تدوین بسته تامین مالی برای پشتیبانی از عرضه و تقاضای لوازم خانگی

تدوین بسته تامین مالی برای پشتیبانی از عرضه و تقاضای لوازم خانگی به گزارش نیو باكس سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت اظهار داشت: برای پشتیبانی از مصرف كننده و تولید كننده لوازم خانگی به صورت همزمان مقرر شد تا بسته پیشنهادی شیوه های تامین مالی تهیه و ارائه شود.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی بعد از اختتام جلسه ستاد تنظیم بازار، گفت: در این جلسه بانک مرکزی اعلام نمود برای تامین ارز مواد اولیه بمنظور تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی اقدام ویژه انجام دهد تا تامین قطعات و مواد اولیه با اولویت صورت گیرد.
وی افزود: همین طور مقرر شد معاونت صنایع وزارت صمت با فراخواندن انجمن ها و تشکل ها و واحدهای تولیدی توانمند، میزان برنامه ریزی تولید را به شکلی انجام دهد که علاوه بر افزایش تولید سال ۹۹ برای سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ ما به صورت کامل بتوانیم شکاف تقاضای میان ۱۲.۵ میلیون دستگاه تقاضا و ۱۱.۶ میلیون دستگاه تولید داخل را که بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است برطرف نماییم.
کلامی اشاره کرد: در سال های اخیر افزایش تمایل مصرف کننده به استفاده بهینه از کالاهای سرمایه ای بادوام در قالب مدیریت هزینه ها، تقاضای لوازم خانگی را از ۱۳.۶ میلیون دستگاه به ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون دستگاه کاهش داده است.
میزان ساخت داخل کالاهای لوازم خانگی
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود: عمق ساخت داخل در بیشتر کالاهای لوازم خانگی بین ۶۰ تا ۹۰ درصد است، البته این نرخ در محصولات مختلف متفاوت می باشد، مثلاً در بخاری ۹۰ درصد داخلی سازی شده است، در کولرآبی ۱۰۰ درصد داخلی و یخچال فریز ۶۰ درصد داخلی شده است؛ در کل ضریب وابستگی قطعات بین ۱۰ تا ۴۰ درصد است.
کلامی اظهار داشت: در حوزه لوازم خانگی بیش از ۵۰۰ واحد تولیدی داریم که ۳۳ واحد آن در حوزه یخچال و فریزر، ۱۹ واحد در حوزه ماشین لباسشویی، ۳۶ واحد در تولید کولر آبی و ۸ واحد تولید تلویزیون و بیش از ۹۰ واحد تولید وسایل گازسوز و مابقی در سایر تولید کالاها، فعال می باشند.
وی افزود: در چند سال اخیر سعی شده است تا ظرفیت های تولید داخلی لوازم خانگی کشور به شکلی باشد که تقاضای داخلی را پوشش دهد و هم اکنون از مجموع کالاهای یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، کولر آبی و گازی، پکیج، لوازم گازسوز، لوازم خانگی کوچک و تلویزیون حدود ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه ظرفیت نصب شده در کشور است که این ظرفیت نصب شده در صورت فراهم شدن تامین مواد اولیه مورد نیاز، نقدینگی و منابع مالی ظرفیت تبلور و محقق شدن در بازار داخلی و بین المللی را دارند.
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت با اعلان اینکه در شرایط فعلی در امتداد مدیریت منابع ارزی کشور، جهش تولید، خوداتکایی بیشتر گام برمی داریم، اظهار داشت: پس از محدودیت های ارزی سال ۹۷ واردات لوازم خانگی کامل ممنوع شده است و در حال کار برای جایگزینی برندهای داخلی هستیم.
وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ برنامه تولید معاونت امور صنایع وزارت صمت حدود ۱۱ میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاه تولید است که این تولید در سال قبل حدود ۸ میلیون و ۶۹۳ هزار دستگاه بوده و نشانگر برنامه ریزی وزارت صمت برای افزایش تولید و پاسخ به تقاضای بازار است.
ضرورت اصلاح قیمت های خارج از ضوابط لوازم خانگی با نظارت سازمان حمایت
کلامی افزود: قسمتی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بدون هماهنگی و خارج از چارچوب و ضوابط قیمت گذاری مبادرت به افزایش قیمت ها به صورت نامتعارف کرده اند که قرار شد سازمان حمایت اقدامات قانونی در این راستا انجام دهد و این واحدها باید نسبت به اصلاح قیمت ها در قالب چارچوب قانونی قیمت گذاری اقدام نمایند، ضمناً لوازم خانگی در لیست کالاهای دارای اولویت بازرسی قرار گرفته و با احتکار و عدم عرضه این اقلام به بازار برخورد خواهد شد.
وی اشاره کرد: با تغییر ارز واردات قطعات لوازم خانگی از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی، منابع ریالی برای تامین این ارز ۳ برابر شده و افزایش نرخ ارز با تاثیرش در بهای تمام شده منجر به تخلیه اثر آن طی سال های ۹۷ تابحال نسبت به سال های گذشته شده است و در همین راستا برای پشتیبانی از مصرف کننده و تولید کننده به صورت همزمان مقرر شد تا بسته پیشنهادی شیوه های تامین مالی تهیه و ارائه شود.
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت اظهار داشت: در این بسته پیشنهاد شده است که برای این مساله تسهیلات ریالی ارزان قیمت (با کارمزد ۱۲ درصد) در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد و برای جبران فاصله آن با نرخ سود بانکی پیشنهادی برای تأیید در دولت ارسال شده است که ضمن تأیید نیازهای مالی طرف عرضه (تحریک تقاضای ناشی از رکود تورمی فعلی) و مصرف کنندگان کالا به خصوص زوج های جوان را در ترمیم قدرت خرید یاری کند.
وی اضافه کرد: یکی از مواد اولیه مورد مصرف در صنعت لوازم خانگی ورق است که به سبب تاثیرپذیری عرضه فولاد از قیمت جهانی و قیمت ارز نیما، نوسانات ارزی طی چند ماه اخیر سبب بروز تقاضای کاذب در این بخش شده که با سپردن متعادل سازی و واقعی سازی مقادیر نیاز ورق، (طرف تقاضا) و گردنگیر همه تولید کنندگان ورق به عرضه کالاهای خود (علاوه بر فولاد مبارکه) بطور قطع این کالا با مسئولیت معاونت امور صنایع وزارت صمت با قیمت مصوب بایست به دست تولیدکنندگان برسد.
کلامی همین طور اظهار داشت: باتوجه به دستور جلسه کارگروه تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری مردم در دو دسته کالایی تقسیم بندی می شود که یک دسته کالاهایی هستند که دولت برای آنها نرخ تثبیتی تعیین می کند و به صورت مشخص برمبنای بهای تمام شده نرخ مصوب اعلام و در سراسر کشور نظارت می شود که گندم، نان، مرغ، نهاده های دامی از آن جمله هستند.
وی افزود: کالاهای دسته دوم کالاهایی هستند که در محدوده رقابتی قرار دارند و مقادیر عرضه و تولید در این کالاها متعادل تر است، پس مداخله قیمتی به صورت دستوری شاید منجر به سرکوب قیمت و تضعیف حقوق تولید کننده و در نهایت مصرف کننده شود که همچون این کالاها شوینده ها و لوازم خانگی است.
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت اظهار داشت: برای همه کالاها در کشور، دستورالعملی تحت عنوان ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی و ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل را داریم که این ضوابط برای گروه اول توسط دولت محاسبه می شود و در گروه دوم برمبنای اسناد مستند و در قالب این ضوابط، توسط بخش خصوصی محاسبه می شود، اما پیش از انتشار یا درج قیمت باید برمبنای مصوبه سران قوا اطلاع رسانی و ثبت در سامانه ۱۲۴ اطلاع رسانی قیمت شود.


منبع:

1399/03/21
11:50:48
5.0 / 5
2483
تگهای خبر: بازار , بازرگانی , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه