افزایش تسهیلات در شش ماهه امسال

افزایش تسهیلات در شش ماهه امسال نیو باكس: تسهیلات پرداختی بانك هاطی۶ ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش های اقتصادی مبلغ ۲۷۰۴. ۲ هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۷۵.۳ هزار میلیاردریال افزایش داشته است.


به گزارش نیو باكس به نقل از بانك مركزی؛ تسهیلات پرداختی بانك هاطی۶ ماهه سال ۱۳۹۶ به بخش های اقتصادی مبلغ ۲۷۰۴. ۲ هزار میلیارد ریال است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۳۷۵. ۳هزار میلیاردریال(معادل ۱۶. ۱ درصد) افزایش داشته است. جدول ۱ مبین هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش های اقتصادی طی ۶ ماهه سال ۱۳۹۶ است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش های اقتصادی طی ۶ ماهه سال جاری مبلغ ۱۷۲۴. ۶ هزار میلیارد ریال (معادل ۶۳. ۸ درصد كل تسهیلات پرداختی) است كه در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱۹۶. ۹هزار میلیارد ریال معادل ۱۲. ۹ درصد افزایش داشته است. سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۶ ماهه سال جاری معادل ۶۹۱. ۷ هزار میلیارد ریال بوده است كه حاكی از تخصیص ۴۰. ۱ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش های اقتصادی (مبلغ ۱۷۲۴. ۶ هزار میلیارد ریال) است. ملاحظه می گردد از ۸۲۵. ۶ هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۸۳. ۸ درصد آن (مبلغ ۶۹۱. ۷ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده است كه مبین توجه و اولویت دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانك ها در سال جاری است.
در جدول شماره ۲ مشاهده می گردد تعداد ۱۳۲۳۳۸ فقره تسهیلات به بخش صنعت و معدن با میانگین پرداختی هر فقره ۶۲۳۹ میلیون ریال پرداخت شده كه بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش ها است. درضمن در بخش خدمات تعداد ۲۳۶۱۱۰۸ فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره ۴۶۱ میلیون ریال پرداخت شده است.
گقتنی است همچنان باید در تداوم مسیر جاری ملاحظات مربوط به كنترل تورم را هم در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای كل در اقتصاد هم بود. بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانك ها با استفاده از افزایش سرمایه و بهبود كفایت سرمایه بانك ها، كاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانك ها، افزایش بهره وری بانك ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانك ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یك ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه ای كرد.
 

1396/07/28
00:11:43
5.0 / 5
5118
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تسهیلات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه