محاسبه الکترونیکی حقوق دولتی معادن

محاسبه الکترونیکی حقوق دولتی معادن به گزارش نیو باکس، حقوق دولتی معادن برای نخستین بار به صورت الکترونیکی و بر مبنای ضرایب شورایعالی معادن محاسبه و ابلاغ گردیده است.به گزارش نیو باکس به نقل از مهر، مهدی حمیدی در مورد محاسبه حقوق دولتی اظهار نمود: محاسبه و ابلاغ حقوق دولتی معادن برای اولین مرتبه به صورت الکترونیکی محاسبه و ابلاغ گردیده است. به این صورت که تمامی ظرفیت استخراج اسمی معادن کشور مشخص شده و بر مبنای ضرایب شورایعالی معادن به صورت الکترونیکی محاسبه و به بهره برداران ابلاغ گردیده است.
سرپرست دفتر بهره برداری معادن صمت اضافه کرد: پیرو ابلاغ حقوق دولتی قطعی سال ۱۴۰۰، علی الحساب حقوق دولتی ۱۴۰۱ هم به بهره برداران ابلاغ گردیده است. هوشمندسازی حقوق دولتی در دو بستر قرار می گیرد، یکی محاسبه و ابلاغ بوده که انجام شده است و مورد دوم مشخص شدن ضرایب بر مبنای ماده ۱۴ قانون معادن و ماده ۶۰ آیین نامه اجرایی قانون معادن، نرم افزار این مورد هم در دست بررسی هست. در سال ۱۴۰۲ ضرایب را هم به صورت هوشمند محاسبه و در فرآیند الکترونیکی کردن حقوق دولتی اجرا خواهیم کرد.
بر اساس اعلام وزارت صمت، حمیدی در مورد ضرایب محاسبه شده حقوق دولتی افزود: تمامی محاسبات حقوق دولتی بر مبنای مصوبه آرای شورایعالی معادن در ضرایب حقوق دولتی اجرا شده است. این ضرایب در سال ۱۳۹۹ مصوب شده و بر مبنای دستور معاون اول رئیس جمهور ۱۴۰۱ هم بر مبنای همان ضرایب صورت می گیرد.
وی افزود: تفکری که مابین بهره برداران معادن وجود دارد، اینست که با عنایت به این که محاسبه حقوق دولتی چون درصدی از قیمت فروش قیمت ماده معدنی در سرمعدن است، در نتیجه قیمت ماده معدنی در سال ۱۴۰۱ افزوده شده است. با همان ضریبی که در سال ۱۳۹۹ بوده، با همان ضریب حساب شده است. ولی به علت این که از لحاظ افزایش قیمت ریالی فروش بالا رفته متناسب با آن هم حقوق دولتی محاسبه و ابلاغ گردیده است.
حمیدی با اشاره به اینکه ۴۶ بسته سرمایه گذاری در استان ها در حال انجام می باشد، اضافه کرد: تعداد ۲۸۰ مجوز معدنی که شامل محدوده و معادن است را در چارچوب ۴۶ بسته سرمایه گذاری در ۲۲ استان آگهی مزایده آن اجرا شده و درحال برگزاری است که این بسته های سرمایه گذاری با هدف مردمی سازی اقتصادی معدن انجام شده است.
وی افزود: به این صورت که یک ماده معدنی خاص در یک استان که مجوزهای متفاوتی از پروانه اکتشاف تا پروانه بهره برداری دارد، مشخص می شود سرمایه گذار در مزایده شرکت می کند و پس از برنده شدن در مزایده، بحث اکتشاف را انجام می دهد.
سرپرست دفتر بهره برداری معادن وزارت صمت همینطور اظهار داشت: وقتی که سرمایه گذار به یک ذخیره مناسبی رسید، در جهت ایجاد راه اندازی کارخانه یک شرکت عام پروژه بوجود می آورد و مردم تا ۳۰ درصد وارد آن شرکت عام پروژه می شوند.


منبع:

1401/11/13
16:41:42
5.0 / 5
239
تگهای خبر: اقتصاد , سرمایه , شركت , فروش
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه