در گفت وگو با نیو باكس اعلام شد

ثبت داخلی دستگاه برجسته نگار ویژه نابینایان

ثبت داخلی دستگاه برجسته نگار ویژه نابینایان طرح دستگاه برجسته نگار ویژه نابینایان توسط محققان یكی از شركت های دانش بنیان ثبت اختراع داخلی شد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان و مخترع دستگاه برجسته نگار همراه (دستیار دیجیتال ویژه نابینایان با خروجی صوتی و بریل) توانست این طرح را به ثبت داخلی برساند.
این طرح در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به شماره 85071 به ثبت رسیده است.
مهندس سعید صادقپور مهندس سعید صادق پور، مجری طرح در گفتگو با ایسنا، تولید تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی ویژه نابینایان را از زمینه های تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان دانست و اضافه کرد: نمایشگرهای بریل به همراه خروجی صوتی همچون دستاوردهای تحقیقاتی ما است که بهترین جایگزین برای صفحه نمایش بینایی به شمار می رود؛ چون که با استفاده از این سیستم، نابینایان می توانند برای دریافت اطلاعات از کامپیوتر و ورود اطلاعات به آن بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینکه این نمایشگرها تنها ابزار ارتباطی نابینا با کامپیوتر است، خاطرنشان کرد: برای افراد نابینا بریل و صوت سرعت بالاتری برای دسترسی به محتوا دارد، ازاین رو سعی کردیم تا با تلفیق این دو قابلیت، دستگاهی برای نابینایان طراحی نماییم که به سهولت بتوانند از راه کامپیوتر به محتوا دسترسی داشته باشند.
صادق پور با اشاره به عملکرد نمایشگر و صفحه کلید بریل (دستگاه برجسته نگار) با اشاره به اینکه این دستگاه مجهز به خروجی صوتی و برنامه های جانبی است، اظهار نمود: نخستین نسل از برجسته نگارها از پشتیبانی نرم افزاری کامل بخصوص جهت استفاده در محیط های فارسی برخوردار می باشد.
مجری طرح، این صفحه کلید را شامل ۱۶ کلید با وزن هزار و ۵۰۰ کیلوگرم دانست و خاطرنشان کرد: نسل اول نمایشگرها جهت استفاده در اماکن عمومی چون سازمان بهزیستی، مدارس نابینایان و دانشگاه ها کاربرد دارد.
وی نسل دوم این نمایشگرها را برجسته نگار ۲ جهت استفاده در مراکز عمومی ذکر کرد و خاطرنشان کرد: این نمایشگر دارای ۴۰ کاراکتر بریل با وزن یک کیلو و ۴۰۰ گرم است.
مجری طرح، نسل سوم این نمایشگرها را برجسته نگار ۳ با حجم، وزن و قیمت ارزان تر نسبت به نمایشگرهای نسل دوم دانست و افزود: این نمایشگر برخلاف نسل های پیشین برای کاربری های انفرادی و شخصی نابینایان طراحی شده است.
وی به نحوه استفاده از این نمایشگرها اشاره نمود و خاطرنشان کرد: متنی که در نمایشگر بینایی مشاهده می شود، عیناً بر روی مانیتور بریل می آید و افراد نابینا از راه لمس بر روی نمایشگر بریل، متن را می خوانند. تمام این نمایشگرها از راه کابل USB به کامپیوتر متصل می شود، ضمن این که با همه نرم افزارها سازگاری دارد.
صادق پور، برجسته نگار را شامل دو بخش دانست و اظهار داشت: در مانیتور بریل، زمانی که متن در مانیتور بینایی تغییر می کند، متن بر روی برجسته نگار، خط به خط به صورت بریل قابل خواندن است. در بخش بالایی این دستگاه، صفحه کلید بریل قرار دارد و علاوه بر آن بر روی این دستگاه کلیدهایی برای حرکت در متن قرار داده شده است.
منبع:

1399/05/18
16:02:16
5.0 / 5
2141
تگهای خبر: ابزار , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه