مهر گزارش می دهد؛

توقف اعلام آمارهای رشد اقتصادی، برآورد رشد ۴ و شش دهم درصدی در سال ۹۶

توقف اعلام آمارهای رشد اقتصادی، برآورد رشد ۴ و شش دهم درصدی در سال ۹۶ نیو باكس: باآنكه حدود دو هفته ای تا آخر ۹۶ باقی مانده، اما نه مركز آمار ایران و نه بانك مركزی، گزارش رشد اقتصادی در فصل پاییز را اعلام نكرده اند؛ درحالیكه برآوردها حكایت از رشد۴.۶درصدی دارد.به گزارش نیو باكس به نقل از مهر، حدود دو هفته به آخر سال جاری باقی مانده و هنوز نه بانك مركزی و نه مركز آمار ایران، گزارش رشد اقتصادی فصل پاییز را اعلام نكرده اند. البته اعلام دیرهنگام آمارهای رشد اقتصادی چند وقتی است كه تاخیرهای زیادی را به خود می بیند؛ اما به هرحال، خیلی از فعالان اقتصادی و برنامه ریزان، بر مبنای همین آمارهای رسمی، نقشه راه خود برای اقتصاد ایران در سال ۹۷ را ترسیم می كنند.
آخرین باری كه بانك مركزی و مركز آمار ایران، عدد و رقمی را بابت رشد اقتصادی اعلام نموده اند، دی ماه امسال بوده كه نرخ رشد اقتصادی نیمه اول امسال اعلام شده است، اما تا این لحظه خبری از انتشار آمارهای رشد اقتصادی نیست. در این میان برآوردهای رسمی حكایت از آن دارد كه اقتصاد ایران در كل سال ۹۶، چیزی حدود ۴.۶ درصد رشد خواهد داشت؛ به خصوص اینكه برخی گروهها پیشران رشد اقتصادی شده اند و بار بیشتری از این عدد و رقم را به دوش می كشند.
داستان عدم اعلام آمارهای رشد اقتصادی در شرایطی است كه این شاخص، یكی از مهمترین نماگرهای عملكرد یك اقتصاد به حساب می آید كه اتفاقا، همواره مورد دغدغه سیاستگذاران و فعالان اقتصادی می باشد. رصد تحولات اقتصاد كلان و بخش حقیقی و عرضه پیش بینی های كوتاه مدت از متغیرهای در رابطه با این حوزه، می تواند برای فعالان و سیاستگذاران مذكور، مفید باشد.
در این میان، اقتصاد ایران اكنون در شرایط خاصی به سر می برد كه به صورت قطع، توجه همه جانبه به متغیرهای اقتصادی، بیش از هر زمان دیگری می تواند نقشه راه اقتصاد ایران را مشخص نماید. حال كه چند روزی بیشتر به آخر سال باقی نمانده است، تحلیل شرایط اقتصاد ایران می تواند راهبرد اقتصادی سال ۹۷ را مشخص نماید.
همگرایی آماری بانك مركزی و مركز آمار
واقعیت آن است كه در سال ۱۳۹۶ شاهد یكسان سازی سال پایه حساب های ملی بانك مركزی جمهوری اسلامی و مركز آمار ایران بودیم كه این موضوع، گام مناسبی در جهت كیفیت آمارها و هماهنگی بیشتر آمارهای دو نهاد بانك مركزی و مركز آمار ایران به حساب می آید. با این حال، با این حال تغییر، گزارش آمارهای سال ۱۳۹۵ و ۶ ماهه ۱۳۹۶ این دو نهاد نشان داده است كه اختلاف آمارها، همچنان قابل توجه و تأمل است؛ به نحوی كه این دو نهاد به خصوص در سطح بخش ها دو تصویر متفاوت از اقتصاد ایران عرضه می دهند.
بر اساس نتایج گزارشی كه مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام نموده، هم اكنون با در نظر گرفتن جدیدترین آمار و اطلاعات در دسترس، برآورد وزارت جهاد كشاورزی از تولید محصولات كشاورزی، برآورد هزینه های عمرانی و جاری دولت تا انتهای سال ۱۳۹۶، تحولات مورد انتظار از تولید و صادرات نفت تا انتهای سال جاری و برآوردهای شركت ها و تشكل های در رابطه با صنایع مختلف شامل خودروسازی و محصولات پتروشیمی، راجع به میزان تولیدات محصولاتشان در انتهای سال ۹۶، رشد ارزش افزوده بخش های كشاورزی در سال ۱۳۹۶ حدود (۳/۸)، نفت (۱/۳ درصد)، صنعت (۴/۶)، ساختمان (-۲/۴) و خدمات (۵/۹) درصد برآورد می گردد.
سرعت گیرهای رشد اقتصادی كدامند؟
بر این اساس، از مهمترین چالش هایی كه در سال جاری، رشد اقتصادی را محدود كرده است، سطح پایین سرمایه گذاری دولتی و خصوصی است. این عامل امسال رشد منفی بخش ساختمان سبب شده و در سال های آتی رشد محدود سایر بخش ها را منجر خواهد شد.
برآورد مركز پژوهش ها از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ حدود ۴.۶ درصد است؛ همانطور كه صندوق بین المللی پول و بانك جهانی در آخرین گزارش های خود رشد اقتصادی كشور در سال ۲۰۱۷ را به ترتیب ۴/۲ و ۴ درصد پیش بینی كرده اند. ارزیابی جدیدترین برآوردهای وزارت جهاد كشاورزی از تولید انواع اقلام محصولات كشاورزی تا آخر سال ۱۳۹۶ از آن حكایت می كند كه رشد ارزش افزوده بخش كشاورزی( به قیمت ثابت) در سال ۱۳۹۶ حدود ۳.۸ درصد خواهد بود؛ در صورتی كه بانك مركزی رشد ۶ ماهه اول بخش كشاورزی را ۴.۲ درصد و مركز آمار حدود ۹/. درصد اعلام نموده است. اختلاف حدود درصد۳.۱ درصدی آمار اعلامی این دو نهاد هم جای بحث و صدمه شناسی دارد.
در چنین شرایطی باآنكه برآورد قبلی مركز پژوهش ها برای رشد سال ۱۳۹۶ حدود ۳.۷ درصد بوده است؛ اما اكنون این پیش بینی به ۴.۶ درصد افزایش یافته است كه عمده ترین دلیل افزایش برآورد رشد به بخش های خدماتی به خصوص حمل و نقل و خدمات عمومی مرتبط بوده است. در عین حال، تمركز مخارج دولت بر مخارج جاری در نیمه اول سال، عامل اصلی افزایش برآورد رشد بخش خدمات عمومی بوده است و در بخش حمل و نقل هم عملكرد بخش باری حمل و نقل ریلی و مسافری به خصوص به علت افزایش حجم تجارت خارجی در كنار افزایش مسافرتهای خارجی هوایی، تعیین كننده بوده اند.
با این حال، در بعضی بخشهای دیگر نظیر ساختمان برآورد رشد سال كاهش یافته است كه دلیل اصلی آن به كاهش مخارج عمرانی دولت به قیمت های ثابت و عملكرد ضعیف تر از انتظار سرمایه گذاری بخش ساختمان خصوصی باوجود رشد مثبت آن بوده است.
از سوی دیگر، برآورد رشد بخش نفت هم به علت افزایش رقابت های جهانی برای افزایش سهم بازار و كاهش صادرات نفت ایران در ماههای اخیر به خصوص به اروپا كاهش یافته است.

1396/12/15
14:21:10
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه