بررسی مشكلات اقتصادی كشور؛

ساداتی نژاد: برای تامین ارز واردات مواد اولیه گرفتار مشكل هستیم

ساداتی نژاد: برای تامین ارز واردات مواد اولیه گرفتار مشكل هستیم به گزارش نیو باكس نماینده مردم كاشان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشكلاتی كه تولید كنندگان داخلی در حوزه تامین ارز مواد اولیه شاهد هستند، اظهار نمود: اختصاص ارز برای ثبت سفارش مشكل شده، لازم است به این مساله دقت نماییم.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، سید جواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات اقتصادی کل کشور در جلسه علنی امروز مجلس خطاب به رئیس بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: تامین ارز مورد نیاز درباب مواد اولیه تولید کنندگان داخلی مورد توجه باشد. اختصاص ارز برای ثبت سفارش گرفتار مشکل است برای مثال به سبب وجود تولید کنندگان داخلی در عرصه لنت ترمز واردات ممنوع شده است اما برای مواد اولیه مشکل ارز وجود دارد. ما این تامین ارز را به چه قیمتی می خواهیم؟ شمش فولاد را برای تامین ارز خام صادر می نماییم ولی میلگرد و صنایع پایین دستی شمش ندارد؛ بنا بر این باید این شمش به محصولات پایین دستی تبدیل و سپس صادر شود.
وی افزود: در عرصه نقدینگی و ارائه ی تسهیلات بانک ها به تولید کنندگان باید بگویم قیمت مواد اولیه چهار برابر شده اما اگر مقرر است بانک ها به روال قبل تسهیلات بدهند این تولید کنندگان نمی توانند مواد اولیه تامین کنند. درباب ربح مرکب قانون تصویب کردیم ولی قانون ناقص اجرا شد و از طرف برخی ها نیز اجرا نشد؛ از طرف دیگر باید به قوانین پشتیبانی از تولید توجه لازم را داشته باشیم. همین طور در مورد بودجه درباب ساختار با وجود فرمایشات مقام معظم رهبری هنوز انتظارات ما برآورده نشده است. در بخش کشاورزی گفتند رشد مثبت است در صورتیکه در حوزه عملکرد و کشاورزی گرفتار چالش هستیم. اگر باران نمی بارید رشد ما منفی بود.
نماینده مردم کاشان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: شاهد تحریم داخلی یعنی بروکراسی هستیم. برخی استان های بزرگ نمی توانند به تمام استان دسترسی داشته باشند؛ در همین باره دولت در گذشته فرمانداری ویژه اجرا کرد که بتواند راندمان را افزایش دهد ولی متاسفانه در حوزه اعتبارات هنوز موضوعی را شاهد نبودیم در صورتیکه این مساله می تواند تحولی ایجاد کند و اشتغال را رونق بخشد.
او در آخر در مورد موضوع اشتغال بیان کرد: در حوزه اشتغال اشاره شد که از آمار ۱۲ درصد به ۱۰ درصد دست پیدا کردیم ولی در میدان عمل موضوعی را شاهد نیستیم. آنچه در میدان عمل می بینیم آن است که در هر خانواده جوانی بیکار وجود دارد و حجم زیادی از مراجعات به دفاتر نمایندگان به سبب همین موضوع است. معیشت مردم گرفتار مشکل است؛ افرادی مانند مددجویان و رزمندگان معسر نیاز به حمایت بیشتری دارند و لازم است اقدامات بیشتری برای حمایت این اقشار نیازمند انجام دهند.
منبع:

1399/03/13
13:35:15
5.0 / 5
2580
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه