سرپرست وزارت صمت:

80 درصد پول كشاورزان پرداخت گردید

80 درصد پول كشاورزان پرداخت گردید سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از پرداخت حدود ۸۰ درصد پول خرید گندم به كشاورزان اطلاع داد.به گزارش نیو باکس به نقل از صداوسیما؛ حسین مدرس خیابانی اظهار داشت: نزدیک به هفت میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام شده است که این عدد نسبت به میزان خرید تضمینی گندم سال گذشته هشت درصد بیشتر است.
وی اضافه کرد: گندمی که سال جاری از کشاورزان خریدیم، ۵۸ درصد نسبت به سال گذشته گران تر است، چونکه نرخ خرید تضمینی گندم بالاتر رفت.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاطرنشان کرد: به همه کشاورزانی که گندم شأن را به دولت داده اند تا ۲۳ تیرماه، تقریباً ۸۰ درصد پولشان پرداخت شده است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینکه احتمالاً سال جاری هم افزایش خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته داریم، اضافه کرد: سال جاری برای خرید تضمینی حدود ۹ تا ۱۰ میلیون تن گندم برنامه ریزی شده است.
او همینطور اظهار داشت: در زمینه تأمین گندم مصرفی کشور خودکفا می شویم.
۱۴ میلیون تن ظرفیت نگهداری گندم داریم
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: حدود ۱۴ میلیون تن ظرفیت سیلو و محوطه نگهداری گندم، داریم.
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه مشکلی برای نگهداری گندم در کشور وجود ندارد، اضافه کرد: هم سیلوهای قدیمی گنجایش گندم های ما را دارند و هم با سرمایه گذاری های جدید به مرور این سیلوها نوسازی و بازسازی می شوند و به ظرفیت آنها اضافه می شود.
وی اظهار داشت: به موازات خرید گندم بیشتر از کشاورزان، نیازی به محل نگهداری گندم یا سیلوهای فلزی، بتنی و روباز داریم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: حالا شرکت های بازرگانی دولتی و بخش خصوصی، طرح های زیادی در سیلوسازی راه انداخته اند که نمونه آن بهره برداری از دو سیلوی ۳۰ هزار تنی شهرستان اقلید و ۴۰ هزار تنی شهرستان داراب در روز گذشته بود.
مدرس خیابانی اظهار داشت: هفته آینده هم سیلوی ۵۰ هزار تنی شهر فیروزه نیشابور به بهره برداری می رسد.
برخورد شدید با سوءاستفاده کنندگان از تغییرات قیمت کالاها
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: با سوء استفاده کنندگان از تغییرات قیمت کالاها که متأثر از شاخصهای کلان اقتصادی می باشد، به شدت برخورد می نماییم.
مدرس خیابانی با اشاره به افزایش قیمت ها در بعضی کالاها مثل لبنیات و حبوبات اضافه کرد: باید بین تغییرات قیمت که متأثر از شاخصهای کلان اقتصادی می باشد و گرانی که با سوء استفاده، احتکار و امتناع از فروش پیش می آید، تفاوت قائل شویم.
وی خاطرنشان کرد: با سوءاستفاده کنندگان در بخش های تولید یا عرضه به شدت، برخورد می نماییم.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: هم سازمان حمایت و هم سازمان تعزیرات حکومتی همراه با دادستانی و پلیس امنیت، تیم های نظارتی دارند که با سوءاستفاده کنندگان به شدت مقابله می کند.
مدرس خیابانی با اشاره به مقاومت برخی برای عرضه کالا با هدف گران فروشی در آینده، اضافه کرد: سال جاری تمرکز ما در حوزه بازرسی و نظارت روی انبارها و مراکز نگهداری کالاست.
وی اظهار داشت: بانک مرکزی هم تلاشهای خوبی کرد و موفق شد، رشد بی حد و حصر نرخ ارز را کنترل کند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، اضافه کرد: کالاهای اساسی به وفور در کشور وجود دارد و بنادر و فروشگاه ها هم مملو از کالاست.
مدرس خیابانی، آمار کالاهای تولیدی کشور را افزایشی توصیف کرد و اظهار داشت: در سخت ترین شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، بدون استثنا همه رسته های صنعتی و معدنی ما افزایشی است که خود این افزایش تولید به افزایش عرضه و تعادل در قیمت ها کمک می نماید.
وی اضافه کرد: چیزی که حالا در بازار با آن روبرو می باشیم، کمبود و گرانی نیست بلکه بخش عمده ای از کالاها متأثر از فضای کلی اقتصادی کشور است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تغییر شاخصهای کلان اقتصادی، اظهار داشت: وقتی نرخ ارز، تورم و دستمزد تغییر کرده، روی کالاها هم تاثیر گذاشته است.
مدرس خیابانی اضافه کرد: اگر بخواهیم جلوی این تغییرات طبیعی قیمت ها را که ماحصل افزایش عوامل تولید است، بگیریم و آنرا سرکوب نماییم، مفهومش این است که در سال جهش تولید جلوی تولید را می گیریم.


منبع:

1399/05/10
23:29:39
5.0 / 5
2182
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه