قول سكان دار وزارت صمت به قطعه سازان برای حل مشكلات

قول سكان دار وزارت صمت به قطعه سازان برای حل مشكلات به گزارش نیو باكس دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازی كشور با اشاره به اینكه در جلسه با سرپرست وزارت صمت قول های مساعدی برای حل مشكلات اصلی صنعت قطعه سازی عرضه شد، از تعامل با بانك مركزی برای تأمین ارز مورد نیاز صنعت قطعه سازی و استفاده از ارز اشخاص در خارج از كشور و همینطور تأمین اعتباری مواد اولیه برای صنعت قطعه سازی و خودروسازی اطلاع داد.


با عنایت به این که عملا از آخر سال قبل ارز نیمایی به قطعه سازان و خودروسازان تعلق نگرفته است و جهش عجیب قیمت ارز نیمایی که البته به قطعه سازان و خودروسازان نمی رسد، مشکلات عدیده ای برای قطعه سازان بوجود آورده است. ضمن اینکه با وجود افزایش نرخ ارز، هنوز نرخ آن در قراردادهای مالی قطعه سازان با خودروسازان به علت مشکلاتی که قبل از صلاح قیمت ها وجود داشته، اصلاح نشده است که این مورد باتوجه به افزایش هزینه های صنعت قطعه سازی هم فعالان این صنعت را با مشکل روبرو کرده است.
در این رابطه، پس از ظهر روز پنجشنبه هفته ای که گذشت (هشتم خردادماه)، اعضای هیات مدیره دو انجمن همگن نیرو محرکه و قطعه سازی و انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو، مدیران دو خودروساز بزرگ کشور و چند قطعه ساز بزرگ با سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونین وی جلسه ای برگزار و به ابراز مشکلات اخیر صنعت قطعه سازی کشور پرداختند.
آرش محبی نزاد- دبیر انجمن همگن قطعه سازی در ارتباط با این جلسه در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: در ابتدای این جلسه، انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه سازان کشور، گزارش کاملی از وضعیت صنعت قطعه ساز، مشکلات و راهکارهای پیشنهادی خود به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه نمود. مشکلات به صورت کامل بررسی و دستورات لازم توسط سرپرست این وزارتخانه داده شد. جلسه بسیار خوبی بود که در آن "جناب مدرس خیابانی" اکیدا و قاطعانه اعلام نمودند که حل مشکلات صنعت خودرو بعنوان یکی از صنایع پیشران در کشور که مورد نظر مقام معظم رهبری هم هست، جزو برنامه های در دستور کار وزارت صمت خواهد بود.
وی ادامه داد: در مورد چهار مشکل اصلی ما شامل قیمت گذاری، نقدینگی، تأمین مواد اولیه و ارز و همچینین مشکل ایجاد هجمه های منفی ضد صنعت خوردوسازی و قطعه سازی در نزد مسؤلان و جامعه و امنیتی کردن این حوزه صحبت شد. سرپرست وزارت صمت هم قول مساعد دادند که در ارتباط با هر چهار مورد کارگروه هایی تشکیل گردد و به صورت ویژه مورد پیگیری قرار گیرد.
این فعال صنعت قطعه کشور با اشاره به اینکه به ویژه در حوزه تأمین ارز، قول داده شد تا با بانک مرکزی تعامل صورت گیرد؛ اظهار داشت: در بخش های مختلف (ارز صادراتی، نیمایی و... ) تأمین صورت گیرد. اما در صنعت خودروسازی یا قطعه سازی به علت تحریم مستقیم در بخشی، امکان انتقال ارز از مبادی رسمی و قانونی مورد تایید نظام بانکی دنیا وجود ندارد که در این حوزه هم قول دادند به روشی بتوان با استفاده از ارز متقاضی که در حساب اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی در خارج از کشور است، تأمین ارز مورد نیاز صورت گیرد.
محبی نژاد افزود: در ارتباط با مشکلات تأمین مواد اولیه و کمبود نقدینگی قطعه سازان هم دستوراتی داده شد تا کمک هایی صورت گیرد. تأمین اعتباری مواداولیه برای قطعه سازی و خودروسازی از جانب تولیدکنندگان داخلی مس، فولاد و محصولات پتروشیمی در دستور کار قرار گرفت. نمایندگانی از قطعه سازان برای پیگیری این مورد در کنار دوستان وزارت صمت قرار خواهند گرفت.
دبیر انجمن همگن قطعه سازی با اشاره به اینکه در جلسه اول، عزم جزم سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکلات قطعه سازی و خودروسازی مشهود بود، ابراز امیدواری کرد: در آینده شاهد تحول در این عرصه باشیم و این دو ماه ابتدایی سال که مطابق برنامه های جهش تولید پیش نرفتیم، در ۱۰ ماه باقی مانده جبران شود و به برنامه ها برسیم.1399/03/10
12:46:49
5.0 / 5
2882
تگهای خبر: بانك , تجارت , تولید , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه