تغییر قیمت انواع موادغذایی در بازار پایتخت

تغییر قیمت انواع موادغذایی در بازار پایتخت نیو باكس: تهران- شهروندانی كه این روزها برای تهیه مایحتاج عمومی خود به بازار رجوع می كنند، از افزایش محسوس قیمت برخی اقلام خوراكی و بخصوص كالاهای اساسی خبر می دهند كه بر حجم و كیفیت سبد خرید آنها اثر گذاشته است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بررسی ها نشان داده است كه با گذشت دو ماه از سال، قیمت برخی كالاهای اساسی تغییراتی را تجربه كرده همچون اینكه روغن حدود 9 درصد افزایش داشته اما در مقابل برنج خارجی 15 درصد كاهش یافته است.
«محمد آقاطاهر» رئیس اتحادیه بنكداران مواد غذایی امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، آخرین تغییر قیمت ها در بازار برنج، روغن، شكر و كنسروجات را شرح داد و اظهار داشت: با عنایت به اینكه ارز مواد غذایی قاچاق از بازار آزاد تامین می شود، قیمت این كالاها با عنایت به نوسانات نرخ ارز در 2 ماه اخیر، بیشترین افزایش را داشته است.
وی در مورد تغییرات قیمتی در بازار برنج اظهار داشت: با عنایت به اختصاص ارز 4200 تومانی به برنج وارداتی، قیمت این كالای اساسی در ماه های اخیر حدود 15 درصد كاهش یافته است.
رئیس اتحادیه بنكداران مواد غذایی، ادامه داد: به علت واردات انواع حبوبات، قیمت این محصولات هم كاهشی محدود را در هفته های اخیر تجربه كرده است.
آقاطاهر اضافه كرد: تولیدكنندگان روغن، مجوز افزایش 9 درصدی را برای قیمت محصولات خود دریافت كرده اند و الان روغن در بازار با محاسبه همین میزان افزایش قیمت، عرضه می گردد.
رئیس اتحادیه بنكداران مواد غذایی در مورد قیمت شكر هم اظهار داشت: قیمت این كالای اساسی به علت بالا بودن تولید و مازاد عرضه به بازار، اكنون درب كارخانجات زیر نرخ مصوب عرضه می گردد.
وی اظهار داشت: قیمت كالاهای تولید شده مانند تن ماهی، رب گوجه فرنگی و انواع كنسرجات به علت افزایش قیمت قوطی فلزی، حدود پنج درصد افزایش یافته است.
آقاطاهر تصریح كرد: انواع شوینده ها هم در ماه های اخیر 15 درصد افزایش داشته است.
وی اظهار داشت: با وجود همه تغییرات قیمتی، هیچ گونه كسری در بازار مواد غذایی وجود ندارد.
نتیجه تحقیقات میدانی خبرنگار ایرنا، تغییرات قیمتی اعلام شده توسط رئیس اتحادیه بنكداران مواد غذایی را تائید می كند.
بر اساس این گزارش، قیمت برخی محصولات خارجی همچون نوشیدنی ها، شكلات ها و آدامس های خارجی كه به صورت قاچاق وارد می شوند، افزایشی حدود 30 درصدی داشته اند.
قیمت كره حیوانی هم كه همچون اقلام پرمصرف مواد غذایی به شمار می آید، در هفته های اخیر شاهد افزایش قیمت بوده است؛ به شكلی كه كره 50 گرمی از 1800تومان به 2200 تومان افزایش یافته است.
البته برخی تولیدكنندگان موادغذایی، قیمت روی بسته بندی را حذف كرده اند كه این مساله نشان دهنده تلاش آنها برای دریافت مجوز افزایش قیمت است؛ این تولیدكنندگان قیمت روی بسته بندی را ثبت نمی كنند تا به محض دریافت مجوز افزایش قیمت، بتوانند كل جنس تولید شده را به قیمت جدید عرضه كنند.
بعد از بروز نوسان های ارزی در فروردین ماه امسال، بعضی از تولیدكنندگان از عرضه محصولات خود به بازار جلوگیری كردند و منتظر افزایش قیمت شدند؛ البته این مساله در صنف موادغذایی رخ نداد زیرا قیمت ها روی بسته بندی مواد غذایی حك می گردد و مانند برخی كالاهای دیگر -مثلا پوشاك - نیست كه قیمت آن اصطلاحا «گم» است.
اقتصام**9189**2025


1397/03/05
15:36:39
5.0 / 5
5240
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه