اسامی دریافت كنندگان ماشین آلات كشاورزی موجود است

اسامی دریافت كنندگان ماشین آلات كشاورزی موجود است رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: اسامی تمام کسانی که تراکتور دریافت کرده اند با کد ملی و پلاک راهنمایی و رانندگی موجود است و آمادگی انتشار آنها را هم داریم.به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، مدتی پیش بعضی از فعالان عرصه کشاورزی و ماشین آلات کشاورزی اعلام نمودند که کشاورزان در بخش مکانیزاسیون از دریافت تسهیلات بانکی تا قرار گیری در فهرست انتظار دریافت ماشین آلات و عدم تحویل ماشین آلاتی چون کمباین و تراکتور و... با مشکلات بسیاری مواجه اند و از مرکز مکانیزاسیون جهاد کشاورزی درخواست نمودند که فهرست دریافت کنندگان ماشین آلات کشاورزی را مشخص نماید تا به صورت شفاف معلوم شود چه کسانی ماشین آلات دریافت کرده اند و چه کسانی در فهرست انتظار هستند و راستی آزمایی شود که آیا کسانی که تراکتور دریافت کرده اند، کشاورزان واقعی هستند؟

آنها همین طور اعلام نمودند که تلفیقی از دلالان بخش خصوصی و کارگزار دولتی موجب ایجاد انحراف ماشین آلات کشاورزی به بازار آزاد شده اند و معتقدند وقتی تراکتور از چرخه توزیع جهادکشاورزی به دست کشاورز برسد، کشاورز به آن نیاز دارد و آنرا وارد بازار آزاد نمی کند برای اینکه اگر بفروشد باید آنرا گرانتر خریداری کند.

بنابر گفته این فعالان عرصه ماشین آلات کشاورزی هر شهرستانی سهمیه ای برای دریافت ماشین آلات کشاورزی دارد ولی این سهمیه ها به دست کشاورز واقعی نمی رسد.

در این راستا کامبیز عباسی - رئیس مرکز مکانیزاسیون جهاد کشاورزی با اعلان اینکه جامعه کشاورزی به توسعه مکانیزاسیون و خرید ماشین آلات کشاورزی بسیار علاقمند شده اند به ایسنا، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی به نحو شایسته ای به وظایف خود در شناسایی و آشنایی کشاورزان با ماشین آلات عمل می کند. در کنار این کار نیز تسهیلات بسیار زیادی را در این بخش برای کشاورزان در نظر گرفته است.

وی افزود: از شروع امسال تا حالا بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک کشاورزی به کشاورزان برای خرید ماشین پرداخت شده است. بیش از ۲۲ هزار دستگاه تراکتور و بیش از ۳۵۰ دستگاه کمباین غلات به کشاورزان تحویل داده شده است و حدود ۴۵ هزار دستگاه ادوات کشاورزی نیز وارد بخش کشاورزی شده است.

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی افزود: از سال ۱۳۹۲ تا حالا ۱۵۰ هزار دستگاه تراکتور، ۳۲۰ هزار ادوات کشاورزی، بیش از ۴۱۰۰ دستگاه کمباین غلات و ۷تا۸ هزار دستگاه کمباین برنج به کشاورزان تحویل داده شده است و بطور کل بخش عمده ای از فعالیت کشاورزان مکانیزه و فضای سرمایه گذاری عظیمی در بخش مکانیزاسیون کشاورزی به وجود آمده است.

وی با اعلان اینکه اخیراً افرادی که با بخش کشاورزی هم آشنا نیستند مدعی شدند که تراکتورها به دست کشاورزان نمی رسد، اظهار داشت: قرار نیست وقتی کسی پدیده ای را غیر واقعی اعلام نمود پاسخگوی آن فرد باشیم. این تراکتورها جز کشاورز به درد کسی نمی خورد و اسامی تمام کسانی که تراکتور دریافت کرده اند با کد ملی و پلاک راهنمایی و رانندگی موجود است و در صورت نیاز آمادگی انتشار آنها را هم داریم.

عباسی اشاره کرد: بانک بسادگی به هر فردی تسهیلات نمی دهد. کارگروه های استانی کشاورزان را در هر استان انتخاب می کنند، اهلیت کشاورز رد یا تایید می شود و سپس در صورت تایید به بانک برای دریافت تسهیلات معرفی می گردند.

وی با اعلان اینکه چهار و نیم میلیون بهره بردار بخش کشاورزی وجود دارد، اظهار داشت: در حوزه برنج کشور یک میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار و در حوزه گندم نیز به همین میزان کشاورز فعال می باشند. بطور قطع به تعداد این بهره برداران ماشین آلات در کشور وجود ندارد و قرار هم نیست که همه بهره برداران ماشین آلات داشته باشند.

رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بنیاد ملی گندمکاران اعلام نموده که توزیع تراکتور به بهترین حالت ممکن انجام شده است. حرف این بنیاد برای ما سند است، برای اینکه نماینده یک میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار است و ما حرف هر کسی را قبول نخواهیم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که بعضی از کشاورزان اعلام نموده اند که سهمیه استانی آنها از کمباین و تراکتور به دست افراد خاصی می رسد و آنها با قیمت های بیشتر این ماشین آلات را به فروش می رسانند و آیا وزارت جهاد کشاورزی نظارتی بر توزیع این ماشین آلات در سطح استانها دارد، اظهار داشت: در استانها رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، معاون تولیدات، رئیس مکانیزاسیون، نماینده بازرسی و نماینده حراست مسئول توزیع کمباین و تراکتور هستند. در حقیقت کمیته ای متشکل از ۱۰نفر اهلیت کشاورز را بررسی می کنند که این ماشین آلات دقیقا به دست کشاورزان برسد.

عباسی در ادامه اظهار داشت: اگر کشاورزی در اثر مشکلات مالی تراکتور خودرا می فروشد باید آنرا متهم کرد؟ یا باید گفت آن فرد کشاورز نیست یا برای کشت و کار تراکتور دریافت نکرده است؟ شاید آن کشاورز مشکل مالی بسیاری دارد و مجبور به فروختن ماشین کشاورزی خود شده است.

رییس مرکز مکانیزاسیون با اعلان اینکه تراکتور و کمباین توسط سازمان حمایت قیمت گذاری می شود، اظهار داشت: قیمت تراکتور و کمباین در همه جا بر طبق قیمت سازمان حمایت تعیین می شود و کسی تراکتور بیش از این قیمت مصوب خریداری نمی نماید. همین طور به سبب اینکه تقاضا برای کمباین و تراکتور زیاد و عرضه آنها کم است این دو ماشین کشاورزی سهمیه بندی شده اند و هر فرد با کد ملی قادر می باشد تنها یک ماشین دریافت کند.

عباسی ادعاهایی که درباب افزایش ۴۰۰درصدی قیمت تراکتور می شود را کذب دانست و اظهار داشت: قیمت تراکتور امسال ۴۵ درصد افزایش یافته است. چرا برخی افراد می گویند ۴۰۰درصد افزایش قیمت داشته ایم؟مگر قیمت تراکتور چقدر بوده که ۴۰۰درصد افزایش داشته؟ این حرف ها درست نیست و خوب است که انصاف داشته باشیم.

وی در آخر اظهار داشت: در خاورمیانه هیچ کشوری مانند کشور ما به کشاورزان تسهیلات با نرخ سود ۱۵ درصدی نمی دهد و همین مورد موجب توسعه مکانیزاسیون در بخش کشاورزی کشور شده است.
1399/10/12
23:21:29
0.0 / 5
1134
تگهای خبر: بازار , بانك , تسهیلات , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه