واردات خودروی آمریكایی ممنوعست

واردات خودروی آمریكایی ممنوعست رئیس سازمان ملی استاندارد در نشستی خبری اصرار کرد که باتوجه به دستور مقام معظم رهبری امکان ترخیص خودرو های آمریکایی از گمرک وجود ندارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از ایسنا، نیره پیروزبخت در نشستی خبری درباره وضعیت ترخیص خودرو ها از گمرک اظهار داشت: عموما مشکلات ترخیص کالاها در گمرکات، مربوط به مسائل بانکی یا نداشتن ثبت سفارش است. در بحث خودرو های بنز، بی ام دبلیو و پورشه که بتازگی خبرساز شد هم فقط بحث استاندارد نبوده و قوانین و مقرراتی هم مانند مقررات گمرکی یا اظهار نشدن کالا هم دخیل هستند.
وی اضافه کرد: همین طور برمبنای دستور صریح مقام معظم رهبری خودروی آمریکایی، حتی اگر در کشور دیگری تولید شده باشد یا اگر خودرویی محصول کشور دیگری باشد، اما در آمریکا تولید شده باشد، اجازه ورود به کشور ندارد که این مساله به صورت بخشنامه به گمرکات کشور ابلاغ گردیده است.
رئیس سازمان ملی استاندارد همین طور اظهار داشت: یکی از افرادی که در مجلس نام و نشانی دارد از من سوال کرد که چرا اجازه واردات خودرو های آمریکایی را نمی دهید؟ من در پاسخ گفتم اگر فردی این ماشین ها را در خیابان ببیند به سازمان استاندارد ایراد می گیرد که چرا خلاف دستور رهبری عمل کرده است. بنا بر این هر چقدر هم یک خودرو استاندارد باشد نمی توانیم برخلاف ضوابط اجازه واردات بدهیم. همین طور در مورد خودرو های با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی منع قانونی وجود دارد و نمی توانیم با واردات آنها موافقت نماییم.
پیروزبخت با اعلان اینکه سازمان ملی استاندارد یکی از سازمان هایی است که کمترین مشکل را در این رابطه دارد، چونکه کالای وارداتی را سریع تعیین تکلیف می نماییم و با انجام آزمایش ها و کنترل های لازم اگر کالایی از استاندارد لازم برخوردار نباشد، مشمول عدم انطباق با استاندارد شده و از واردات آن جلوگیری می شود، اشاره کرد: آمار بالایی برای استاندارد دراین زمینه وجود ندارد مگر اینکه موردی مانند واردات ۱۴۰ هزار تن ذرت غیراستاندارد مطرح باشد که چند سال پیش صورت گرفت و با توجه به این که این ذرت ها به سلامت مردم لطمه می زنند، اگر ۱۰۰ سال دیگر هم در گمرک باقی بمانند با ترخیص آنها موافقت نخواهیم کرد که این مسئله ماندگاری کالا محسوب نمی گردد. این مساله درس خوبی شد و بعد ازآن فقط ۱۰ هزار تن نهاده دامی مغایر با استاندارد به کشور وارد شد.
وی اضافه کرد: این سازمان آمادگی دارد تا نسبت به ورود خودروهایی که محدودیت های یاد شده را نداشته و در عین حال استانداردهای ۸۵گانه را پاس می کنند، با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط اجازه دهد.

مصالح ساختمانی استاندارد است
رئیس سازمان ملی استاندارد همین طور در مورد استاندارد مصالح ساختمانی نیز با اعلان اینکه هم اکنون صادرات مصالح ساختمانی انجام می شود، اظهار داشت: تولیدات داخل دارای کیفیت و استاندارد مناسبی هستند، اما اینکه از این مصالح به چه صورت در ساخت و ساز استفاده شود، موضوع مهمی است. بعنوان مثال تیرآهنی که برای سقف یک ساختمان دو طبقه کفایت می کند نباید در ساخت یک برج استفاده گردد و نمی توان توقع داشت که در مقابل زلزله مقاومت داشته باشد. بدین سبب مصالح ساختمانی تولید داخل استاندارد هستند، ولی باید از آنها درست استفاده گردد.

کلیپ هایی برای تخریب تولید داخل
وی در ادامه با اعلان اینکه بیشتر کلیپ ها و اخبار نامناسب در مورد مواد غذایی ساخت داخل در فضای مجازی را دروغ دانست و اظهار داشت: بیشتر این کلیپ ها حقیقت ندارد و از طرف رقبای داخلی و یا از خارج برای تخریب تولید داخلی در ایران منتشر می شود.

ماجرای کلوچه غیر استاندارد ایرانی در آلمان چه بود؟
به گفته این مقام مسئول بتازگی ایراداتی که در آلمان به یک کلوچه ایرانی وارد شده بود هم بررسی شده که نشان می داد این کلوچه مطابق با استانداردی که مقرر است از سال ۲۰۲۱ در اروپا اجرا شود نبوده، البته کلوچه هم در میان محصولات غذایی که مقرر است استاندارد آنها تغییر کند نبوده و به هر حال این کشورها می توانند استانداردهای جدید خودرا از تولیدکنندگان مطالبه کنند.

فقط ۱۱ تله کابین مجوز دارند
پیروز بخت درباره وسایل تفریحی، ورزشی و شهرهای بازی نیز اظهار داشت: ۴۴ تله کابین در کشور وجود دارد که ۱۱ تله کابین مجوز دریافت نمودند. وضعیت هفت تله کابین در حال بازرسی و بررسی است و ۲۶ تله کابین در بعضی شهرها بدون مجوز فعالیت می نمایند که عموما با مجوز مسئولان استانی و برای جذب توریست فعالیت خودرا شروع کردند. بدین سبب دراین زمینه سازمان ملی استاندارد مقصر نیست و حتی این سازمان دراین زمینه شکایت کرده است.

استاندارد ایستگاه های پایش آلودگی هوا
رئیس سازمان ملی استاندارد با اعلان اینکه در حوزه هوای پاک و مقابله با آلودگی هوا نیز چندین استاندارد برای سوخت گاز طبیعی و روغن موتور در دست تهیه بوده، اظهار داشت: همین طور تدوین استاندارد ملی راهبری و نگهداری ایستگاه های پایش آلودگی هوا تدوین شده است.
وی اضافه کرد: در ۹ ماهه امسال، نزدیک به ۷۷ هزار دستگاه نازل های سوخت مایع در کشور مورد بازرسی قرار گرفتند، همین طور بیش از ۹۸ هزار دستگاه وسایل توزین سبک در واحدهای صنفی بازرسی شد. همین طور در طول این مدت ۴۱۲۷ دستگاه نازل های سی. ان. جی و ۱۰ هزار و ۱۰۰ دستگاه باسکول های جاده ای سنگین بازرسی شدند.

صدور ۴۵ گواهی حلال کالاها
این مقام مسئول در ادامه سازمان ملی استاندارد را تنها مرجع صدور گواهی حلال در کشور عنوان نمود و اظهار داشت: تا حالا ۴۵ گواهی حلال برای محصولات مختلف خصوصاً مواد غذایی صادر گردیده است.
پیروزبخت درباره استانداردهای در رابطه با شیوع ویروس کرونا نیز اظهار داشت: در زمینه بهداشت مواد غذایی، گوشت، کنترل سیستم های واردات و بازرسی واردات مواد غذایی، استانداردهایی در کدکس وجود دارد و این سازمان برنامه ریزی کرده تا در سریع ترین زمان ممکن با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، استانداردهای مربوطه را تدوین کند.
1399/11/07
13:36:43
0.0 / 5
766
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه