رئیس اتاق تهران: نوسانات نرخ ارز به تولید داخلی ضربه می زند

رئیس اتاق تهران: نوسانات نرخ ارز به تولید داخلی ضربه می زند نیو باكس: تهران - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران اظهار داشت: نوسانات نرخ ارز عامل اصلی ضربه به تولید داخلی است و باید بتوانیم با یك گفتمان ملی این مشكل را حل نماییم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود خوانساری» روز سه شنبه در سی و هفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در محل این اتاق، اضافه كرد: برای جهش ناگهانی قیمت ارز كه از اواخر سال قبل آغاز و در ایام اخیر تداوم یافته است، عوامل زیادی مطرح می گردد.
وی بیان داشت: از بحث های سیاسی همچون ها خروج آمریكا از برجام و احتمال بازگشت تحریم ها، سفرهای نوروزی، فرار و خروج سرمایه از كشور، مباحث روانی و نگرانی های مردم از قیمت ارز، اعمال برخی مالیات ها در امارات متحده عربی و سركوب قیمت ارز در سالهای گذشته بعنوان عوامل اصلی پیش آمده در افزایش قیمت ارز یاد می گردد.
خوانساری تصریح كرد كه نباید به ارز بعنوان یك علت افزایش قیمت ها نگریسته شود، بلكه ارز یك معلول است.
وی با اشاره به نامگذاری امسال هم اظهار داشت: پشتیبانی از كالاهای ایرانی یكی از شعارهایی است كه هر تولیدكننده و ایرانی، از آن استقبال می كند و آرزوی همه ما این است كه كالای ایرانی نه فقط در ایران بلكه در همه كشورها بتواند جایگاه خوبی داشته باشد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران با ابراز نگرانی از اینكه این شعار با برگزاری همایش، سخنرانی و نصب بنر به فراموشی سپرده می شود، اظهار داشت: ممكن است در این میان یكسری تصمیمات غیركارشناسی و عجولانه برای رفع تكلیف، گرفته شود و با یكسری بگیر و بند، مشكل پشتیبانی از تولید را حل كرد اما در درازمدت، این تصمیم ها تاثیر منفی خواهد داشت.
وی خاطرنشان كرد: باید صدمه شناسی كرد كه چرا تولید در داخل و خارج، آنطور كه باید و شاید جای خویش را پیدا كند.
خوانساری اضافه كرد: در 10 سال گذشته، یكی از مهمترین عواملی كه به تولید كشور لطمه زده قیمت ارز بوده و همواره بعنوان علت كاهش ارزش پول به آن نگریسته شده، در حالیكه ارز همواره معلول بوده و علت اصلی آن پیشی گرفتن هزینه ها از درآمدهاست.
خوانساری ابراز امیدواری كرد امسال یك بار برای همیشه مكانیسم تعیین قیمت ارز تعیین تكلیف شود، زیرا این مسئله ضربه اساسی به تولید داخلی وارد كرده است.
رئیس اتاق تهران با اشاره به موانع تولید داخلی اظهار داشت: قیمت كالا یكی از این عوامل است كه باید متناسب و قابل رقابت با مشابه خارجی باشد و یكی از عوامل اصلی تعیین كننده آن مقوله ارز است.
وی اظهار داشت: بالا بودن هزینه پول برای سرمایه گذاری و سرمایه در گردش، عامل اصلی دیگری در افزایش هزینه تولید است كه به صورت متوسط 20 درصد برای سود تسهیلات بانكی در نظر گرفته می گردد.
خوانساری از بالا بودن مدت زمان ذخیره انبارها، افزایش متوسط 10 تا 15 درصدی هزینه مبادله متاثر از تحریم ها، بروكراسی اداری و بی اطمینانی سرمایه گذاران از شاخص های اقتصادی نظیر تورم، بدهی های دولت، بودجه و غیره بعنوان سایر عوامل اثرگذار بر تولید داخلی تصریح كرد.
وی با اشاره به مقوله كیفیت كالاهای تولید شده و رقابت آن با مشابه داخلی و خارجی اظهار داشت: بعد از انقلاب عاملی نظیر تعرفه ها سبب شد صنایعی نظیر خودروسازی با وجود دریافت تعرفه های بیش از 150 درصدی، اما با نزول كیفیت مواجه شوند.
این مقام مسئول خاطرنشان كرد: یكی از مشكلات تولید، قطع تقریبی ارتباطمان با جهان است، سالیانه 40 تا 80 میلیارد دلار واردات به كشور داریم اما به علت قطع ارتباط با خارج قادر به جذب سرمایه گذاری و فناوری های نوین نیستیم.
وی با اشاره به بحث تنوع و به روز بودن كالا هم اظهار داشت: از آنجائیكه خیلی از واحدهای تولیدی كشور خرد و كوچك است، تولید با صرفه اقتصادی مواجه نیست و بر این اساس واحدها قادر به تعویض خطوط تولید و در نتیجه روزآمدی و تنوع نیستند.
خوانساری ادامه داد: در مجموع تولید داخلی كشور باید صدمه شناسی شود و به شرط ارتباط مناسب با جهان، جذب سرمایه گذاری خارجی و تولید امنیت برای سرمایه گذاران، از توان تولید داخلی خوبی برخورداریم.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: @IRNAeco
اقتصام* 3065*1070**6075


1397/01/21
14:48:59
5.0 / 5
4797
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سرمایه , قیمت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه