معاون وزیر صنعت:

صادرات فولاد ایران به ۹ میلیون تن رسید

صادرات فولاد ایران به ۹ میلیون تن رسید نیو باكس: رییس سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران اظهار داشت: تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲۰ میلیون تن وصادرات آن یك میلیون تن بود كه در سال قبل صادرات فولاد ایران به حدود ۹ میلیون تن رسید.به گزارش نیو باكس به نقل از وزارت صنعت معدن و تجارت مهدی كرباسیان در كنفرانس آلومیینوم سی آر یو در لندن اظهار داشت: عملیات ساخت مجتمع گداخت شركت آلومیینوم جنوب كه مقرر است در فاز نخست سالانه ۳۰۰ هزار تن تولید داشته باشد در جریان است.
كرباسیان تصریح كرد: این مجتمع گداخت انرژی مورد نیاز خویش را از یك نیروگاه گازی تامین خواهد نمود و ایران امیدوار است با استفاده از منابع عظیم گازی خود صنعت فلزات خویش را بیش از پیش توسعه بدهد. ایران در كنار روسیه، بزرگترین دارندگان ذخایر گازی جهان به شمار می روند.
وی اضافه كرد: مجتمع سالكو میزان تولید آلومینیوم كشور را تا سال ۲۰۲۵ به یك میلیون تن در سال افزایش خواهد داد و بخش فولاد ایران هم می خواهد تولید خویش را تا سال ۲۰۲۵ از ۳۱ میلیون تن فعلی به ۵۵ میلیون تن برساند.
سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران مالك ۴۹ درصد از سهام شركت آلومینیوم جنوب است و ۵۱ درصد مابقی سهام این شركت متعلق به شركت سرمایه گذاری غدیر ایران است.
به گفته میرچی، مدیر موسسه مشورتی آئوریس كانادا كه به شركت آلومینیوم جنوب (سالكو) هم مشاوره می دهد، هرچند ایران هم اكنون در دو مجتمع تولیدی خود سالانه اندكی بیش از ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم تولید می كند، اما میزان مصرف داخلی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن است.
به بیان وی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالكو در منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب ایران و در نزدیكی ساحل خلیج فارس در حال ساخت است، جایی كه یك بندر آب عمیق هم در آنجا در دست احداث است.
این مجتمع ۱.۲ میلیارد دلاری توسط شركت مهندسی و ساخت خارجی صنعت فلزات غیرآهنی چین در حال احداث است.
به گفته میرچی، مجتمع گداخت آلومینیوم سالو ابتدا قرار بود به صورت سرمایه گذاری مشترك با شركت آلكان كانادا ساخته شود، اما این شركت بعد از تحریم های آمریكا ایران را ترك كرد.
در این زمینه رویترز نوشت: ایران به لطف برخورداری از منابع عظیم گازی، در مسیر راه اندازی یك مجتمع جدید گداخت آلومینیوم در اوایل سال آینده قرار دارد كه میزان تولید آلومینیوم این كشور را ۷۰ درصد افزایش خواهد داد و ایران را در این خصوص به خودكفایی خواهد رساند.

1397/02/08
13:23:04
5.0 / 5
4544
تگهای خبر: توسعه , تولید , سرمایه , صادرات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه