معاون وزیر صنعت:

نگرانی برای تأمین سنگ آهن نداریم

نگرانی برای تأمین سنگ آهن نداریم به گزارش نیو باكس رئیس هیئت عامل ایمیدرو اظهار داشت: با عنایت به توسعه اكتشافات توسط ایمیدرو، نگرانی برای تأمین سنگ آهن چشم انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نداریم.به گزارش نیو باکس به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور در بیست و دومین سمپوزیوم فولاد کشور که قبل از ظهر امروز برگزار شد، اضافه کرد: نگرانی برای تأمین سنگ چشم انداز فولاد نداریم و در این حوزه حفاری در عمق یکی از اهداف ما است.
وی اظهار داشت: برخی ذخایر سنگ آهن باآنکه روبه اتمام است، اما معادن جدیدی کشف شده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برای دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد، احتیاج به ۵ میلیارد یورو سرمایه گذاری است، اضافه کرد: این میزان سرمایه از محل منابع صنایع معدنی قابل تأمین است و با عنایت به توسعه اکتشافات بطور حتم این هدفگذاری زودتر از موعد تعیین شده (سال ۱۴۰۴) محقق می شود.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو سهم معدن و صنایع معدنی در GDP کشور را ۲۶ میلیارد دلار اعلام نمود و اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت های این حوزه، این سهم در اقتصاد کشور باید افزایش یابد.
وی اظهار داشت: با اکتشافات جدید، در پهنه ایران مرکزی ذخیره ۵۰۰ میلیون تنی سنگ آهن و همینطور ذخایری در پهنه های آباده - جازموریان و بهرام گور دست پیدا کردیم.
غریب پور با اشاره به اینکه انجام یک میلیون متر عملیات حفاری در این عرصه مورد توجه است، اضافه کرد: گزارش ها حاکی می باشد ذخایر فعلی تا سال ۱۴۰۵ به اتمام می رسد. با عنایت به شناسایی ظرفیت های جدید که حاصل افزایش عملیات اکتشافات ایمیدرو است (اکتشاف در ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع طی سال های ۹۷ و ۹۸)، ذخایر درخشانی شناسایی شده است.
وی اظهار داشت: به منظور توسعه اکتشافات، تعداد پیمانکاران حفاری در کشور کم است و برای حل این مشکل، شرکت ها تأمین ماشین الات مورد نیاز را مورد توجه قرار دهند.
صندوق بازارگردانی معدنی ها در بورس
رئیس هیئت عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات معدنی ها در تثبیت بازار بورس، اظهار داشت: بازارگردانی در بورس با حرکت شرکت های معدنی شروع شد و از صنایع معدنی برای پشتیبانی از دارایی ۶۰ میلیون نفر فعال در این بازار قدردانی می کنم.
غریب پور عنوان کرد: معدنی ها با هدف متعادل شدن بازار سرمایه، در اختصاص اعتبار به صندوق بازارگردانی مشارکت دارند.
بومی سازی
رئیس هیئت عامل ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش اعلام نمود: سال جاری تا ۵۰۰ میلیون یورو هدفگداری در بومی سازی تجهیزات این حوزه است.
وی اضافه کرد: رویکرد ایمیدرو برای همکاری با دانشگاه ها، نگاهی "مسئله محور" است.
غریب پور تصریح کرد: ۱۷۰ نیاز تحقیقاتی در این عرصه شناسایی شده و به دانشگاه ها اعلام نموده ایم.
وی افزود: دانشگاه ها و مراکز علمی اذعان دارند که نگاهی که معدن و صنایع معدنی با دانشگاه ها داشته، بی نظیر بوده است.
غریب پور اظهار داشت: ایمیدرو در بخش پژوهش طی شش ماهه سال جاری، رشد ۵۰ درصدی داشته است و رویکرد تقاضا محور کردن پژوهش ها بر مبنای نیاز اقتصاد معدن را مورد توجه قرار داده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: کمیته ای بین انجمن آهن و فولاد و ایمیدرو تشکیل گردد تا نیازهای صنعتی که این سازمان احصا کرده، در اختیار انجمن قرار بگیرد و تجارب بین دو مجموعه به اشتراک گذاشته شود.
غریب پور اظهار داشت: آماده هر نوع همکاری با سازمان های محیط زیست و انرژی اتمی هستیم تا توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی را هدایت نماییم.


منبع:

1399/07/15
11:57:31
5.0 / 5
1714
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تجارت , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه