷.۳ درصد) و یزد (۷.۴ درصد) پایین ترین نسبت تعداد چك های برگشتی به كل تعداد چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
در ماه مورد بررسی در میان سایر استان های كشور، بیش ترین نسبت ارزش چك های برگشتی به كل ارزش چك های مبادله شده در استان به ترتیب به استان های كهگیلویه و بویراحمد (۱۵.۶ درصد)، خراسان شمالی (۱۴.۸ درصد) و هرمزگان (۱۴.۷ درصد) اختصاص یافته است و استان های البرز و ایلام (هر كدام ۸.۱ درصد)، خوزستان (۸.۶ درصد) و گیلان (۹.۵ درصد) كم ترین نسبت ارزش چك های برگشتی به كل ارزش چك های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.
چك های برگشتی به تفكیك علل
در بهمن ماه ۱۳۹۸، در كل كشور بالغ بر ۶۹۱ هزار فقره چك به ارزشی حدود ۱۱۱ هزار میلیارد ریال به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در كل كشور از نظر تعداد ۹۶.۲ درصد و از نظر ارزش ۹۵.۲ درصد از كل چك های برگشتی به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی بوده است. در ماه مورد بررسی در استان تهران حدود ۲۰۲ هزار فقره چك به ارزشی بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد ریال به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد ۹۴.۴ درصد و از نظر مبلغ ۹۴.۳ درصد از كل چك های برگشتی به دلیلهای كسری یا فقدان موجودی بوده است.


منبع:

1399/01/17
23:44:15
5.0 / 5
3024
تگهای خبر: بانك
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه