صادرات پرتقال ایرانی به چین

صادرات پرتقال ایرانی به چین به گزارش نیو باکس، یک مقام مسئول از صادرات پرتقال به چین آگاهی داد و اظهار داشت: این محموله در قالب نمونه بوده و برای دریافت مجوزهای بهداشتی و قرنطینه ای، کشف قیمت و بازخوردگیری از مصرف کنندگان به این کشور ارسال شد.کاوه دلیری مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران در گفت و گو با خبرنگار مهر، رقم تولید مرکبات در استان مازندران را بیش از ۳ میلیون تن عنوان و اظهار داشت: چالش مازاد تولید مرکبات خصوصاً پرتقال همیشه در بازار ایران مطرح بوده و همین موضوع مشکلاتی را برای باغداران در فروش و عرضه این محصول در بازار به وجود آورده است.
وی اضافه کرد: مطابق با گزارش ها و آمار ارائه شده بیش از ۷۰۰ هزار تن مازاد مصرف داخلی، پرتقال در کشور تولید می شود که در نهایت ۳۰۰ هزار تن آن صادر می شود. همین اعداد و ارقام این گزاره را ثابت می کند که صادرات این محصول خلل و کمبودی در بازار داخلی ایجاد نمی کند و علاوه بر ارزآوری برای کشور، زمینه اشتغال در زمینه کشاورزی را نیز فراهم می آورد.
مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران با طرح چالش های پیش روی صادرات مرکبات در کشور، اشاره کرد: مسائلی مانند «حمل و نقل و لجستیک» و «شرایط نگهداری مرکبات در زمان ارسال» جزو مواردی است که باید به آن توجه ویژه شود که رویکرد سازمان توسعه تجارت بمنظور تسهیل صادرات مرکبات به کشورهای هدف همچون روسیه و چین حل اینطور مسائل و مشکلات به کمک بخش خصوصی و همین طور سایر نهادها و سازمان ها بوده است.
دلیری اضافه کرد: برای صادرات محور کردن محصولات کشاورزی خصوصاً مرکبات باید به مطالبی مانند «برندینگ»، «بسته بندی»، «انبارداری فنی» و «مقابله با آفات» توجه ویژه شود.
وی ضمن تاکید بر ضرورت حفظ بازارهای تصاحب شده، اظهار داشت: «ایجاد زنجیره تامین و تولید محصول با کیفیت» و «تکمیل زنجیره صادرات بعد از باغ» همچون مواردی است که باید به آن توجه کرد تا بتوان در بازارهای صادراتی حضوری دائمی و تثبیت شده داشته باشیم.
صادرات پرتقال به چین برای نخستین بار
مدیرکل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه یکی از سیاست های دولت سیزدهم توسعه صادرات محصولات غیرنفتی است، عنوان کرد: حل مسائل و مشکلات صادرات پرتقال در چند ماه اخیر یکی از اولویت های سازمان توسعه تجارت بوده و کوشش های زیادی توسط رایزن تجاری جمهوری اسلامی ایران در کشور چین برای ورود این محصول به این کشور به عنوان یکی از اهداف صادراتی مرکبات ایران دنبال شده است.
دلیری اشاره کرد: چین اولین شریک تجاری ما شمرده می شود اما سبد محصولات صادراتی ما به این کشور عمدتا منحصر به محصولات پتروشیمی و مواد خام معدنی است؛ پس با هدف افزایش تنوع محصولات صادراتی به چین کوشش های مختلفی در یک سال قبل از طرف سفارت و رایزنی تجاری جمهوری اسلامی ایران در کشور چین شروع شد و در نهایت زمینه ورود پرتقال ایران به کشور چین با دریافت مجوزهای لازم برای نخستین بار برقرار شد.
وی اضافه کرد: چین به سبب داشتن درآمد سرانه رو به رشد و جمعیت زیاد نه فقط برای ایران بلکه برای سایر کشورها بازار صادراتی مهم تلقی می شود و این مساله موجب به وجود آمدن فضای رقابتی شدید در این کشور شده است.
مدیر کل دفتر شرق آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: وجود این بازار رقابتی و جذاب سبب شده سخت گیری های بسیاری درباب کیفیت محصولات کشاورزی برای واردات به این کشور اعمال شود که ثبت و پذیرش شرکت های صادرکننده در چین و الزامات پروتکلهای قرنطینه ای و بهداشتی قسمتی از آن هاست که در همین زمینه یکی از شرکت های ایرانی توانست در گمرک چین ثبت و مجوز صادرات این محصول را گرفتن کند و ما در ادامه تلاش می نماییم مشتریان بالقوه را در این بازار شناسایی نماییم.
دلیری با اعلان اینکه در روزهای آخر اسفند ۱۴۰۱ نخستین محموله پرتقال بصورت نمونه به کشور چین ارسال شد، اظهار داشت: این نمونه ارسالی حدود ۲ تن بوده و بمنظور دریافت مجوزهای بهداشتی و قرنطینه ای کشور چین، کشف قیمت و بازخوردگیری از مصرف کنندگان چینی به این کشور ارسال شده است و در صورت دریافت مجوزهای نهایی و بازخوردهای مثبت از این بازار راه برای ارسال محصولات با حجم مناسب در آینده فراهم خواهد شد.
وی با اشاره به ضرورت همکاریهای بخشی میان وزارت امور خارجه ایران، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت ایران اشاره کرد: صادرات محصولات کشاورزی به چین یک دستاورد بزرگ است و به شرط رعایت الزامات در سال های آتی می تواند جهش صادراتی چشمگیری در صادرات مرکبات بوجود آورد.


منبع:

1402/01/04
14:14:32
5.0 / 5
329
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه