دلالان مسكن، خودرو و ارز منتظر مالیات باشند

دلالان مسكن، خودرو و ارز منتظر مالیات باشند به گزارش نیو باكس با وجود آنكه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه هنوز از سوی دولت عرضه نشده امروز كلیات این طرح در كمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، ضرورت دریافت مالیات از فعالان بازارهای غیر مولد همچون جمله ارز، سکه، خودرو و مسکن سال هاست که از سوی کارشناسان مطرح شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
این طرح در سال ۱۳۹۷ از جانب مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی عنوان شد اما دولت آبان ماه همان سال اعلام نمود که در این حوزه لایحه عرضه می دهد. با گذشت حدود دو سال هنوز لایحه ای در این حوزه عرضه نشده هرچند مسؤلان دولتی می گویند که این برنامه در دستور کار قرار دارد و هیچ مانعی برای اجرای آن دیده نمی گردد.
به هر ترتیب امروز کلیات طرح مالیات بر سوداگری (مالیات بر عایدی سرمایه) در کمیسیون اقتصادی مجلس به تصویب رسید. این خبر را مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام نمود.
بازار مسکن در قبضه ۷۷ درصد سوداگر!
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان این که ۷۷ درصد معاملات بازار مسکن در ایران را تقاضای سرمایه ای تشکیل می دهد اظهار داشت: در این شراط قیمت ها دائما بالا می رود و اقشار متوسط و پایین روز به روز از مسکن مناسب دورتر می شوند. از طرفی پرش های قیمتی در بخش مسکن، کاهش معاملات را به دنبال دارد و با عنایت به پیشران بودن صنعت ساختمان، اقتصاد کشور تحت تأثیر قرار می گیرد.
به قول مصطفی قلی خسروی، کشورهای جهان برای کنترل تقاضای سوداگرانه در بازار املاک از ابزار مالیات بر عایدی سرمایه استفاده می نمایند و این پایه مالیاتی در ۱۸۰ کشور جهان اجرا می شود. آمریکا، بریتانیا، کانادا، برزیل، چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا، ژاپن، ایتالیا، ترکیه، بوتسوانا، قطر، لیبی و... همچون کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته ای هستند که این مالیات را مورد استفاده قرار می دهند. در انگلستان یکی از علل اصلی استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه، رشد سریع ارزش ملک بعد از جنگ جهانی دوم بود. در آن مقطع سوداگران املاک، خانه ها را احتکار می کردند تا از عایدی سرمایه استفاده کنند.
ازاین رو گزارش، مالیات بر عایدی سرمایه بر ارزش دارایی وضع نمی گردد بلکه بر افزایش ارزش دارایی یا همان عایدی دارایی وضع می شود. به صورت مثال اگر فردی ملکی را امسال به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان خریداری کند و در سال بعد به قیمت ۱۵۰ میلیون تومان بفروشد، درصدی از ۵۰ میلیون تومان افزایش ارزش دارایی، مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه خواهد بود. هم چنین در طرح پیشنهادی کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی، انتقال بین نزدیکان نسبی طبقه اول خانواده شامل والدین و فرزندان و همسر دائم، معاف از مالیات در نظر گرفته شده است. از طرفی برای تشویق به عرضه مسکن و ساخت، ضروریست نخستین انتقال واحدهای مسکونی نوساز از پرداخت مالیات بر عایدی املاک معاف شوند.
بررسی ها نشان داده است معمولا صاحبان املاک برای بهره مندی از معافیت های بیشتر و افزایش قیمت، فروش واحد خویش را به تاخیر انداخته اند که توازن عرضه و تقاضا را به هم زده است. از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۹۴ در شهر تهران، بهای زمین ۱۲۸ برابر، مسکن ۸۸ برابر و اجاره بها ۱۰۶ برابر شده است؛ در حالیکه طی این مدت شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی ۶۷ برابر شده، یعنی بهای زمین ۲ برابر و مسکن ۱.۴ برابر و اجاره بها ۱.۷ برابر سطح عمومی قیمت ها افزوده شده است. اگر بخشی از سود ناشی از خرید و فروش سفته بازانه مسکن بعنوان مالیات دریافت شود بطور قطع این نوع معاملات کاسته می شود و معاملات مصرفی جای آنرا می گیرد. در این خصوص باید تفاوت نرخ مالیات در اثر نگهداری دارایی ها در کوتاه مدت و بلندمدت از بین برود.1399/05/27
10:33:43
5.0 / 5
2016
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه