وزیر صنعت تاكید كرد؛

تفویض اختیار به مدیران محلی و واگذاری امور معادن به مردم

تفویض اختیار به مدیران محلی و واگذاری امور معادن به مردم وزیر صنعت اظهار داشت: تولید اشتغال، افزایش سهم بخش معدن در ارزش افزوده بخش تولید و همینطور واگذاری امور معادن به مردم از جمله اهداف دارای اولویت وزارت صنعت است.به گزارش نیو باكس به نقل از وزارت صنعت، محمد شریعتمداری در یكصد و بیست و یكمین نشست شورای عالی معادن اضافه كرد: عدم تمركز و تفویض اختیارات به مدیران محلی، واگذاری امور معادن به مردم، انجمن ها و تشكل های معدنی ازدیگر اهداف حوزه صنعت، معدن و تجارت به حساب می آید.
وی خاطرنشان كرد: باید مقررات را تسهیل و شرایطی فراهم كنیم تا توسعه كشور با سهولت انجام شود و در مسیر توسعه اقتصادی بهترین راه برای جلوگیری از فساد، تسهیل مقررات و برداشتن مقررات زاید است.
شریعتمداری ادامه داد: با عنایت به این اهداف باید قوانین و مقرراتی را كه به ما ابلاغ می شود، تفسیر موسع كنیم و هر جا فعالیت های توسعه ای را محدود می كند ما همراه آن محدود كننده نباشیم.
رییس شورای عالی معادن خاطرنشان كرد: عده ای متخصص پیچیده تركردن كارهای آسان و عده ای دیگر متخصص آسان كردن كارهای پیچیده اند كه من طرفدار گروه دوم هستم كه مسؤول حل كردن كارهای پیچیده اند و جهت گیری شورا هم باید همین شود.
شریعتمداری با تاكید بر ارزیابی تصمیمات شورا از جانب اعضای آن، اضافه كرد: باید ارزیابی شود تصمیماتی كه در شورا گرفته و ابلاغ می گردد چه میزان در استان ها عملیاتی شده و اگر تصمیمات ابلاغی قرار است اصلاح شود و به نحوی اختیارات بیشتری به شوراهای استانی داده شود من طرفدار واگذاری اختیارات هستم. در استانها هم باید استاندار بتواند تصمیم گیری كرده و تصمیمات را نهایی كند.
وی اظهار نمود: نخستین مسؤولیت این شورا توسعه معادن كشور است. باید سهولت تولید كند، مقررات زاید را بردارد، شرایط را راحت كند و كاری كند كه همه بتوانند از این امكان در فرصتهای برابر استفاده كنند و در این مسیر اگر به مظاهری از فساد برخورد كرد با آن مبارزه كند.
شریعتمداری خطاب به اعضای شورا اظهار داشت: اگر واقعا بزنگاه ها وایستگاه هایی وجود دارد كه در آن ایستگاه ها اشخاصی امضای طلایی می دهند یا افرادی از رانت هایی مثل رانت اطلاعاتی استفاده می كنند، شناسایی و برخورد شود.
وی تصریح كرد: با انجام اقداماتی نظیر كاهش برخی مراحل، شفاف كردن و هم محدود كردن تعداد قوانین و مقررات حاكم و دستورالعمل های زیاد و پیچیده كه گاهی اجرایش فساد آور است به تسهیل امور كمك كنید و با تولید سهولت در مراحل كار، فساد را از بین ببرید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: باید مبحث معادن را به نظرگاه مثبت تبدیل كنیم و شرایطی فراهم آوریم تا افرادی كه پیرامون ما كار می كنند، احساس كنند این مسیر، مسیری سالم بوده و دارای نظم و قاعده است.
شریعتمداری اضافه كرد: ما مسوول توسعه كشور هستیم و تصمیماتمان باید منجر به توسعه شود و مسؤول برخورد امنیتی با مسایل اقتصادی و حتی مسوول مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاههای بیرونی با سبك و سیاقی كه آنها مسوولیت اجرایی دارند نیستیم.
وی همینطور اعلام نمود: با محیط زیست تفاهم كرده ایم كه با رعایت روشهای استاندارد جهانی به انجام فعالیتهای صنعتی و معدنی در كشور اقدام كنیم.
تاكید بر ایمنی معادن فعال و نقش فعال شورای عالی معادن
شریعتمداری با تاكید بر مبحث ایمنی بهره برداری معادن اضافه كرد: هر نقشی كه شورا باید در این مسیر ایفا كند و هر كاری كه ما باید در ایمن كردن معادن در حال بهره برداری انجام دهیم، باید انجام گیرد و احیانا اگر جایی امكان خطر هست ازبروز حادثه جلوگیری شود.
وی ادامه داد: اگر یكی ازاین خانواده ها بی سرپرست شد ما باید جوابگو باشیم، اگر كاری وظیفه ما است، درست انجام دهیم، هم در معاونت معدنی و هم شورا باید این مساله مورد توجه قرار گیرد.
براساس این گزارش در این نشست تخصصی كه در آن معاون امور معادن، رییس سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی، نمایندگان سازمانهای محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری و تشكلهای بخش خصوصی حضور داشتند، موضوعاتی نظیر استاندارد سازی در معادن، رعایت مسائل زیست محیطی و منابع طبیعی، استفاده از معادن متروك برای ژئوتوریسم و هم كاربری آموزشی مطرح و بررسی شد.
 

1396/08/17
23:26:11
5.0 / 5
4974
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه