در گفت وگو با نیو باكس اعلام شد

توضیحات معاونت علمی درباره شائبه های صادرات محصولات كرونایی

توضیحات معاونت علمی درباره شائبه های صادرات محصولات كرونایی به گزارش نیو باكس رئیس مركز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینكه نمونه كیت های تشخیص كرونا ویروس به 15 كشور ارسال شده است، اظهار داشت: در دو كشور این كیت ها مورد تایید قرار گرفته است، ولی به سبب چالش هایی كه این شركت ها در تعاملات بین المللی دارند، با مكانیزم هایی مبادرت به صادرات محصولات دانش پایه خود می كنند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، چندی پیش خبری از طرف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباب صادرات کیت های تشخیص کرونای تولید شده در یکی از شرکت های دانش بنیان منتشر گردید که شائبه هایی درباب این اخبار و صادرات کیت های تشخیصی بوجود آمد، ولی بگفته مسئولان این معاونت، صادرات از طرف شرکت های بخش خصوصی صورت گرفته است و در این تعاملات بین المللی نمونه هایی از کیت های تشخیصی ایرانی به ۱۵ کشور ارسال شده و در دو کشور مورد تایید قرار گرفته است.
بگفته آنها بیشتر این شرکت ها به سبب چالش هایی که در حوزه تعاملات بین المللی دارند، معمولا با برند شرکت های دیگر مبادرت به صادرات می کنند و این اقدام باعث شده تا شائبه هایی دراین زمینه ایجاد شود.
ورود ایران به حوزه جدید صادرات محصولات دانش پایه
مهدی قلعه نوی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه مفهوم "دانش بنیان" مفهومی جدید است، اضافه کرد: ایران از حدود ۱۰ سال قبل وارد حوزه دانش بنیان شده و این حوزه بسیار جوان است و مراحل رشد خودرا طی می کند.
قلعه نوی، با اشاره به چالش های صادراتی پیش روی حوزه دانش بنیان ها، اظهار نمود: این چالش ها باعث شده که صادرات این حوزه پیچیده تر و دشوارتر شود.
وی ایران را کشوری واردکننده توصیف کرد و تصریح کرد: ولی زمانی که وارد حوزه صادرات حوزه های صنعتی و پایه دانشی می شویم، کار دشوارتر می شود؛ بدین جهت ما مکانیزم هایی را در دو محور "توانمندسازی" و "وارد شدن به عرصه های رقابت بین الملل" برای تسهیل صادرات محصولات دانش بنیان تعریف کردیم.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به خدمات توانمندسازی این مرکز به شرکت های دانش بنیان در حوزه های صادراتی، اشاره کرد: در حوزه توانمندسازی، شرکت های دانش بنیان را در حوزه صادراتی توانمند نماییم و الزامات مورد نیاز برای وارد شدن در عرصه رقابت را در اختیار آنها قرار می دهیم. این خدمات شامل آموزش، طراحی سایت و کاتالوگ تا مطالعات بازار و پیدا کردن کشورهای همکار می شود.
بگفته وی برای ورود شرکت ها به عرصه رقابت های بین المللی خدماتی چون ستاندن استانداردهای بین المللی و کمک به شناخت بازارهای بین المللی ارائه می شود.
وی، ارائه این خدمات را به سبب پایین بودن بنیه مالی شرکت ها و عدم آشنایی آنها از بازارهای هدف دانست و تصریح کرد: این خدمات با بهره گیری از ابزارهای خاصی است و این ابزارها دارای نواقصی است؛ بدین جهت این ابزارها در حال به روز رسانی است.
قلعه نوی با اعلان اینکه در حوزه صادرات محصولات دانش بنیان متولی خاصی وجود ندارد، اظهار نمود: سازمان توسعه تجاری با حجم وسیعی از حوزه های مختلف وجود دارد و نمی تواند نیازمندی های شرکت های دانش بنیان را تامین کند؛ بدین جهت ما در عرصه های توانمندسازی و هم حوزه ورود به عرصه های بین المللی به شرکت های دانش بنیان خدماتی را ارائه می دهیم.
وی با اشاره به تشکیل ۵ هزار شرکت دانش بنیان در کشور، اظهار داشت: مطالعات ما نشان میدهد که ۱۰ درصد از این شرکت ها توانمندی و پتانسیل صادراتی دارند و از این تعداد ۱۰ درصد، بخش قابل توجهی وارد عرصه های بین الملل شده اند و اقدامات خوبی را نیز اجرایی کردند و ما در تلاش هستیم تا این میزان شرکت های صادرکننده دانش بنیان را افزایش دهیم.
قلعه نوی افزود: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده شرکت هایی که پتانسیل صادراتی دارند، تقویت خواهند شد و می توانیم درصد شرکت های صادر کننده محصولات دانش پایه را ارتقا دهیم.
توصیف صادرات دانش بنیان از زبان آمارها
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری افزود: برمبنای آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال قبل شرکت های دانش بنیان به میزان ۷۰۰ میلیون دلار صادرات رسمی داشتند.
وی با اعلان اینکه بخش عمده ای از صادرات این شرکت ها به کشورهای همسایه ریالی بوده و یا به صورت تهاتری صورت گرفته است، تصریح کرد: علاوه بر آن قسمتی از صادرات دانشی این شرکت ها مربوط به نرم افزار و تولید محتوا بوده که صادرات این محصولات در آمارهای گمرک وارد نمی گردد.
قلعه نوی افزود: بر این اساس تحلیل ما این است که عدد ۷۰۰ میلیون دلار را به علاوه ۱.۵ برابر این عدد (۷۰۰ میلیون دلار) نماییم تا عدد واقعی صادرات محصولات دانش بنیان مشخص شود. این عدد واقعی شامل صادرات محصولات دانش بنیان به کشورهای همسایه است که موضوعات گمرکی در آن مطرح نیست.
بگفته این مقام مسوول، آمار صادرات نرم افزار، محتوا، بازی در گمرک وارد نمی شود؛ چونکه تعاملات صادراتی میان شرکت ها اتفاق می افتد و از آنجایی که کالایی جا به جا نمی گردد، عملا گمرک وارد فرآیندهای صادراتی نمی گردد.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری بیشترین سهم صادرات محصولات دانشی را مربوط به حوزه زیست فناوری دانست و اظهار داشت: دارو و تجهیزات پزشکی بیشترین حجم صادراتی کشور در حوزه دانش بنیان ها را دارند.
محصولاتی کرونایی که راهی کشورهای دیگر شدند
قلعه نوی، با اشاره به اخبار انتشار یافته در زمینه صادرات محصولات دانش بنیان در رابطه با پیشگیری و مقابله با کرونا، تصریح کرد: ما به همت متخصصان، وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، توانستیم بر شرایط شیوع کرونایی کشور غلبه نماییم، به سبب اینکه عمده نیازهای ما در کشور تامین می شود.
وی با اعلان اینکه خیلی از کشورها به دلیلهای اقتصادی و سایر موارد تصمیم می گیرند که به چه حوزه ای وارد شوند و چه حوزه دانشی را ارتقا دهند، اظهار داشت: در ایران باتوجه به شرایط خاص بین الملل اهتمام کرده ایم تا همه محصولات مورد نیاز این شرایط را در داخل تولید نماییم.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، با اعلان اینکه عمده نیازهای کشور در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور تولید شد، افزود: معاونت علمی ریاست جمهوری نیز حمایت کرد و این ظرفیت را توسعه داد و از این طریق ظرفیت بزرگی از توانمندی های شرکت های دانش بنیان در این حوزه به وجود آمد و این ظرفیت به شدت قابلیت صادراتی دارد؛ بدین جهت برنامه ریزی کردیم تا صادرات محصولات در رابطه با کرونا شکل بگیرد.
قلعه نوی، برنامه های حمایتی این مرکز را حمایت های معنوی شامل قوانین و مقررات دانست و افزود: مقرر است با همکاری وزارت بهداشت تجهیزات پزشکی و ملزومات بهداشتی را در مواردی که مازاد کشور بوده، صادر نماییم و از طرف دیگر با وزارت صنعت، معدن و تجارت مذاکراتی برای رفع مقررات گمرکی را در دستور کار داریم. بطور کلی این مساله چون حوزه جدیدی است، رفع چالش های آن زمان بر است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا محصولات در رابطه با پیشگیری و مقابله با کرونا به سایر کشورها صادر گردیده است یا خیر، توضیح داد: صادرات این محصولات از طرف شرکت های دانش بنیان خصوصی صورت گرفته است و این شرکت ها برمبنای مصالح و برمبنای برنامه ریزی هایی که دارند، مبادرت به صادرات محصولات تولیدی خود می کنند.
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری اشاره کرد: ولی با توجه به این که کشور همیشه مسایل و مشکلات بین المللی ای را به سبب وجود دشمنان قسم خورده در دنیا دارد، این کشورها همیشه به دنبال سنگ اندازی و ایجاد موانع برای کشور بودند، بدین جهت شرکت های دانش بنیان به هیچ وجه راغب نیستند که مکانیسم های صادراتی خودرا شفاف بیان کنند.
وی افزود: خیلی از اوقات این شرکت ها به نام شرکت های دیگری صادر می کنند و در بعضی موارد برچسب شرکت های دیگری بر روی محصولات آنها خورده می شود و در بعضی موارد نیز این شرکت ها بعنوان محصولات نمونه صادر می کنند که عملا صادرات شمرده می شود.
قلعه نوی با تاکید بر اینکه بر این اساس ما هیچ وقت نمی توانیم سندی دراین زمینه ارائه دهیم، اظهار داشت: ما اصراری به ارائه سند برای صادرات محصولات دانش بنیان نداریم؛ چونکه دنیا آگاه است که ما چه کارهایی را اجرایی کردیم، ضمن آنکه کشورهای همکار نیز به سبب چالش هایی که دارند، تمایلی ندارند دریافت محصولات ایرانی را پر رنگ کنند.
ارسال نمونه به ۱۵ کشور
رئیس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با اشاره به صادرات کیت های تشخیص کرونای تولید شده از طرف شرکت های دانش بنیان داخلی، اظهار داشت: نمونه ای از این کیت ها به برخی کشورها ارسال شده و بعضی از کشورها آنها را تایید کردند و صادرات این محصولات شروع شده است.
وی ماسک ها و مواد ضدعفونی را از دیگر محصولات کرونایی ایرانی دانست که در حال صادر شدن هستند و اضافه کرد: از آنجایی که مازاد تولید ماسک را در کشور داریم، به صورت هفتگی صادر می شود.
قلعه نوی، دستگاه های اکسیژن ساز را از دیگر محصولات صادراتی شرکت های دانش بنیان نام برد و اشاره کرد: رویکرد صادراتی ما در این عرصه این است که وزارت بهداشت و صنعت، معدن و تجارت بی نیازی کشور را به این تجهیزات تایید کرده باشند.
این مقام مسوول، با اشاره به توانمندی شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید تب سنج و پالس اکسیمتر، تصریح کرد: صادرات حوزه در رابطه با سلامت و پزشکی و وارد شدن این محصولات به سایر کشورها نیازمند پاس کردن بعضی از استانداردها است. این استانداردها در بعضی از حوزه ها مانند ماسک و مواد ضد عفونی کننده کمتر و در کیت ها و تجهیزات پزشکی بیشتر است که خوشبختانه ستاندن استانداردهای این محصولات در ۵ تا ۶ کشور در حال انجام می باشد.
قلعه نوی درباب جزئیات صادرات کیت تشخیص کرونای ایرانی، اظهار داشت: شرکت ها در فاز اول نمونه تست محصولات خودرا به ۱۵ کشور ارسال کردند که برای دو کشور به مرحله عقد قرارداد رسیده است.
وی درباب حمایت های مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری برای دریافت استانداردهای بین المللی با تاکید بر اینکه ما دراین زمینه دستورالعمل هایی را تدوین کرده ایم، اشاره کرد: در بعضی از حوزه ها مانند دارو و تجهیزات پزشکی دریافت استانداردهای بین المللی مهمست و برمبنای دستورالعمل هایی که ما صادر کردیم، قسمتی از هزینه های ستاندن استاندارد را ما می دهیم تا این محصول قابلیت های صادراتی را پیدا کند.
منبع:

1399/03/21
20:57:04
5.0 / 5
2596
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه