بانك مركزی اعلام كرد؛

كارنامه اعطای تسهیلات بانكی به بخش های مختلف اقتصادی

كارنامه اعطای تسهیلات بانكی به بخش های مختلف اقتصادی به گزارش نیو باکس تسهیلات پرداختی بانک ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش های اقتصادی مبلغ ۱۸.۹۸۹.۲هزار میلیاردریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۹۴.۸ درصد افزایش دارد.


به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، تسهیلات پرداختی بانک ها طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ به بخش های اقتصادی مبلغ ۱۸.۹۸۹.۲ هزار میلیاردریال است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۹.۲۳۹.۳ هزار میلیاردریال معادل ۹۴.۸ درصد افزایش داشته است.
جدول ۱ مبین هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۹ است. سهم تسهیلات پرداختی در چارچوب سرمایه در گردش در کلیه بخش های اقتصادی طی ۱۲ ماهه سالجاری مبلغ ۱۱.۶۳۵.۳ هزار میلیاردریال معادل ۶۱.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی می باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۶.۳۷۳.۹ هزار میلیاردریال معادل ۱۲۱.۱ درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن طی ۱۲ ماهه سالجاری معادل ۴.۳۵۴.۳ هزار میلیاردریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۷.۴ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش تمام بخش های اقتصادی مبلغ ۱۱.۶۳۵.۳ هزار میلیاردریال است.

ملاحظه می شود از ۵.۷۹۷.۲ هزار میلیاردریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۵.۱ درصد آن (مبلغ ۴.۳۵۴.۳ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است که مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک ها امسال است.
شایان ذکر است که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات در ارتباط با کنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروریست به افزایش توان مالی بانک ها از راه افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تأمین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه بعنوان یک ابزار مهم در تأمین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای کرد.

1400/03/25
23:08:11
5.0 / 5
489
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه