پای شركت های دولتی در كفش بخش خصوصی!

پای شركت های دولتی در كفش بخش خصوصی! دبیر سندیكای تولیدكنندگان سرنگ و سرسوزن ایران با اشاره به اینكه مهم ترین درخواست ما خروج شركت های دولتی و نهادهای عمومی از حوزه های تولیدی اشباع شده است، اظهار داشت كه شیوه های ناسالم رقابت در كسب مشتری شركت های دولتی در سال های اخیر پنج كارخانه را به تعطیلی كشانده است.


خدایار عینی فرح در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: دو شرکت دولتی در زمینه تولید سرنگ در ایران فعال می باشند که یکی از آنها زیرمجموعه سازمان هلال احمر و دیگری زیرمجموعه وزارت بهداشت است. این دو بخش از نهادهای عمومی در زمینه سلامت و امدادرسانی هستند و هیچ ارتباطی با تولید و اقتصاد ندارد و به صورت کلی فعالیت آنها در زمینه تولید تجهیزات پزشکی عجیب است.
وی ادامه داد: ما این مساله را با زبان بی زبانی به اطلاع تمام مقامات کشور رسانده ایم؛ چون که اساسنامه شرکت های دولتی بر مبنای سوددهی نیست.
به قول این فعال بخش خصوصی، تولید این محصول در شرکت های دولتی کم نشده و به روال گذشته ادامه دارد که این روند بزرگترین چالش ها و صدمات را به بخش خصوصی وارد کرده؛ تا جایی که در سال های اخیر پنج کارخانه تولید سرنگ ورشکسته شده است.
عینی فرح با اشاره به اینکه عمده شرکت های دولتی زیان ده هستند، خاطرنشان کرد: برخلاف بخش خصوصی، سود و زیان برای شرکت های دولتی معنا ندارد و ریخت و پاش در این شرکت ها زیاد است. این شرکتها برای فروش و بازاریابی به هر روشی دست می زنند، درحالیکه این روش ها در توان بخش خصوصی که از جیب خودش خرج می کند وجود ندارد. بخصوص اینکه شرکت های تولید سرنگ بر مبنای سیاست های اوایل انقلاب در جهت پخش کارخانه ها در سرتاسر کشور در بعضی مناطق کم برخوردار همچون ایلام، اهواز و مهاباد مستقر است؛ ازاین رو تعیلی واحدها منجر به بیکاری کارگران در این مناطق و آواره شدن آنها در تهران و افزایش حاشیه نشینی می شود.
وی ادامه داد: برای مثال شرکت های دولتی در مواردی کالای خویش را ۳۰ تا ۴۰ درصد زیر قیمت واقعی، با دمپینگ و شیوه های ناسالم رقابت در کسب مشتری و با تولید بالا بدون هدف و بازدهی مالی عرضه می کنند.
دبیر سندیکای تولید کنندگان سرنگ و سرسوزن ایران با اشاره به اینکه این مساله فقط در تولید سرنگ مطرح نیست، خاطرنشان کرد: مهم ترین درخواست ما خروج شرکت های دولتی و نهادهای عمومی از حوزه های تولیدی اشباع شده است.
منبع:

1399/05/31
21:25:27
5.0 / 5
1825
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه