تولید رنگدانه سفید از لجن صنایع خودروسازی

تولید رنگدانه سفید از لجن صنایع خودروسازی نیو باکس: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی 3پروژه موفق به کسب دانش فنی تولید رنگدانه قرمز از خاک هرمز، رنگدانه سفید از لجن صنایع خودروسازی و بازیابی عناصر با ارزش از لجن آندی مس شدند.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، دکتر مالک نادری، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سرپرست آزمایشگاه گام درباب طرح "بازیابی عناصر با ارزش از لجن آندی مس با بهره گیری از روش هیدرومتالورژی" اظهار داشت: ترکیبات مختلف از طلا، نقره، مس و سلنیم با بهره گیری از روش هیدرومتالورژی و در دمای کمتر از ۹۰ درجه سانتی گراد با بازده بیش از ۹۵درصد و با خلوص تجاری، از لجن آندی مس به دست آمد که این روش هم اکنون در مرحله ثبت پتنت در امریکا است و در ایران نیز ۳ اختراع داخلی ثبت شده و یک اختراع داخلی در مرحله داوری رسیده است.
نادری مشکل روش های پیشین دراین زمینه را استفاده از دمای بالا و روش های پرهزینه و آلوده کننده محیط زیست دانست و افزود: در این روش به خصوص در مورد ترکیب سلنیم فلزی، از روش هیدرومتالورژی با سرمایه گذاری اندک و دوستدار محیط زیست استفاده شده است و صنایع مس، صنایع دفاعی و صنایع فولادسازی و آلیاژسازی می توانند از نتایج طرح بهره ببرند.
تولید رنگدانه قرمز از خاک
وی تولید "رنگدانه قرمز با خلوص بالا از خاک سرخ جزیره هرمز" را از دیگر طرح های اجرا شده در این آزمایشگاه نام برد و تصریح کرد: از خاک سرخ جزیره زیبای هرمز که بین ۵۰ تا ۶۰ درصد آن ترکیب هماتیت (اکسید آهن) است، رنگدانه های با خلوص ۸۵ درصد هماتیت و ۹۵ درصد هماتیت با رنگ قرمز ایرانی و قرمز هندی تولید شد. با بهره گیری از دستاوردهای این روش از خام فروشی خاک سرخ جلوگیری می شود و رنگدانه قرمز ایرانی را در داخل کشور تولید نماییم.
تولید رنگدانه سفید از پساب
دکتر آرش قاضی تبار، کارشناس آزمایشگاه گام دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اجرای طرح "تولید رنگدانه سفید دی اکسید تیتانیوم از لجن رنگ خودرو" اظهار داشت: مشکل زیست محیطی پساب کارخانه های خودروسازی لجن رنگ خودرو است که در این طرح ترکیبات با ارزش دی اکسید تیتانیوم بعنوان رنگدانه سفید و پودر آلومینا که منبع اصلی تولید آلومینیوم است با خلوص تجاری تولید شد.
وی اظهار داشت: رنگدانه سفید در کشور تولید نمی گردد و تماما از راه واردات تامین می شود که باتوجه به تولید بیش از ۶۰۰۰ تن لجن رنگ در سال و وجود ۲۰ درصد رنگدانه سفید در این لجن، بازیابی این ماده مورد توجه خواهد بود.
قاضی تبار اشاره کرد: رنگدانه تولیدی، دارای تاییدیه از شرکت های رنگ است، ضمن آنکه در بخش خنثی سازی این لجن، روش انتخابی به شکلی بوده است که خنثی سازی موجب تولید ترکیبات کربنی با ارزش همچون کربن سیاه بعنوان یک ماده پراستفاده در صنایع مختلف شده است.
برمبنای اعلام دانشگاه امیرکبیر، این محقق با تاکید بر اینکه مشابه این روش تنها در کارخانه فورد وجود دارد، تصریح کرد: هم اکنون این طرح در فاز نیمه صنعتی قرار دارد و آماده عقد قرارداد با خودروسازها و شرکت های زیست محیطی خواهیم بود.
منبع:

1399/10/29
11:03:48
0.0 / 5
1217
تگهای خبر: تولید , سرمایه , شركت , صنعت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه