دبیر انجمن واردكنندگان خودرو:

به نظر نمی رسد این دفعه هم خودرو ها ترخیص شوند اما امیدواریم

به نظر نمی رسد این دفعه هم خودرو ها ترخیص شوند اما امیدواریم نیو باكس: دبیر انجمن واردكنندگان خودرو، با اشاره به جلسه روز شنبه (13 اردیبهشت) درباره ترخیص خودرو های دپو شده از گمركها اعلام نمود كه شناسه خودرو های ترخیص نشده بارگذاری شد اما این حركت بازهم منجر به ترخیص خودرو ها نمی شود؛ پس با وجود مدت بسیار كوتاه باقی مانده و نبود هماهنگی بین دستگاه ها و سازمان های ذی ربط چنانچه ایرادات به سرعت رفع نشود، ترخیص خودرو ها بعید است.


مهدی دادفر در ارتباط با اتفاقات اخیر پیرامون ترخیص خودرو های دپو شده و آخرین تصمیمات گرفته شده در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: پس از پیگیری های مستمر در نهایت روز شنبه با حضور مدیران اداره کل خودرو و نیرو محرکه، مدیرکل دفتر مقررات سازمان توسعه و تجارت و همین طور نماینده سامانه جامع، نماینده سازمان حمایت و بازرس ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) جلسه ای تشکیل شد که دستاوردهای بسیار خوبی داشت.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در ارتباط با نتیجه این جلسه اظهار داشت: طی روزهای شنبه و یکشنبه اداره کل خودرو و نیرو محرکه، شناسه و تاییدیه های خودرو های ترخیص نشده که مجوز و شرایط ترخیص آنها در بهمن ماه سال قبل از طرف دولت صادر شد را بارگذاری کرد. اما متاسفانه این اقدام منجر به حل اساسی مشکل نشد؛ چونکه سامانه دارای ایراداتی است؛ خصوصاً اینکه برای خودروهایی که بوسیله بانکی گشایش اعتبار شده بودند، اصلا قابلیت اعمال ثبت سفارش، تغییر، تمدید یا ویرایش وجود ندارد. این مشکلی است که باید توسط سامانه و بانک مرکزی حل شود و مربوط به شرکت های بزرگ نمایندگی همچون رامک خودرو است.
وی افزود: شرکت های کوچک نیز همچنان گرفتاری های سابق را دارند. به عبارتی مشکلی در اداره کل خودرویی وزارت صمت وجود نداشته و ۹۰ درصد مشکلات حل شده است اما همچنان در پیج و خم های اداری هستند که آخرین آن، اداره کل مقررات سازمان توسعه و تجارت است. امیدواریم دوستان بتوانند هرچه سریعتر باهم تعامل کرده و با همکاری هم مشکلات سامانه را استخراج و برطرف کنند. سامانه جامع، لینک آن و فعال بودن آن بطور صحیح بیشتر شبیه به "رسیدگی به ظاهر بیماری است که در حال مردن است" و این در شرایطی است که مقررات به شدت و سرعت در حال تغییر است. عدم هماهنگی بین دستگاه ها و سازمان های زیرمجموعه وزارت صمت، سازمان توسعه و تجارت، اداره کل خودرویی وزارت صمت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و همین طور سامانه انفورماتیک این وزارتخانه سبب شده علاوه براینکه تابحال ثبت سفارش قابلیت ویرایش نداشته، ثبت سفارش جدیدی هم ایجاد نشود. ضمن اینکه تاییدیه جدیدی هم ایجاد نشده است؛ پس هیچکدام از مالکان و درحقیقت واردکنندگان خودرو نتوانسته اند خودرو های خودرا از گمرک ها ترخیص کنند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اشاره کرد: آن هایی هم که ترخیص شده، مربوط به سری پیشین واردات و مصوبه قبلی است که توانسته بودند گواهی نامه گمرکی خودرا ستاندن کنند که شامل ۱۰۰۱ دستگاه خودرو کرمان موتور و ۴۷ دستگاه نیز مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی غیر بوده اما باقی آنها به استناد مصوبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ هیات دولت، هنوز از گمرکها خارج نشده است. حدودا ۳۰۰۰ و چند دستگاه به سبب اهمال سازمان ها و کارشناسان آنها و تفسیرهایی که از مصوبه دولت دارند، از گمرکها ترخیص نشده است.
وی اشاره کرد: دقیقا معین نمی باشد که ایرادات از اداره کل مقررات سازمان توسعه تجارت است که به وظایف خود به درستی عمل نمی کند یا ایراد سیستمی است؛ اما به هر شکل مشکل هنوز حل نشده است. قبل از این اداره کل خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت از هرگونه پاسخگویی و اقدام امتناع می کرد؛ حالا اداره کل وظیفه خودرا انجام داده اما کار نهایی نمی گردد. باتوجه به مدت زمان بسیار کمی که باقی مانده است، امیدواریم این مشکل به زودی حل شود.
دادفر اشاره کرد: به وضوح شاهدیم که دولت تلاش می کند گره های مردم باز شود اما کارشناسان آنها نمی خواهند و اجازه نمی دهند که گره ها باز شود. قرار شده بود افرادی که صاحب ثبت سفارش هستند طی روزهای آینده به وزارت صمت مراجه و دادخواهی کنند اما صحبت شد تا ابتدا مراتب به صورت مکتوب به استحضار مقام عالی وزارت برسد و بعد از آن اگر حل نشد، تصمیمات جدید اتخاذ شود.
این مقام مسئول با اعلان اینکه حداقل ۳۰۰۰ نفر هم اکنون گرفتار مشکل هستند و منتظر حل معضل خودرو های ترخیص نشده هستند، ابراز امیدواری کرد که در ایام جاری مشکل حل شود.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو افزود: از نشانه ها و شهود اینکه دستورالعمل ها اجرا نشده اند، اخیرا نامه ای به اداره کل خودرویی ارسال شده است که "چه باید کرد؟". به عبارتی تازه مقرر است اداره کل خودرویی دستورالعمل تدوین کند و این نشان میدهد که تابحال باوجود گذشت چندین ماه هیچ اقدامی صورت نگرفته است. رسیدهایی از مکاتبات این مساله و عدم انجام اقدامات لازم و موثر از طرف وزارت صمت برای خودرو ها دردسترس است.
لازم به ذکر است که طی چند روز گذشته نامه ای از طرف مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با ترخیص خوردوهای سواری موجود در گمرک ارسال شده و خواهان شده اند تا دستور لازم در امتداد تسهیل و تسریع خودروهیا موصوف به عمل آید.منبع:

1399/02/17
14:43:25
5.0 / 5
2724
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه