برغم تلاش آمریكا برای كاهش صادارت نفت ایران،

صدور نفت ایران به آسیا ركورد زد

صدور نفت ایران به آسیا ركورد زد نیو باكس: تهران - خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی از توكیو اعلام نمود كه به رغم تلاش های آمریكا برای كاهش صادارت نفت ایران، تهران در ماه مه میلادی (11 اردیبهشت تا 11 خرداد) با 15 درصد افزایش، بیشترین نفت هشت ماه اخیر را به مشتریان آسیایی خود فروخت.


این گزارش به نقل از آمارهای دولتی ایران و سازمان جهانی كشتی رانی اعلام نمود كه 4 وارد كننده اصلی آسیایی نفت خام ایران طی ماه مه بیشترین میزان نفت خام را از ایران خریداری كردند، در حالیكه تلاش های آمریكا همچنان بر كاستن این واردات تا به حد صفر است.
براساس این گزارش، باآنكه زمزمه تشدید تحریم های اقتصادی آمریكا ضد ایران تعادل اقتصادی را در این كشور تا حدودی برهم زده است، اما كشورهای چین، هند، ژاپن و كره جنوبی بعنوان مشتریان عمده نفت ایران از آسیا در ماه مه موفق شدند 1 میلیون و 829 هزار بشكه در روز از این كشور نفت خام وارد كنند.
یعنی، خرید نفتی دولت چین از ایران در ماه مه با 5، 5 درصد افزایش به بیش از 718 هزار بشكه در روز رسیده كه این رقم در مقایسه با 5 ماه اول سال قبل حتی 10 درصد بیشتر هم بوده است.
واردات نفت هند از ایران هم در این ماه با 45 درصد افزایش نسبت به همین ماه در سال قبل به بیش از 700 هزار بشكه در روز رسیده كه این رقم حتی در مقایسه ماه قبل هم 6، 4 درصد افزایش داشته است.
اما واردات نفت توسط كره جنوبی با 27 درصد كاهش به 194 هزار بشكه در روز رسیده است كه این رقم در جای خودش بیش از یك سوم نسبت به ماه مه سال قبل بوده است.
البته گزارش وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن حاكی می باشد كه واردات نفت خام توكیو از تهران در ماه مه به حدود 211 هزار بشكه در روز رسیده است كه این رقم از یك كاهش 5 درصدی نسبت به ماه مه سال قبل خبر می دهد.
سرویس اقتصادی رویترز این میزان افزایش كلی واردات نفت خام از مشتریان آسیایی را حدودا 15 درصد بیشتر از 8 ماه قبل تر از آن یعنی از ماه سپتامبر سال قبل (مرداد 1396) ارزیابی كرد و در عین حال پیش بینی نمود كه این رقم صادارت نفت ایران تا آخر سال جاری میلادی (دی ماه امسال) به شدت كاهش پیدا كند، چون كه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا ماه گذشته با خارج كردن كشورش از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) تاكید كرده است تحریم های اقتصادی ضد ایران را ظرف چند ماه آینده تشدید می كند.
دولت آمریكا با خروج یك جانبه از برجام كه در سال 2015 توسط 5 قدرت هسته ای اصلی جهان و نمایندگان اتحادیه اروپا و آلمان امضاء شده بود، در عین حال از همه كشورهای جهان می خواهد تا روابط اقتصادی خود با ایران را به طور كامل قطع كنند.
آساق**1378**شبس*1859


1397/04/08
20:14:25
2.5 / 5
5011
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , واردات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
تشریفات عروسی:
https://markaztalar.com/%D8%AA%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D9%81%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C-1
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه