رییس سازمان توسعه تجارت تاكید كرد:

۳۱ تیرماه، آخرین فرصت برای ایفای تعهد ارزی صادركنندگان

۳۱ تیرماه، آخرین فرصت برای ایفای تعهد ارزی صادركنندگان نیو باكس: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اصرار كرد كه آخرین فرصت داده شده از طرف بانك مركزی برای ایفای تعهدات ارزی صادركنندگان، اختتام تیرماه در نظر گرفته شده است.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، حمید زادبوم امروز (دوشنبه) در نشست خبری اظهار نمود: فروش به سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات یا واگذاری امتیاز واردات به دیگری و فروش ارز بر پایه نرخ سنا، سه روشی بشمار می رود که برای ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان در نظر گرفته شده است.
وی با اعلان اینکه اقتصاد ایران در سال قبل با وجود شرایط سخت تحریم ها، آمار تجارت خارجی ۸۵ میلیارد دلاری را تجربه نمود و نشان داد بن بستی برای کشورمان وجود ندارد، اشاره کرد: از شروع تیرماه تابحال حدود ۲ هزار و ۵۰۰ کارت بازرگانی که به تعهد ارزی خود عمل نکرده بودند، تعلیق شده اند.
رئیس سازمان توسعه تجارت بر تعلیق کارت بازرگانی صادرکنندگانی که تعهدات ارزی سال ۹۸ را تا اختتام تیر امسال ایفا نکنند، اصرار کرد و اظهار داشت: آنهایی که فعلاً صفر درصد هستند و هیچ رقمی از ارز صادرات خودرا به سامانه نیما بازنگردانده اند، کارت بازرگانی شان تعلیق شده است. همین طور از نظر قانون، صادرکنندگان معاف از مالیات هستند اما اگر تعهدات ارزی صادرکنندگان تا اختتام تیر امسال درباب صادرات سال ۹۸ ایفا نشود، معافیت مالیاتی آنها لغو می شود و از آنها مالیات ستاندن خواهد شد.
وی اضافه کرد: از نظر سازمان، فردی که دارنده کارت بازرگانی است، صادرکننده شناخته می شود و ایفای تعهد ارزی به عهده وی است. اینکه فردی با کارت بازرگانی دیگری مبادرت به صادرات کرده باشد، از نظر ما قانونی نیست. ضمن اینکه در سازمان توسعه تجارت چیزی به نام «کارت بازرگانی یکبار مصرف» را قبول نداریم.
این مقام مسئول درباب صدور کارت بازرگانی جدید نیز اضافه کرد: نظر وزارت صمت، سختگیری برای صدور کارت جدید است. همین طور یکی دیگر از مقررات تدوین شده، این است که اگر دارنده کارت بازرگانی برای نخستین بار مبادرت به صادرات کند، می تواند تا سقف ۵۰۰ هزار دلار صادرات داشته باشد. در صورتیکه تعهدات ارزی آن بطور کامل ایفا شود، می تواند این سقف صادراتی را برای دفعات بعدی لغو کند.
زادبوم همین طور با اعلان اینکه نرخ ارز بازار آزاد، نرخ رسمی تائید شده نیست، اشاره کرد: اگر کسی بگوید نرخ ارز نیما با نرخ ارز آزاد فاصله بسیاری دارد، از نظر ما پذیرفتنی نیست. نرخ ارز سامانه سنا، نرخ میانگین واقعی است و ۲۰ درصد از ارز صادرکنندگان بوسیله صرافی ها قابل فروش است.
زادبوم از کاهش هفت درصدی صادرات در سال قبل نسبت به سال ۹۷ آگاهی داد و اشاره کرد: باتوجه به محدودیت های بانکی، لجستیکی، حمل و نقلی و قراردادها، نگه داشتن حجم صادرات تقریباً تا اندازه سال های پیش از آن، از نظر من نوعی رشد شمرده می شود. همین طور مشکلات مقطعی مانند کرونا و زیرساخت های حمل و نقلی نیز به این محدودیت ها افزوده است.
وی همین طور درباره کالاهای ممنوعه صادراتی و وارداتی اظهار داشت: فهرست این کالاها را کارگروهی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می کند که سازمان توسعه تجارت، عضو این کارگروه است. سازمان توسعه تجارت طرفدار ممنوعیت صادراتی نیست و اگر جایی نیاز فوری داخل وجود داشته باشد، با تعرفه ها و عوارض صادراتی آنرا کنترل می نماییم و ایجاد ممنوعیت صادراتی، آخرین اولویت ما برای تامین مایحتاج داخل خواهد بود.

جدیدترین وضعیت مرزها
این مقام مسئول درباره تازه ترین وضعیت مرزهای ما با کشورهای همسایه اظهار داشت: مرز ریلی و زمینی با ترکیه باز است و همه مرزهای ما با عراق به جز سه پایانه مرزی بازگشایی شده است. همین طور مرزهای ریلی و زمینی با افغانستان و پاکستان و مرز ریلی با ترکمنستان در دو هفته اخیر باز شد. وزارت راه در حال رایزنی با ترکمنستان برای بازگشایی مرزهای زمینی است.
وی همین طور درباره مشکلات تردد لنج ها و شناورهای سنتی به کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار داشت: اماراتی ها به سبب شرایط کرونا مایلند تا ارتباطات تجاری ما کانتینری باشد درحالی که تعداد زیادی شناور سنتی فعال در بنادر جنوبی داریم که با اعمال این نظر اماراتی ها بیکار می شوند. بدین جهت در حال مذاکره با اماراتی ها هستیم تا شناورهای سنتی را نیز بپذیرند؛ ولی ارتباطات دریایی ما با قطر، کویت و عمان در جنوب و روسیه و قزاقستان در شمال برقرار است.

پتانسیل صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پتانسیل صادرات کالا از ایران به کشورهای همسایه و منطقه به اضافه چین و هند را ۱۰۰ میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: پتانسیل صادراتی به این معنا است که هم امکان تولید این کالاها در داخل وجود دارد و هم کشورهای داخل و همسایه به این کالاها نیاز دارند. ما در سازمان توسعه تجارت ۱۵ کشور همسایه و هند و چین را بررسی کردیم و فهرست کالاهایی که پتانسیل صادرات به این کشورها را دارند، تهیه و تدوین شده است.
به گفته زادبودم، ۶۰۰ میلیارد تومان در قانون بودجه امسال برای سازمان توسعه تجارت جهت پرداخت مشوق های صادراتی از طرف مجلس در نظر گرفته شده که سازمان برنامه و بودجه در حال تامین قسمتی از آن است. همین طور دستورالعمل مشوق های صادراتی را نیز تهیه کرده ایم که پرداخت ۲، ۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات صادراتی از محل صندوق توسعه ملی و ۲، ۰۰۰ میلیارد تومان از محل منابع بانک ها با نرخ متوسط سود بانکی ۱۴.۵ درصد و بازپرداخت ۲ ساله، یکی دیگر از مشوق های صادراتی شمرده می شود.1399/04/09
13:37:16
5.0 / 5
2397
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه