41 هزار نفر تا اختتام امسال در بخش صنعت مشغول به كار می شوند

41 هزار نفر تا اختتام امسال در بخش صنعت مشغول به كار می شوند به گزارش نیو باكس سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره كرد: مهمترین برنامه وزارت صمت تقویت تولید داخلی، توسعه صادرات، افزایش تولید، اتكا به توان داخل و بومی سازی تولیدات است.به گزارش نیو باکس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حسین مدرس خیابانی در تشریح برنامه های محوری وزارت صمت در سال جهش تولید اعلام نمود: امسال ۴ برنامه راهبردی در دستور کار این وزارتخانه است که مهمترین آن تحقق اهداف جهش تولید پیرو فرمان مقام معظم رهبری می باشد و حتما بعنوان مهمترین راهبرد در سال ۹۹، با اتکا به توان داخل و قطع وابستگی های بخش های مختلف صنعتی کشور و همین طور قطع وابستگی ارزی دنبال خواهد شد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت محور دوم برنامه های راهبردی این وزارتخانه را در سال ۹۹، راه اندازی طرح های نیمه تمام در چارچوب پویش ملی "تولید، تداوم امید" عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۴۰۰۰ طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد در سطح کشور مراحل تکمیل و راه اندازی خودرا طی می کنند که به مرور تا اختتام دولت دوازدهم به بهره برداری خواهند رسید.
مدرس خیابانی اشاره کرد: پویش ملی تولید تداوم و امید هر هفته پنجشنبه ها با حضور رئیس جمهور و سایر مسئولان در سراسر کشور اجرایی می شود و واحدهای بزرگ صنعتی و معدنی مورد افتتاح و بهره برداری قرار می گیرند؛ در همین راستا ۲۰۰ طرح صنعتی پیشران با سرمایه گذاری بیش از ۱۷۰ هزار میلیارد تومان و امکان اشتغال زایی مستقیم برای بیش از ۴۱ هزار نفر تا آخر سال افتتاح خواهند شد و فردا نیز در چارچوب هفته نهم پویش ملی تولید و تداوم امید تعدادی دیگر از طرح های صنعتی و معدنی در سه استان خراسان رضوی، کرمان و البرز به بهره برداری می رسند.
وی اضافه کرد: محور سوم توسعه صادرات، کنترل و مدیریت واردات است که در همین راستا برای کنترل واردات موارد را محدود به کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز کارخانجات نموده ایم و الان حدود ۲۵۰۰ ردیف کالایی مشمول ممنوعیت واردات شده و این اقلام در امتداد مدیریت واردات کالاهای غیر ضرور و مشابه ساخت داخل ممنوع شده اند.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حوزه تعمیق و توسعه ساخت داخل نیز برنامه کاهش ارزبری معادل ۳.۲ میلیارد دلار در انواع قطعات و تجهیزات وارداتی را در دستور کار داریم و در ۴ ماهه اول امسال حدود ۳۰۰ میلیون دلار انواع قطعات را داخلی سازی کرده و در هفته پیش روی نیز میز تخصصی ساخت داخلی دیگری انجام می شود.
مدرس خیابانی محور چهارم اولویت های کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۹ را کنترل و تنظیم بازار اعلام نمود و اظهار داشت: برای تحقق اهداف جهش تولید امسال چهار برنامه به صورت ویژه در حال پیگیری است که شامل استفاده از ظرفیت های خالی واحدهای صنعتی، احیا و راه اندازی واحدهای صنعتی و معدنی تعطیل، تکمیل طرح های نیمه تمام و دستیابی به تکنولوژی های جدید است.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: درباب اقدامات لازم برای تامین معیشت مردم، تامین مناسب و مکفی کالاهای اساسی مورد نیاز در دستور کار ویژه این وزارتخانه قرار دارد.
مدرس خیابانی اظهار داشت: ما در حال مبارزه در یک جنگ تمام عیار اقتصادی با چاشنی غلیظ تهاجم رسانه هستیم؛ از این روی نقش رسانه ها و خبرنگاران از اهمیت فراوانی برخوردارست چونکه وقتی این جنگ اقتصادی تبدیل به یک باور عمومی شود ما همه داشته ها و ابزارهای خودرا برای مقابله با دشمن به کار می گیریم و اجازه نخواهیم داد نقشه های شوم آنها اجرایی شود و حتما همه حربه های آنها را خنثی خواهیم کرد.
کلیه محصولات فولادی در بورس عرضه می شود
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درباب روند عرضه محصولات فولادی در بورس کالا اشاره کرد: اصل شفاف سازی نقطه تلاقی عرضه و تقاضا است و کسی اهتمام بر لغو سازوکار بورس ندارد، حتما کلیه محصولات فولادی در بورس عرضه خواهد شد.
مدرس خیابانی اضافه کرد: باتوجه به تغییر نرخ ارز و اینکه قیمت بورس فلزات تحت تأثیر قیمت جهانی است، طبیعتاً با افزایش نرخ ارز مزیت صادراتی کالاها افزایش می یابد و تولید کنندگان اهتمام دارند از فرصت صادراتی بهترین استفاده را داشته باشند در همین راستا و در چارچوب یک شیوه نامه به جمع بندی ویژه ای درباب فولاد رسیده ایم.
وی افزود: باید حواسمان باشد که به همان میزان از تامین خوراک و مواد اولیه بخش تولید، صادرات محصولات فولادی و ارز آوری نیز مهم می باشد، در این خصوص دنبال تعیین کف عرضه برای خوراک تولیدی کامپوزیت نوردی هستیم تا همزمان با تولید بتوانیم از محل مازاد تولید روند صادرات محصولات فولادی را نیز تداوم دهیم.


منبع:

1399/05/19
23:22:50
5.0 / 5
2244
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه