كرونا تقاضای بسته بندی را افزایش داد

كرونا تقاضای بسته بندی را افزایش داد رئیس اتحادیه صادركنندگان صنعت چاپ از كاهش صادرات در این صنعت در سال 1398 نسبت به سال 1397 آگاهی داد و اظهار داشت كه ویروس كرونا در مقطع كوتاهی كه مرزها بسته شده بود بر صادرات این صنعت تاثیر منفی گذاشت، اما به سبب افزایش تولید اقلام بهداشتی، ضدعفونی و حتی برخی انواع مواد غذایی، تقاضای بسته بندی چاپ در زمان كرونا افزایش داشته است.


بابک عابدینی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: ظرفیت صادرات در صنعت چاپ به تقاضای داخلی بستگی دارد و ما می توانیم مازاد ظرفیت را صادر نماییم. بیشترین حجم صادرات صنعت چاپ در زمینه بسته بندی های پلیمری مثل بسته بندی مواد غذایی و دارویی است، چونکه در داخل مزیت تولید مواد اولیه آنرا داریم؛ البته به شرطی که تولیدکنندگان داخلی قیمت تمام شده فیلم خام بسته بندی که روی آن چاپ می شود را به قیمت فوب وارداتی محاسبه نکنند؛ چونکه در این صورت مزیت رقابتی از کشور گرفته می شود.
وی ادامه داد: ما می توانیم فیلم خام را چاپ نماییم و به آن ارزش افزوده دهیم تا با صادرات آن برای کشور ارزآوری داشته باشیم.
عابدینی با اعلان اینکه هم اکنون موقعیت خوبی برای این کار وجود دارد، اشاره کرد: اما گرانول تولید این فیلم ها را در بازار بورس به نرخ جهانی می فروشند و قیمت آن بسیار بالا است؛ بدین سبب قیمت فیلم خام بالا رفته و ما مزیت رقابتی برای صادرات در منطقه را تا حدودی از دست دادیم.
۱۰ سال پیش واردکننده لیبل چسب دار بودیم؛ حالا می توانیم صادر نماییم
همین طور بگفته وی ایران در زمینه تولید لیبل های چسب دار، یعنی برچسب هایی که روی مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی، دارویی و غذایی درج می شود ظرفیت صادراتی خوبی دارد؛ بطوریکه در صورت فراهم بودن بسترهای صادراتی ظرفیت سالانه ۵۰۰ میلیون دلار هم وجود دارد که هم اکنون صورت نمی گیرد. این در حالیست که حدود ۱۰ سال پیش، سالانه یک میلیارد دلار واردات دراین زمینه انجام می شد.
ظرفیت سالانه صادرات فیلم های پلیمری؛ بیش از ۵ میلیارد دلار
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اعلان اینکه در زمینه فیلم های پلیمری هم ظرفیت سالانه بیش از پنج میلیارد دلار وجود دارد، اشاره کرد: این در صورتی است که بتوانیم به ظرفیت مورد نظر برسیم، راه ها باز باشد و تحریم ها برداشته شود. هم اکنون مانع اصلی صادرات، مشکلاتی است که به سبب تحریم ها در زمین نقل و انتقالات پول وجود دارد. البته تحریم ها مشکلات و موانعی هم در زمینه تامین مواد اولیه، قطعات و ماشین آلات به وجود آورده است. همین طور در زمینه ثبت سفارش و تخصیص ارز نیز مشکلاتی وجود دارد که قسمتی از آن به تصمیمات بانک مرکزی بر می گردد.
وی ادامه داد: بدین سبب بطور کلی امکانات صادرات از نظر ظرفیت تولید در صنفت چاپ خوب است اما به ثمر نشستن این ظرفیت به مشارکت دولت و اتخاذ تصمیمات درست نیاز دارد.
تاثیر کرونا بر صادرات صنعت چاپ
همین طور بگفته وی، ویروس کرونا در مقطع کوتاهی که مرزها بسته شده بود بر صادرات این صنعت تاثیر منفی گذاشت، ولی تقاضای بسته بندی چاپ در زمان کرونا افزایش داشته است. برای مثال در ایران و ترکیه تقاضای بسته بندی در زمینه بسته بندی های انعطاف پذیر که پلیمری هستند، لیبل و جعبه حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.
عابدینی با اعلان اینکه در کل ظرفیت تولید و تقاضای بسته بندی چاپ در منطقه حتی در زمان شیوع ویروس کرونا بالا رفته است، در توضیح علت این افزایش اظهار داشت: به دنبال شیوع ویروس کرونا تولیدات داخلی در زمینه مواد شوینده، آرایشی، بهداشتی و حتی وقتی مواد غذایی که در گذشته وارد می شد اما به سبب مشکلات ارزی وارد نمی گردد، افزایش یافته است. از جانب دیگر در موارد زیادی مراجعه مستقیم برای خرید صورت نمی گیرد و سفارش ارسال داده می شود که این مسئله تقاضای بسته بندی برای ارسال محصولات را بیشتر کرده است. در زمینه ماسک و سایر اقلام بهداشتی در رابطه با کرونا نیز تقاضای بسته بندی افزایش داشته است.
وضعیت صادرات صنعت چاپ در سال ۹۸
وی با اعلان اینکه آمار دقیقی درباره میزان صادرات در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد، اظهار داشت که بطور حدودی صادرات در سال قبل در همه بخش های صنعت چاپ بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان بوده که به سبب افزایش مشکلات ارزی و تامین مواد اولیه، افزایش قیمت تمام شده به دنبال آن و به دنبال افزایش نرخ ارز و همین طور کاهش صادرات در ماه های پایانی با شیوع ویروس کرونا نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش داشته است.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ از کاهش تقاضا در تولید بخش تجاری چاپ به دنبال شیوع ویروس کرونا آگاهی داد و اظهار داشت: تقاضای بخش تجاری چاپ مثل فاکتورها، بروشورها، کاتالوگ ها و منوهای غذا در شش ماه گذشته کاهش داشته است؛ بدین سبب تقاضا برای کاغذ تحریر و گلاسه کم شده و قیمت آن با افزایش نرخ ارز افزایش نداشته و تورم ارزی روی آن تاثیر نداشته و حتی قیمت آنها کمی کاهش هم داشته است.
منبع:

1399/06/14
11:03:42
5.0 / 5
2138
تگهای خبر: بازار , بانك , بسته بندی , تورم
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه