مشاور حجتی اعلام كرد؛

خودكفایی كشور در تولید شكر

خودكفایی كشور در تولید شكر به گزارش نیو باكس مشاور وزیر جهادكشاورزی، از خودكفایی ایران در تولید شكر تا سال ۱۴۰۰ آگاهی داده و اظهار داشت وابستگی كشور به واردات روغن كاهش یافته است.


به گزارش نیو باكس به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، شاهرخ رمضان نژاد با اشاره به اینكه ایران تا سال ۱۴۰۰ در تولید شكر خودكفا می شود، اظهار داشت: تأمین غذا برای جمعیت رو به رشد با حفظ و پایداری منابع پایه تولید، مهم ترین جنبه مدیریت و راهبری بخش كشاورزی است.
وی، افزایش تولیدات كشاورزی و بهبود امنیت غذایی به اتكای تولید داخلی را جهت گیری اصلی وزارت جهاد كشاورزی در چهار سال گذشته عنوان كرد و افزود: به دلیل محدودیت های اقلیمی به ویژه منابع آب و خاك، افزایش تولیدات با رویكرد افزایش در واحد سطح امكان پذیر بوده و بر این اساس، وزارت جهاد كشاورزی "افزایش بهره وری" را راهبرد اصلی در مدیریت بخش كشاورزی و تهیه و تدوین برنامه ها، طرح ها و سیاست های كشاورزی قرار داده و در دولت دوازدهم نیز تحقق و اجرای این راهبرد را پیگیری می نماید.
مشاور وزیرجهاد با اشاره به تأثیر مجموعه ای از تدابیر مدیریتی و برنامه های اجرایی و همچنین پشتیبانی ها و حمایت های دولت بویژه در زیرساخت های كشاورزی در دستیابی كشور به افزایش ۲۱ میلیون تنی تولیدات كشاورزی، اظهار داشت: در دولت یازدهم، تولید محصولات كشاورزی با رشد ۲۱ درصدی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱۸.۶ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافته است.
رمضان نژاد از رشد ۱۴۰ درصدی خرید تضمینی گندم در دولت یازدهم خبر داد و گفت:با افزایش عملكرد در واحد سطح و كاهش سطح زیركشت، تولید گندم از ۸ میلیون و ۸۱۶ هزارتن در سال ۹۲ به ۱۴.۵ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش یافت و خرید تضمینی این كالای اساسی نیز از ۴.۸ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱.۵ میلیون تن در سال ۹۵ رسید.
ایران در آستانه خودكفایی در تولید شكر
وی با اشاره به افزایش ۵۰۰ هزارتنی و دستیابی به ركورد تاریخی تولید شكر در دولت یازدهم، خاطرنشان كرد:تولید شكر از ۱ میلیون و ۱۲۳ هزارتن در سال ۹۲ به ۱ میلیون و ۶۴۳ هزارتن در سال ۹۵ افزایش یافت و با استمرار سیاست های افزایش بهره وری و توسعه كشت پاییزه چغندرقند، ایران تا سال ۱۴۰۰ در تولید شكر نیز پس از گندم به خودكفایی می رسد.
رشد ۳ برابری تولید كلزا
رمضان نژاد، كاهش وابستگی كشور به روغن را از برنامه های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد كشاورزی عنوان و خاطرنشان كرد:تولید كلزا با رشد ۳ برابری به بیش از ۱۸۰ هزارتن رسیده و با اجرای برنامه ای ۱۰ ساله ضریب خوداتكایی كشور در تولید روغن از ۱۰ درصد كنونی به ۷۰ درصد افزایش می یابد.
وی با تاكید بر لزوم تشكیل و تقویت زنجیره تولید تا مصرف محصولات كشاورزی از افزایش ۱ میلیون و ۳۰۰ هزارتنی ظرفیت سردخانه های كشور خبر داد و در خصوص صنایع مرتبط با بخش كشاورزی گفت:در دولت یازدهم،۱۴.۹ میلیون تن به ظرفیت جذب مواد خام تولیدات كشاورزی افزوده شده است.
مشاور وزیر جهاد با اشاره به سرمایه گذاری ۵۵۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه ناوگان ماشینی بخش كشاورزی در چهار سال گذشته اظهار داشت: با ایجاد خط اعتباری و ورود ۷۹ هزار دستگاه تراكتور، ۶۷۰۰ دستگاه كمباین غلات و برنج، ۸۴ هزار دستگاه انواع ادوات و تجهیزات كشاورزی و ۲۳۸۰ دستگاه نشاء كار از طریق تسهیلات با قابلیت دسترسی آسان در اختیار كشاورزان قرار گرفته و ضریب مكانیزاسیون كشاورزی از ۱.۲۶ اسب بخار در سال ۹۲ به ۱.۶ اسب بخار در سال ۹۵ افزایش یافته است.
شناسایی و ایجاد ظرفیت های جدید تولیدی
رمضان نژاد با اشاره به شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های مغفول بخش كشاورزی برای افزایش تولید و اشتغال كشور، پرورش ماهی در قفس را از جمله این ظرفیت ها برشمرد و خاطرنشان ساخت:ظرفیت تولید ۱ میلیون تن ماهی به شیوه پرورش در قفس در دریاهای شمال و جنوب كشور شناسایی و با نصب ۴۰۰ قفس كار تولید آغاز و در سال ۹۵ نزدیك به ۱۶ هزارتن ماهی با این تكنولوژی تولید شده است.
وی افزود: تولید ۲۰۰ هزارتن ماهی به شیوه پرورش در قفس در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است.
مشاور وزیر جهاد، گیاهان دارویی را از دیگر ظرفیت های مغفول كشور عنوان و تصریح كرد:از ۸ هزار گونه گیاهی كشور ۱۷۲۸ گونه منحصر به فرد است و با توجه به گرایش مردم به مصرف گیاهان دارویی، زراعت، توسعه كشت، صنایع فرآوری، بسته بندی و بازاریابی این محصولات در دست اجرا قرار دارد و بر اساس آن سطح كشت گیاهان دارویی در سال ۱۴۰۴ به ۵۰۰ هزار هكتار افزایش می یابد.
افزایش بهره وری و كاهش مصرف آب
وی با اشاره به این كه میزان بهره وری آب طی سه سال اخیر ۶.۰۷ درصد رشد داشته است و راندمان آبیاری از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد رسیده است، اظهار كرد:بهره وری آب به ازای هر مترمكعب از یك كیلوگرم ماده خشك غذایی با ۲۰ درصد افزایش به ۱.۲ كیلوگرم در سال ۹۵ رسیده است.
رمضان نژاد از احیا و تقویت مراكز جهاد كشاورزی دهستان ها به عنوان مؤثرترین نقطه تماس كارشناسان بخش دولتی با كشاورزان در عرصه ها و مزارع خبر داد و عنوان كرد: نسبت كارشناسان ترویج به بهره بردار از یك نفر مروج به ازای ۳۱۳۱ كشاورز در سال ۱۳۹۲ به یك نفر مروج در ازای ۵۸۸ كشاورزی رسیده و ۵ برابر افزایش داشته است.
وی بیان داشت:پهنه بندی عرصه های تولیدی كشور در سطح ۸ هزار واحد، ثبت نام ۲.۸ میلیون بهره بردار در این پهنه ها، نوسازی ۵۰۰ مركز خدمات كشاورزی و افزایش قابل توجه تعداد مروجین به كارگرفته در این مراكز به منظور ترویج، آموزش و انتقال یافته های تحقیقاتی از اقدامات شاخص این دوره است.
مشاور وزیر جهاد از رشد ۹۵ درصدی ایجاد شركت های دانش بنیان كشاورزی خبر داد و تصریح كرد: تجاری سازی دانش فنی و توانمندی های فناورانه در دولت یازدهم از رشد ۵ برابری برخوردار بوده به نحوی كه قراردادهای واگذاری و انتقال دانش فنی به بخش حصوصی از ۱۴ فقره در سال ۹۲ به ۷۴ فقره در سال ۹۵ افزایش یافته است.
 

1396/06/09
12:54:05
5.0 / 5
5296
تگهای خبر: واردات , تولید , موادغذایی
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه