سال 96 و رونق در روابط ایران و قاره سبز

سال 96 و رونق در روابط ایران و قاره سبز نیو باكس: تهران- سال قبل را می توان یكی از پر رونق ترین سال های تجاری ایران در گسترش روابط تجاری با اروپا برشمرد؛ سالی كه به علت اجرایی شدن برجام توافقات پرشمار و مهمی میان ایران و گروه های تجاری كشورهای طرف توافق منعقد شد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، توافقات نفتی، خودرو، حمل و نقل هوایی و ریلی، گسترش همكاری ها در زمینه های دارویی و بانكی همچون مهمترین قراردادهای منعقد شده میان ایران و اروپا در سال 1396 هستند. اتحادیه اروپا نه تنها در این سال در مقابل برجام شكنی احتمالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری تازه كار آمریكا قد علم كرد بلكه خود نزدیك ترین روابط را با تهران پایه گذاری نمود و جالب تر این كه در فضای پسابرجام هیچ تحریمی را ضد تهران از تصویب نگذراند.

** همكاری با اتحادیه و پیشگامی فرانسه
در سال قبل شركت فرانسوی نفت و گاز توتال كه بعنوان یكی از بزرگترین شركت های نفتی شناخته می شود، به منظور توسعه یكی از بزرگترین میدان های گاز طبیعی جهان با ایران قرارداد همكاری به امضا رساند.
در این قرارداد كه اولین سرمایه گذاری شركتی خارجی در حوزه انرژی بعد از رفع تحریم ها به حساب می آید، شركت های پترو پارس، سی ان پی سی چین و توتال سهام دارند.
افزون بر آن این شركت ها قرارداد همكاری به منظور توسعه فاز 11 پارس جنوبی هم به امضا رساندند.
پس از قراردادهای نفتی، توافق برای توسعه حمل و نقل كشور از مهمترین دستاوردهای برجامی سال قبل به حساب می آید.
سرمایه گذاری رنو فرانسه و شركت ایدرو ایران یكی از مهمترین رویدادهای صنعت خودرو به حساب می آید.
بر پایه توافق صورت گرفته در این قرارداد، تاسیس یك مركز مهندسی و خرید جدید برای پشتیبانی از قطعه سازان داخلی و یك كارخانه تولیدی با ظرفیت اولیه سالیانه 150 هزار دستگاه در دستور كار قرار گرفت كه خودرو های «سیمبل» و «داستر» اولین خروجی های این كارخانه خواهند بود.
در فاز نخست این قرار داد 660 میلیون یورویی 150 هزار دستگاه خودرو تا آخر 1397 وارد بازار خواهد شد، فاز دوم هم از 2019 اجرا می گردد و مدت زمان اجرای آن هم سه سال در نظر گرفته شده است.
در حوزه كشاورزی و دامی هم ایران و فرانسه با امضای چهار قرارداد برای توسعه این بخش مهم اقتصادی همكاری می كنند.
تفاهم نامه همكاری مشترك در مورد تولید تعامل و ارتباط اتحادیه های كشاورزی همتراز ایران و فرانسه و راه اندازی دفتر همكاری های مشترك اتحادیه های كشاورزی دو كشور مهمترین تفاهمی بود كه میان ایران و فرانسه به امضا رسید.
همچنین دو كشور توافق كردند كه طبق قرارداد همكاری میان شركت اتحادیه های كشاورزی ایران (تبكا) و اتحادیه آوریل (دومین اتحادیه بزرگ فرانسه) برای پروژه ملی تولید و تكثیر بذر دانه های روغنی و توسعه كشت كلزا، همكاری معاونت امور زراعت وزارت جهاد كشاورزی ایران و انجمن تخصصی بذر و گیاه فرانسه (گنیس) و قرارداد همكاری شركت تولید اجدادسپیدان كوثر و شركت روم سلكشن در زمینه سرمایه گذاری مشترك انتقال و توسعه دام سبك (گوسفند) در ایران هم همكاری های لازم را با یكدیگر داشته باشند.

** افق روشن مناسبات ایران با ایتالیا و اسپانیا
امضای دو سند همكاری آموزشی و علمی میان راه آهن ایتالیا و دانشگاه علم وصنعت ایران و تفاهم همكاری راه آهن تهران و مادرید مهم ترین توافقات صورت گرفته در زمینه توسعه حمل و نقل ریلی در سال قبل بود كه افزون بر نوسازی ناوگان ریلی كشور به انتقال تكنولوژی به كشور هم كمك خواهد نمود.
در این راستا، بین شركت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شركت راه آهن دولتی ایتالیا، سه سند همكاری، سرمایه گذاری و آموزشی به امضا رسید كه در دو سند آن، دانشكده مهندسی راه آهن دانشگاه علم و صنعت ایران طرف قرارداد بود. این موافقتنامه به منظور طراحی و احداث خط سریع السیر و تامین ناوگان مسیر قم- اراك منعقد شد. دومین سند همكاری ریلی، امضای تفاهمنامه سه جانبه راه آهن های ایران و ایتالیا و دانشگاه علم و صنعت ایران (دانشكده مهندسی راه آهن) بود كه برای تولید همكاری های علمی و آموزشی به امضا رسید.
از طرف دیگر به منظور همكاری علمی و آموزشی بین دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه ایتالیا قراردادی منعقذ شد تا از این طریق طرفین بتوانند در زمینه همكاری های علمی و آموزشی و انتقال دانش حمل و نقل ریلی روز با یكدیگرهمكاری داشته باشند.
توجه به زیرساخت های حمل و نقل ریلی اما تنها به گسترش همكاری ها با ایتالیا محدود نشد به گونه ای كه ایران و اسپانیا هم به منظور افزایش استاندارد كیفی خطوط راه آهن كشورمان در زمینه فنی، اجرایی، زیست محیطی و اقتصادی با یكدیگر گفت وگو كرده و تفاهمنامه هایی را هم به امضا رساندند.
در همین خصوص، تفاهمنامه همكاری و مدیریت ترافیك ریلی و مطالعات خطوط ریلی ایران بین راه آهن ایران و شركت دولتی مدیریت زیرساخت راه آهن اسپانیا به امضا رسید تا دو كشور با استفاده از توسعه زیرساخت امن و كارآمد به نوسازی ناوگان ریلی ایران بپردازند. در این همكاری مشترك دو طرف متعهد شدند تا در زمینه پیشرفت های فناوری ریلی كه هر دو طرف در آن ذینفع هستند، همكاری كنند و همینطور توافق شد تا برای آموزش پرسنل راه آهن اقدام گردد.

** تحكیم مناسبات با ایران؛ از بلاروس تا حوزه اسكاندیناوی
یكی از مهمترین دستاوردهای برجامی كه در سال قبل تحقق یافت امضای هشت سند همكاری میان ایران و بلاروس در زمینه های تولید و صادرات دارو و تولید خودرو، اتوبوس و اتوبوس برقی و كامیون های گازسوز بود. این توافق برای همكاری های دوستانه ایران و بلاروس برای سال های 2018 تا 2020 برنامه ریزی شده است.
پس از تحریم ها ضد ایران، یكی از عمده مشكلات در زمینه تجارت و روابط اقتصادی با اروپا محدودیت ارتباط بانك های ایران و كشورهای طرف قرارداد به شمار می رفت كه به دنبال اعمال تحریم ها بوجود آمده بود. اما بعد از اجرای توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 همكاری ها برای رفع این محدودیت ها شروع شد چنانكه در سال قبل قراردادها و تفاهمنامه های فاینانس و تأمین اعتباری بسیاری میان ایران و اروپا منعقد شد.
براین اساس 14 بانك ایرانی با «اوبر بانك اتریش» قراردادی به ارزش 14 میلیارد یورو به امضا رساندند و 10 بانك ایرانی هم با «دانسكه بانك دانمارك» قرارداد 500میلیون یورویی منعقد نمودند.
از طرف دیگر بین ایران و انگلیس هم به منظور ساخت یك نیروگاه خورشیدی در ایران قراردادی 500 میلیون یورویی به امضا رسید.

** رشد مبادلات و تجارت ایران و اروپا
در مجموع آمارهای مربوط به روابط تجاری ایران و اتحادیه اروپا رشد 62 درصدی نسبت به سال قبل را نشان داده است. بعنوان نمونه بر اساس این اطلاعات همكاری های تجاری و اقتصادی بین ایران و هلند در مدت دو سال قبل هم سه برابر شده است و این دو كشور طبق قراردادهای صورت گرفته متعهد شدند تا در زمینه های انرژی، مدیریت منابع آب، كشاورزی، كشتیرانی، بانكداری و فناوری با یكدیگر همكاری كنند.
نگاهی مقایسه ای به آمارهای تجارت ایران و اتحادیه اروپا مبین رشد سطح مبادلات سال قبل نسبت به زمان مشابه در سال 95 است.
بر پایه گزارش های رسمی حجم تجارت كالایی ایران با 28كشـور عضو اتحادیه اروپا در سال قبل به 20میلیارد و 96میلیون یورو رسید كه 52 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه در سال پیش از آن نشان داده است.
در سال قبل صادرات ایران به اروپا 4.6 میلیارد یورو افزایش داشت كه 89 درصد آن مربوط به سوخت های معدنی و روان كننده ها بود، این امر را می توان یكی از دلایل بنیادی رشد تجارت كالایی ایران به كشورهای اروپایی دانست.
پس از اجرای برجام و رفع تحریم های یكجانبه ضد ایران، اولین گام مسئولان برای تحقق گشایش های اقتصادی، كوشش برای بازپس گیری سهم ایران از بازار نفت اروپا بود.
آنگونه كه از آمارها و اطلاعات یكسال گذشته برمی آید، با بهبود رتبه اعتباری ایران و گشایش درمسیرتأمین مالی با برخی كشورهای اروپایی ازجمله ایتالیا و دانمارك، كشورهای عضو اتحادیه اروپا در حال پیشی گرفتن از یكدیگر برای گسترش سطح مناسبات تجاری و اقتصادی با ایران هستند. موضوعی كه سال قبل هم باعث شد تا افزایش قابل توجه حجم تجارت ایران با اتحادیه اروپا به رشد صادرات ایران كمك نماید و كسری تراز تجاری كشور با قاره سبز كه پیش از این منفی 2میلیارد یورو بود در سال قبل به كمتر از 700 میلیون دلار برسد.

پژوهشم**9242**1601**
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https: //t.me/Irnaresearch همراه شوید.


1397/01/06
13:36:59
5.0 / 5
5511
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه