نگرانی آبزی پروران شیروانی از مرگ ماهی ها

نگرانی آبزی پروران شیروانی از مرگ ماهی ها نیو باكس: بجنورد- صاحبان 20 واحد فعال پرورش ماهی شیروان در سال های اخیر به دلیل خشكسالی ها با كاهش شدید حجم ذخیره منابع آبی برای تولید شده اند كه این امر باعث افزایش تلفات ماهی در این استخرها شده است.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، شهرستان شیروان به علت داشتن آب و هوای كوهستانی، ظرفیت خوبی در حوزه كشاورزی و آبزی پروری دارد كه در چند سال اخیر برخی با راه اندازی واحدهای آبزی پروری توانسته اند علاوه بر درآمدزایی، شرایط اشتغال را هم در این شهرستان فراهم نمایند.
با توجه به اینكه این شهرستان رتبه نخست تولید ماهی در خراسان شمالی را دارد تولیدكنندگان با مشكلاتی دست و پنجه نرم می كنند، زیراكه برپایه آمارهای موجود، به خاطر خشكسالی بی سابقه امسال تلفات ماهی در استخرهای پرورش ماهی، نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.
همچنین با عنایت به شرایط اقتصادی كنونی و گران شدن خوراك و مواد اولیه ماهی، قیمت پایین خرید ماهی توسط خریداران، پرورش دهندگان این حوزه توان اقتصادی بالایی ندارند و نبود صرفه اقتصادی و درآمد پایین، توان دریافت و پرداخت تسهیلات را از آنان ربوده است.
یكی از پرورش دهندگان ماهی در این شهرستان با اشاره به اینكه وضعیت فعلی تولید و پرورش ماهی مقرون به صرفه نیست می گوید: خریداران عمده، ماهی را پایین تر از قیمت تمام شده از تولید كننده و مزارع پرورش ماهی خرید می كنند.
قربان كاظمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: هم اكنون قیمت تمام شده یك كیلوگرم ماهی قزل آلا در این شهرستان 110 هزار ریال است.
وی با گلایه از اینكه خریداران عمده، ماهی را پایین تر از قیمت تمام شده از تولید كننده و مزارع پرورش ماهی خریداری می كنند اظهار داشت: خریداران عمده هر كیلوگرم ماهی را 190 هزار ریال به مصرف كنندگان می فروشند كه تولیدكنندگان ماهی در هر كیلوگرم متحمل ضرر و زیان زیادی می شوند.
كاظمی با اشاره به اینكه در فروش ماهی مشكل خاصی وجود ندارد اضافه كرد: پرورش ماهی ضرر و زیان زیادی به دنبال دارد كه مسئولان به این مورد توجه نمی كنند زیراكه در بعضی مواقع نژاد ماهی خوب نیست و بچه ماهی های خریداری شده رشد ندارند.
این تولید كننده ماهی در روستای گلیان شیروان اظهار داشت: امسال به خاطر كمبود آب و آلودگی كه بوجود آمد ماهی ها آلوده و مریض شدند كه در یك هفته 15 هزار قطعه ماهی تلف شدند و از طرفی جهاد كشاورزی بدون در نظر گرفتن مسائل بهداشتی مجوزهای زیادی صادر می كند.
یكی دیگر از تولیدكنندگان ماهی قزل آلا در شیروان اظهار داشت: خشكسالی و كم آبی امسال علاوه بر تلفات ماهی باعث كاهش تولید آن شد به طوریكه سالانه در یك دوره 12 تن ماهی در استخر پرورش ماهی تولید می كردم اما، امسال این میزان به كمتر از 10 تن نخواهد رسید.
علی اكبر ناظمی با اشاره به اینكه به خاطر كاهش آب، شست و شو درست انجام نمی شد تصریح كرد: این امر خود باعث ضرر و زیان و تلفات ماهی برای پرورش دهندگان شده كه در استخر خودم از ابتدای امسال تابحال به خاطر خشكسالی و بیماری 70 درصد تلفات داشته ام.
وی اظهار داشت: امسال 50 هزار بچه ماهی خریداری كردم كه 30 هزار قطعه تلف شدند و هم اكنون فقط 20 هزار قطعه باقی مانده است و این در صورتی است كه جهاد كشاورزی در قبال اینگونه خسارت ها هیچ گونه مبلغی پرداخت نمی كند مگر اینكه بیمه باشیم.
یكی دیگر از پرورش دهندگان ماهی با اشاره به اینكه دوسال بیمه آبزیان پرداخت كردم اضافه كرد: شرایط آن مناسب نبود و خسارت را به صورت كامل و به موقع پرداخت نمی كردند كه این امر مقرون به صرفه نبود و خیلی از تولیدكنندگان این حوزه از آن استقبال نمی كنند.
وی كه حاضر به ذكر نام خود نیست با اشاره به اینكه نرخ مواد خوراكی آبزیان هم دو برابر شده است خاطرنشان كرد: بچه ماهی قزل آلای 5 گرمی 10 هزار ریال خریداری می گردد كه با عنایت به گرانی و تلفات ماهی و كاهش تولید چیزی جز خسارت عاید پرورش دهندگان نمی گردد.
ناظمی در مورد نرخ افزایش فروش ماهی اظهار داشت: فروش ماهی در مقایسه با گذشته افزایش خوبی داشته و اگر تولید به اندازه مجوز پروانه باشد كیلویی 120 هزار ریال به خریدار فروخته می گردد و اگر كم تر باشد هزینه تولید افزایش می یابد و صرفه اقتصادی ندارد.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: تلفات ماهی در استخرهای پرورش به دلیل خشكسالی كم سابقه، نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 30 درصد افزایش یافته است.
محمدعلی مصباحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینكه این میزان به غیر از تلفات معمولی است تصریح كرد: در صورت كم آبی، آلودگی آب بیشتر می گردد كه این امر تلفات را در استخرها بالا می برد.
وی در مورد اقدامات لازم برای حل مشكلات پرورش دهندگان ماهی اظهار داشت: به تولید كنندگان سفارش شده دستگاه های خویش را مجهز و از دستگاه هایی استفاده كنند كه دو بار آب را فیلتر می كند و از وام هایی كه برای تجهیز پرداخت می گردد استفاده كنند تا آب برگرشتی دوبار تصفیه شود.
مصباحی بدون اشاره به تلفات ماهی و با اشاره به بازید از مزارع پرورش استخر ماهی گلیان در شیروان اضافه كرد: هم اكنون خشكسالی ها مشكلاتی را در این زمینه به وجود آورده و خوراك و مواد اولیه ماهی در مقایسه با قبل گران تر شده است.
مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: قبلا قیمت تخم هر قطعه بچه ماهی یكهزار و 800 ریال بود كه هم اكنون این رقم به 2 هزار و 800 ریال رسیده است.
مصباحی با اشاره به بیمه پرورش دهندگان ماهی اضافه كرد: متاسفانه بیمه اقدامی در مورد خسارت خشكسالی، سرمازدگی و قطعی برق در این حوزه انجام نمی دهد و تعداد بسیار كمی از افراد بیمه هستند و به اندازه ای كه بیمه پرداخت می كنند خسارت زیادی برای آنان پرداخت نمی گردد.
وی با اشاره به اینكه قیمت هر كیلوگرم ماهی قزل آلا در بازار 250 هزار ریال توسط فروشنده به مصرف كننده به فروش می رسد اظهار داشت: با عنایت به افزایش قیمت مواد اولیه و خوراك آبزیان این رقم بسیار ناچیز است و برای تولیدكنندگان صرفه اقتصادی ندارد و باید هر كیلویی به قیمت 280 هزار ریال به فروش برسد.
به گفته مصباحی سرانه مصرف ماهی در استان خراسان شمالی برای هر فرد سالانه 7.1 كیلوگرم است و میانگین كشوری برای هر فرد در سال 9.2 كیلوگرم در سال است.
شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت بعنوان دومین شهرستان پرجمعیت خڔاسان شمالی در 60 كیلومتری شرق بجنورد قرار دارد.
7186/ 6042


1397/08/14
13:58:01
5.0 / 5
4597
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه