پایانه كانتینری بندر خرمشهر با70 درصد پیشرفت در دست ساخت است

پایانه كانتینری بندر خرمشهر با70 درصد پیشرفت در دست ساخت است نیو باكس: آبادان - مدیر كل بندر و دریانوردی خرمشهر اظهار داشت: راه اندازی پایانه اختصاصی كانتینری بندر خرمشهر كه به دلیل مشكلات حقوقی و اختلاف با سرمایه گذاران متوقف شده بود با اعتباری بالغ بر یكهزار میلیارد ریال با ظرفیت 350 هزار TEU به پیشرفت 70 درصدی رسید.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا محمد محسنی روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران اضافه كرد: در صورتی كه تا آبان سال 96 پیشرفت فیزیكی پایانه كانتینری بندر خرمشهر 9 درصد بود و ادامه روند آن با مشكل مواجه شده بود این طرح هم اینك به پیشرفت 70 درصدی رسیده و تا آخر بهمن ماه امسال به بهره برداری می رسد.
وی راه اندازی چهار پست اسكله به طول600 متر و با اعتبار 200 میلیارد ریال را از دیگر پروژه های در دست اجرا در بندر خرمشهر عنوان نمود و اظهار داشت: روند پیشرفت فیزیكی این پروژه كه در آبان سال گذشته 28 درصد بوده اكنون به 62 درصد رسیده است.
مدیر كل بندر و دریانوردی خرمشهر به پیشرفت فیزیكی 87 درصدی راه اندازی پسكرانه 2 تا 7 اشاره نمود و اظهار داشت: راه اندازی پس كرانه تجاری 2 تا هفت بندر خرمشهر با پیشرفت فیزیكی 87 درصدی و اعتباری بالغ بر 96 میلیارد ریال در حال اجراست.

**ارتقای سطح ایمنی بندر خرمشهر با نصب دوربین های مدار بسته
مدیر كل بندر و دریانوردی خرمشهر اظهار داشت: به منظور ارتقای سطح امنیت و پوشش تصویری بندر خرمشهر، پروژه دوربین های مدار بسته و نصب آن با اعتباری بالغ بر80 میلیارد ریال در مرحله فراخوان است.
محسنی راه اندازی گیت های ورودی بندر خرمشهر را از دیگر پروژه های در دست اجرا بیان كرد و اظهار داشت: مرحله اول و دوم راه اندازی گیت های ورودی بندر خرمشهر با اعتبار 600 میلیارد ریال در دست اقدام می باشد.
وی به لایروبی 2 نهر دورقی و نهر دربند غربی خرمشهر هم اشاره نمود و اظهار داشت: لایروبی نهر دورقی با اعتبار 440 میلیون ریال و نهر دربندرغربی با اعتبار 750 میلیون ریال همینطور لایروبی بخشی از رودخانه كارون به طول 500 متر و عمق سه متر در حال دریافت مجوز می باشد.
**افزایش صادرات در بندر خرمشهر
مدیر كل بندر و دریانوردی خرمشهر به افزایش صادرات از این بندر هم اشاره نمود و عمده محصولات صادراتی از بندر خرمشهر را كلینگر(مواد اولیه سیمان)، مواد معدنی، آهن آلات، سنگ و سرامیك عنوان نمود و اظهار داشت: صادرات این محصولات كه پایه صنعت ساختمان سازی و راهسازی هستند مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: از ابتدای سال جاری تابحال 17 هزار و 217 مسافر با رشد 41 درصدی در بندر خرمشهر تردد كردند.
محسنی در بخش دیگری به راه اندازی سامانه مكانیزه بارگیری مواد فله و مواد معدنی برای نخستین بار در بندر خرمشهر اشاره نمود و اضافه كرد: این سامانه با اعتبار 800 میلیارد ریال مجهز به دستگاه شیپ لودر در جهت كاهش آلودگی های زیست محیطی و توجه به سلامت شهروندان خرمشهری راه اندازی شده است.

**بی رغبتی زائران اربعین نسبت به سفر دریایی
مدیر كل بندر و دریانوردی خرمشهر با اشاره به اینكه خط دریایی خرمشهر-بصره سه سال متوقف بوده اظهار داشت: بندر خرمشهر قبل از فرا رسیدن اربعین حسینی برای انجام سفرهای دریایی به مقصد بصره اعلام آمادگی كرده بود ولی به دلیل عدم استقبال و از سویی رغبت زائران به پیاده روی در اربعین این خط مسافری غیر فعال باقی ماند.
محسنی افزود: بندر خرمشهر برای انجام سفر دریایی به هر نقطه كه با شرایط دریانوردی در اروند رود سازگار باشد آمادگی دارد.
وی تردد شناورها امسال را 356 فروند بیان كرد و اظهار داشت: تردد شناورهای مسافری در اروند و كارون در بندر خرمشهر با 360 هزار نفر نسبت به مدت مشابه سال قبل 170درصد از لحاظ جمعیت و تعداد توریست دریایی رشد داشته است.
وی شمار مسافران دریایی بین المللی سال قبل را 12 هزار و 189 نفرعنوان كرد و اظهار داشت: طی امسال تعداد مسافرانی كه از بندر خرمشهر به كشور عراق و كویت سفر كردند به 17 هزار و 217 نفر رسید كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 41 درصد رشد را نشان داده است.

** دریافت مجوز آموزش 40 راهنمای گردشگری دریایی
مدیر كل بندر و دریانوردی خرمشهر اظهار داشت: به منظور رونق صنعت گردشگری دریایی در بندر خرمشهر مجوز آموزش 40 لیدر با مبحث گردشگری دریایی در دانشگاه پیام نور خرمشهر دریافت شد.
وی تولید زیر ساخت گردشگری را اصلی ترین مولفه این صنعت بیان كرد و اضافه كرد: چهار پست اسكله گردشگری در كارون و یك پست اسكله در جزیره مینو تا آخر امسال توسط بندر خرمشهر راه اندازی می گردد.
وی اظهار داشت: بندر خرمشهر بعنوان نماینده دولت متعهد و مجری دستورالعمل ها و كنوانسیون ها در حوزه دریا و بندر است و الان نزدیك به 30 كنوانسیون و معاهده بین المللی در حوزه محیط زیست و ایمنی در این بندر در حال اجراست.
محسنی اظهار داشت: اولین دوره آموزش دریانوردی با همكاری موسسه رده بندی ایرانی ها و منطقه آزاد اروند برای دریانوردان عراقی برگزار می گردد.
وی به پیگیری راه اندازی مركز آموزش دریانوردان ویژه دریانوردان عراقی و كویتی با همكاری سازمان منطقه آزاد اروند هم اشاره نمود.
بندر خرمشهر یكی از بنادركانتینری كشور در خلیج فارس بوده و به علت همجواری با كشور عراق، یك منطقه استراتژیك از نظر تجاری و سیاسی به حساب می آید كه با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد تجاری اروند و نزدیكی به پالایشگاه آبادان و صنایع فولاد خوزستان فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در آن فراهم است.
توسعه پایانه بندر خرمشهر و ساخت یك پایانه استاندارد در زمینی به وسعت 30 هكتار در دستور كار قرار دارد.
پایانه ریلی بندر خرمشهر با اعتباری به میزان 125 میلیارد ریال در سال 1393با هدف افزایش توان عملیاتی و تسهیل در ترانزیت و حمل و نقل كالا بهره برداری و به خط راه آهن سراسری متصل شد.
7100/6068


1397/08/13
13:20:32
5.0 / 5
5291
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه