گزارش نیو باكس؛

بازار پوشك به سامان نرسید

بازار پوشك به سامان نرسید نیو باکس: بااینکه متولیان وزارت صمت بیشتر از یک ماه پیش وعده کاهش قیمت پوشک را داده بودند؛ اما با این وجود قیمت ها در این بازار نه فقط کاهش نیافته بلکه گاهی با افزایش نیز روبه رو شده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، سیاست افزایش جمعیت همچون سیاست هایی بوده که همیشه از طرف رهبر انقلاب و مقامات مختلف کشور مورد تاکید قرار گرفته و در همین راستا نیز تا حالا برنامه های مختلفی جهت افزایش انگیزه زوجین برای فرزندآوری تدوین شده است.
اما مهم ترین نکته ای که به نظر می آید طی سنوات گذشته از طرف مسئولین مورد غفلت واقع شده، مساله مربوط به کاهش هزینه های در رابطه با فرزندآوری است چونکه این مساله یکی از مهم ترین عوامل رشد یا کاهش جمعیت محسوب می شود؛ یکی از اقلام پرمصرف که سهم مهمی در سبد هزینه خانوارهای نوفرزند دارد، پوشک است که طی ماههای دو سال قبل با رشد شدید قیمت ارز، بدلیل وابستگی به واردات مواد اولیه، قیمت آن نیز با رشد شدیدی مواجه گردید. این افزایش قیمت طی ماههای گذشته با صعود قیمت ارز به حوالی ۳۰ هزار تومان، جهش باردیگر ای را تجربه نمود. خانوارهای دارای نوفرزند می گویند که با قیمت های فعلی پوشک، فقط همین یک قلم ماهانه هزینه ای حدود یک میلیون تومان را به خانوارهای دارای کودک زیر ۳ سال تحمیل می کند.
غفلتی که موجب تذکر رهبر انقلاب شد
نابسامانی و افزایش شدید قیمت بااینکه طی ماههای گذشته با سکوت و غفلت مسئولان اجرائی کشور، منجر به کمبود این اقلام در بازار هم شد اما این نابسامانی که منجر به گلایه گسترده خانوارها بویژه در شبکه های اجتماعی شده است، از نگاه رهبر انقلاب دور نماد و ایشان ۱۳ آبان ماه در سخنانی، گرانی گوشت، مرغ، گوجه تا پوشک بچه را برغم موجود بودن جنس و کالا، گرانی های بی مبنا و بی خود خوانده و گفتند: همه این گرانی ها و مشکلات، با هماهنگی دستگاهها قابل حل هستند و باید مشکلات از جلوی پای مردم برداشته شود.
پس از اظهارات رهبری، جلسات مختلفی در وزارت صمت با محوریت بهبود اوضاع بازار پوشک و نزولی شدن قیمت ها انجام شد و متولیان وعده «کاهش قیمت طی روزهای آینده» را دادند.
از سویی دیگر نیز اخبار واردات از آن حکایت داشت که تمام مواد اولیه پوشک از گمرکات ترخیص شده و همین مساله باعث شده که هیچ نوع مشکلی برای تولید وجود نداشته باشد.
۱۵ آبان ماه افسانه محرابی مدیرکل دفتر صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت در حاشیه بررسی مشکلات صنعت پوشک کشور اظهار داشته بود: روند ترخیص مواد اولیه مربوط به صنعت پوشک از گمرکات کشور سرعت گرفته است که با افزایش تولید می توانیم کاهش قیمت تمام شده را شاهد باشیم.
بیشتر از یک ماه از وعده وزارت صمت گذشت
بر این اساس، بااینکه بیشتر از یک ماه از وعده های مسئولان وزارت صمت در خصوص بهبود وضعیت بازار پوشک می گذرد اما بررسی های میدانی خبرنگار مهر نشان میدهد که قیمت ها نه فقط کاهش نیافته بلکه بعضاً افزایش هم یافته است.
به عنوان نمونه یک بسته پوشک ۲۸ عددی یک برند معروف که تا ۲۰ روز پیش با قیمت ۹۰ هزار تومان عرضه می شد، حال در بازار با قیمت ۱۳۰ هزار تومان عرضه می شود. همین طور نرخ یک بسته پوشک ۳۴ عددی از یک برند دیگر نیز طی یک ماه اخیر با افزایش قیمت ۳۰ درصدی با نرخ ۱۲۰ هزار تومان فروخته می شود.
این در حالی است که طبق وعده های گوناگون مسئولان و البته آماری که از واردات مواد اولیه پوشک ارائه می شود، انتظار این بود که نرخ این محصول در بازار کم شود.
قیمت مواد اولیه متاثر از نرخ ارز
برای تولید پوشک به ۱۵ قلم مواد اولیه نیاز است که ۷۰ درصد مواد اولیه این محصول (۱۰ قلم) بوسیله واردات و حدود ۱۰ درصد آن از بازار رقابتی بورس تامین می شود، بدین جهت قیمت ارز به صورت مستقیم بر قیمت نهایی این کالا تاثیر دارد. طی ماههای گذشته در کنار مشکل افزایش قیمت ارز، روند تخصیص ارز برای واردات مواداولیه نیز به کندی انجام و میزان تولید و عرضه به بازار کم شد که این کاهش منجر به صعود قیمت در بازار شد.
با توجه به ظرفیت تولید داخل، مسئولان وزارت صمت وعده داده بودند که در راه داخلی سازی مواد اولیه پوشک حرکت می کنند و طبق برنامه ریزی ها مقرر شده ۶ قلم از اقلام وارداتی تولید پوشک داخلی سازی شود.
با این حال بررسی ها نشان میدهد که هنوز اتفاق خاصی در این بخش نیفتاده است و همچنان باید شاهد استفاده از مواد اولیه وارداتی برای تولید پوشک باشیم.


منبع:

1399/09/23
14:07:35
5.0 / 5
1373
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , صنعت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه