رییس مركز ملی فرش اعلام كرد:

گرایش بازارهای بین المللی به سمت فرش های نفیس ایرانی

گرایش بازارهای بین المللی به سمت فرش های نفیس ایرانی نیو باكس: تهران- صادرات فرش دستباف ایران در 11 ماه نخست سال گذشته از نظر وزنی 18 درصد كاهش و از نظر ارزشی 20 درصد افزایش داشت؛ رئیس مركز ملی فرش، این نسبت را نتیجه كیفی تر شدن صادرات فرش دستباف و گرایش بازارهای بین المللی به سمت فرش های نفیس ایرانی عنوان می كند.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، از ابتدای سال 1396 تا آخر دی ماه، 336 میلیون دلار فرش دستباف به بازارهای بین المللی صادر شد و بدین سان روند افزایشی صادرات فرش دستباف كه از آخر 1394 آغاز و در سال 1395 تثبیت شد، در سال 1396 هم ادامه یافت.
«حمید كارگر» رئیس مركز ملی فرش ایران درباره چرایی كاهش صادرات فرش دستباف از نظر وزنی اما رشد از نظر ارزشی، اظهار داشت: در حوزه فرش دستباف، رشد ارزش با رشد وزنی یكسان نیست؛ تحلیل این روند، یك اتفاق مثبت در حوزه فرش است؛ یعنی فرش هایی با ارزش افزوده بالاتر و نه لزوما فرش های نازل و تجاری، صادر می شوند.
وی در این ارتباط اضافه كرد: در ایران 2 دسته فرش دستباف تولید می شود؛ یك دسته فرش های نازل و تجاری كه در آن سراغی از هنر، كیفیت و اصالت نیست اما دسته دوم، فرش های نفیس ایران است كه شناسنامه و افتخار كشور به حساب می آیند.
كارگر افزود: تحلیل بازارها نشان داده است كه گرایش از سمت فرش های تجاری به فرش های كیفی تر سوق یافته است.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، آخرین آمار انتشار یافته نشان داده است 29 كشور عمده خریداران فرش دستباف ایران هستند. در سال 1394، 75 كشور و در سال گذشته، 78 كشور از ایران فرش وارد كردند. از 29 كشور خریدار عمده فرش دستباف ایرانی، 13 كشور آسیایی، 11 كشور اروپایی، چهار كشور آمریكایی و یك كشور آفریقایی بوده اند.
اقتصام**9189** 2023


1397/01/31
21:42:59
5.0 / 5
5065
تگهای خبر: بازار , خرید , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه