اپراتوری فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار به هندی ها واگذار شده است

اپراتوری فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار به هندی ها واگذار شده است نیو باكس: چابهار- اپراتوری و كنترل 2 لنگرگاه فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار به هندی ها واگذار می گردد و این كشور تنها بعنوان اپراتور عمل می كند و نقشی در مدیریت بندرچابهار ندارد.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا بندر چابهار مناسب ترین بندر به منظور عملیات ترانشیپی كالا در منطقه است كه توافق نامه هندوستان، ایران و افغانستان نقش كلیدی آنرا بعنوان بندری كم هزینه و امن در مسیر ارتباطی بخوبی مشخص كرده است.
حضور كشور هند در بندرچابهار و سرمایه گذاری آن در زمینه تامین تجهیزات بندری و احداث راه آهن و دیگر صنایع از سالهای گذشته مطرح است و هم اینك طبق توافقاتی كه در سفر اخیر رئیس جمهوری به هند صورت گرفت، مقرر است اپراتوری فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به هندی ها واگذار شود.
هند قرارداد اپراتوری به ارزش 85 میلیون دلار برای تامین تجهیزات با ایران امضا نموده است و در این توافق علاوه بر اپراتوری هند در بندر شهید بهشتی چابهار، این كشور تامین كننده تجهیزاتی نظیر جرثقیل های 65 تنی در قالب BOT خواهد بود و این قرارداد دراز مدت است كه پس از اتمام مدت آن به ایران منتقل خواهد شد.
همچنین كشور هند یك خط اعتباری حدود 150 میلیون دلاری برای توسعه بندرشهید بهشتی باز می كند.

مدیركل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان اظهار داشت: برای انجام فعالیت های هند در بندر چابهار زمین برای مدت قرارداد به هندی ها واگذار می گردد و پس از اتمام قرارداد زمین و تجهیزات خریداری و نصب شده به بندر چابهار تعلق خواهد گرفت.
بهروز آقایی با اشاره به اینكه جذب سرمایه داخلی و خارجی، تكمیل زیرساخت های باقیمانده خط ریلی و بندری از ضرورتها برای توسعه چابهار است، تصریح كرد: بعد از تكمیل فاز نخست بندر شهیدبهشتی چابهار با سرمایه گذاری بیش از یك میلیارد دلاری مهمترین كار بازاریابی، جذب سرمایه گذار و ورود كشتی های مختلف است.
وی بیان كرد: چابهار با موقعیت راهبردی از كانون های مهم توسعه است و نقش مهمی در جابجایی كالاهای كشورهای آسیای میانه دارد.
وی اظهار داشت: قرارداد امضا شده با هندی ها یكی از هوشمندانه ترین مدل تجارت است و برای هر 2 كشور ایران و هند نفع زیادی دارد.
وی ادامه داد: كشور هند می تواند در بخش های انرژی، گاز، مراكز لجستیكی، تاسیس كارخانه های تولید كود اوره و كود فسفات و طرح های دیگر سرمایه گذاری كند.
3043**6081


1396/11/30
14:19:01
5.0 / 5
5032
تگهای خبر: توسعه , سرمایه , كالا
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه