شاخص بورس 567 واحد عقب رفت

شاخص بورس 567 واحد عقب رفت نیو باكس: تهران- شاخص بورس امروز (شنبه) با افت 567 پله ای نسبت به چهارشنبه در پله 136 هزار و 343 واحدی به استراحت پرداخت.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، نمادهای بزرگ كه در ایام گذشته، سبب رشد بی سابقه شاخص بورس شده بودند، در معاملات امروز روند كاهشی داشتند.
در مقابل، نمادهای كوچك و حاشیه ای با استقبال فعالان بازار سرمایه روبرو شدند.
نگاهی به وضعیت «شاخص هموزن»، تایید كننده این مورد است، چونكه شاخص كل كه تحت تاثیر نمادهای بزرگ است در معاملات امروز 567 واحد كاهش پیدا كرد اما شاخص هموزن كه شركت های كوچك بر آن تاثیر بیشتری دارند، 385 واحد رشد كرد.
كارشناسان می گویند با عنایت به اینكه شهریورماه زمان تسویه اعتبارات دریافت شده از كارگزاری هاست، و فعالان بازار سرمایه با هدف تسویه اعتبارات خود مبادرت به فروش سهام می كنند، در نتیجه فشار فروش در این ماه افزایش یافته و شاخص افت می كند.
البته گروه خودرو هم در معاملات امروز مورد توجه خریداران قرار گرفت و سهام شركت های این گروه، بعد از مدت ها به صورت دسته جمعی رشد كرد.

**ارزش 4.8 میلیارد ریالی معاملات
در معاملات امروز یك میلیارد و 450 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش چهار هزار و 854 میلیارد ریال در 125 هزار و 124 نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان داده است شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) كه در آن ارزش سهام شركت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 166 واحد افت كرد و شاخص كل (هم وزن) كه در آن ارزش و وزن همه شركت های بزرگ و كوچك در محاسبه شاخص كل، یكسان در نظر گرفته می شود، 385 واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) هم 272 واحد بالا رفت؛ این شاخص مبین سطح عمومی قیمت سهام شركت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور هم 319 واحد كاهش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شركت ها در بورس را نشان داده است.
شاخص بازار اول (مربوط به شركت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 480 واحد افت كرد و شاخص بازار دوم بورس هم 829 واحد كاهش پیدا كرد.
بر این اساس در معاملات امروز نمادهای پارس، فولاد (فولاد مباركه)، كگل و فملی (ملی صنایع مس) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آن را پایین كشیدند.

** گروه شیمیایی در صدر معاملات
گروه شیمیایی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 129 میلیون سهم به ارزش یك هزار و 85 میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش 822 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش 655 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه خودرو با دادوستدی به ارزش 391 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه فنی مهندسی هم با معاملاتی به ارزش 241 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود كرد.

** عقب نشینی فرابورس
شاخص فرابورس (آیفكس) در معاملات امروز هشت پله افت كرد و در جایگاه یك هزار و 545 واحدی قرار گرفت.
همچنین در بازار فرابورس، بیش از 816 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از سه هزار و 402 میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و ارفع (آهن و فولاد ارفع) بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند.

اقتصام*2022*1961*


1397/06/03
19:08:12
5.0 / 5
5045
تگهای خبر: بازار , سرمایه , شركت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه