سفیر چین در تهران:

حجم روابط تجاری تهران - پكن در آستانه 20 میلیارد دلار است

حجم روابط تجاری تهران - پكن در آستانه 20 میلیارد دلار است نیو باكس: تهران - سفیر چین در تهران، این كشور را بزرگ ترین شریك تجاری ایران در چند سال قبل اعلام نمود و اظهار داشت: حجم روابط تجاری دو كشور در نیمه اول سال 2018 به 19 میلیارد و 660 میلیون دلار رسید.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «پانگ سن» روز چهارشنبه در نشست خبری دومین همایش چشم انداز توسعه روابط ایران با چین، اضافه كرد: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 2.2 درصد افزایش نشان داده است.
وی افزود: در این مدت صادرات چین به ایران هشت میلیارد و 400 میلیون دلار بود كه 4.8 درصد كاهش پیدا كرد، درحالی كه واردات این كشور از ایران 11 میلیارد و 260 میلیون دلار بود كه رشد 22.7 درصدی را بیان می كند.
سفیر چین در تهران با بیان این كه اقتصاد پكن - تهران مكمل یكدیگر هستند، خاطرنشان كرد: چین بازار بزرگی برای محصولات ایران است و كالاهای چینی هم بازار این كشور را متنوع تر كرده است.
پانگ سن تصریح كرد: نمایشگاه واردات بین المللی ماه نوامبر (آبان ماه 97) در شانگهای چین برگزار می گردد كه شركت های ایرانی هم در این نمایشگاه حضور دارند.
وی تصریح كرد: به نظر می آید برگزاری این نمایشگاه نیروی محركه جدیدی برای توسعه روابط تجاری دو كشور خواهد بود.
سفیر چین در ایران همینطور درباره موضع این كشور درباره توافق هسته ای اظهار داشت: برجام یك تفاهم چندجانبه است كه 6 كشور به اضافه اتحادیه اروپا و ایران با استفاده از مذاكره به آن دست یافته اند و با قطعنامه 2231 به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است.
پانگ سن با تاكید بر این كه همه طرف ها باید با جدیت این توافق را حفظ كنند، تصریح كرد: این توافق به نفع جهان در منع گسترش سلاح های هسته ای و صلح و امنیت بین المللی است.
وی خاطرنشان كرد: چین از بابت خروج یك جانبه آمریكا از این توافق متاسف است و ما از همه طرف ها درخواست می نماییم با نگاهی مسئولانه و با گفت و گو این توافق را حفظ كنند. چین با همه طرف ها در تماس است و به گفت و گوهای خود با طرف های این توافق برای حفظ آن تلاش می كند.
سفیر چین در تهران تصریح كرد: چندین بار به صورت واضح و روشن گفته ایم كه مخالف تحریم یك جانبه هستیم. این كشور در حوزه های مختلف اقتصاد انرژی و تجارت با ایران همكاری علنی، شفاف و عادی دارد. این همكاری ها نه برخلاف تعهدات بین المللی چین و نه قطعنامه شورای امنیت است و به منافع ملی كشورهای دیگر هم آسیب نمی زند ازاین رو این همكاری ها باید حفظ شود.
پانگ سن به روابط دیرینه ایران و چین اشاره نمود و اظهار داشت: دو كشور در حالیكه تعهدات بین المللی خویش را اجرا می كنند تعاملات دوجانبه را هم حفظ می كنند و این حق قانونی چین باید حفظ شود.
وی همینطور درباره تعاملات گردشگری دو كشور اظهار داشت: ایران و چین برای اتباع یكدیگر هدف سفر می كنند و در این راستا وزیر گردشگری چین در ماه سپتامبر با رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران دیدار و تبادل نظر كرد.
وی به افزایش سفرهای گردشگران چینی به ایران اشاره نمود و اظهارداشت: در سال 2017 سفارت چین در تهران 111 هزار روادید برای اتباع ایرانی صادر كرد كه 8.8 درصد افزایش را نشان داده است.
این دیپلمات چینی همینطور در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی ایرنا درباره جایگاه ایران در طرح یك كمربند – یك جاده اظهار داشت: چین در جهت اجرای این طرح با كشورهایی كه در راه آن قرار دارند به صورت مشترك مشاوره می كند، ساخت و ساز و بهره برداری می كند.
پانگ سن خاطرنشان كرد: چین و كشورهایی كه در راه این طرح قرار دارند بر مبنای نیاز این كشورها و اولویت های توسعه خود به صورت مشترك مشاوره می كنند، به صورت مشترك ساخت و ساز كرده و از منافع آن هم به صورت مشترك بهره مند می شوند.
وی با بیان این كه ایران همواره جایگاه مهمی در جاده ابریشم داشته و دو كشور در چهارچوب این طرح همكاری خوبی دارند، تصریح كرد: در سال 2014 و در جریان سفر شی جی پینگ رییس جمهوری چین به ایران دو كشور مشاركت جامع راهبردی را امضا كردند و تفاهم نامه ای هم درباره ساخت و ساز در قالب یك جاده یك كمربند امضا كردند.
سفیر چین در تهران پروژه های میدان نفتی آزادگان شمالی، یادآوران و راه آهن سریع السیر تهران- قم – اصفهان را همچون پروژه هایی عنوان نمود كه شركت های چینی در ایران در دست اجرا دارند.
پانگ سن همینطور توسعه گردشگری را نیازمند فعالیت در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری عنوان نمود و اضافه كرد: از نظر سخت افزاری می توان با ساخت هتل های ارزان قیمت برای گردشگران معمولی در این زمینه گام برداشت علاوه بر این اگر در هتلها رستوران چینی هم تاسیس شود، بسیار موثر خواهد بود.
سفیر چین در تهران اضافه شدن زبان چینی به تابلوهای راهنمایی مناطق دیدنی را از دیگر ملزومات افزایش حضور گردشگران چینی در ایران عنوان نمود و اضافه كرد: در حوزه نرم افزاری هم می توان با ساخت مستندهای مشترك و هم معرفی فرهنگ درخشان دو كشور در این زمینه كوشش كرد.
وی تصریح كرد: درهمایشی كه هفته آینده مقرر است در تهران برگزار گردد 30 نفر از اعضای انجمن دوستی ایران و چین به تهران سفر می كنند تا در زمینه توسعه گردشگری با طرف های ایرانی گفت و گو كنند.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، دومین همایش چشم انداز روابط ایران و چین 14 شهریورماه جاری در سالن همایش های برج میلاد برگزار می گردد.
در این همایش در چهارچوب طرح یك كمربند-یك جاده، دو پنل تخصصی در حوزه های گردشگری و بازرگانی برگزار می گردد.
در یكی از پنل های تخصصی این همایش مسائل بانكی، سرمایه گذاری تولید شهرك های صنعتی، استاندارد، بیمه و گمرك مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
همچنین در پنل دوم، مسائلی همچون علت عدم موفقیت آژانس های ایران در جذب توریست، تولید بازار صنایع دستی ایرانی در چین، و تسهیل صدور روادید برای اتباع دو كشور بحث و گفت و گو می گردد.
سیام**2021**9314**1336


1397/06/07
14:52:43
5.0 / 5
5298
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه