یك مقام مسئول اعلام كرد:

به واردات میوه نیازی نداریم

به واردات میوه نیازی نداریم به گزارش نیو باكس مدیر كل دفتر امور میوه های سردسیری و خشك وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: به جز چهار میوه گرمسیری، نیازی به واردات میوه نداریم.


به گزارش نیو باكس به نقل از صدا و سیما، شكراله حاجی وند اظهار داشت: ایران جزو ده كشور برتر جهان در تولید محصولات باغی و از صادركنندگان مهم میوه در دنیا است و بجز چهار میوه گرمسیری، در سایر میوه ها مطلقا نیازی به واردات میوه نداریم و باید با افزایش كیفیت بسته بندی، میزان صادرات را افزایش دهیم و ارزآوری بیشتری برای كشورمان داشته باشیم.
مدیركل دفتر امور میوه های سردسیری و خشك وزارت جهاد كشاورزی اضافه كرد: برخی میوه های سردسیری و خشك شامل پسته، سیب، گلابی، گردو، بادام، فندق، انگور، انواع كشمش، هلو و شلیل، آلو و گوجه، آلوخشك، گیلاس و آلبالو، زردآلو و زردآلو خشك است.
وی درباره اینكه در محصولات پسته، گردو، فندق و بادام چقدر تولید داریم، اعلام نمود: درباره میزان تولید محصولات یادشده، آمارهای مربوط به سال ۹۵ هنوز كامل استخراج نشده است؛ اما درباره آمارهای سال ۹۴ پسته ۲۶۱ هزار تن، گردو ۲۳۱ هزار تن، بادام ۱۵۹ هزار تن و فندق ۲۳ هزار تن تولید داشته ایم؛ در عین حال، سرانه مصرف محصولات یادشده به ترتیب برای پسته ۰. ۷ كیلوگرم، گردو ۲. ۴ كیلوگرم، بادام ۱. ۵ كیلوگرم و فندق ۰. ۲۵ كیلوگرم ثبت شده است.
مدیركل دفتر امور میوه های سردسیری و خشك وزارت جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: ضایعات با عنایت به نوع محصول متفاوت است و كمترین میزان ضایعات مربوط به میوه های خشك است و میزان ضایعات در میوه های تازه خوری بالاتر است. بیشترین مقدار ضایعات در محصولات باغی مربوط به مراحل برداشت و بعد از برداشت است كه با اعمال مدیریت صحیح در مراحل تولید تا عرضه محصول و همینطور صنایع تبدیلی و تكمیلی میزان ضایعات را به مقدار قابل توجهی می توان كاهش داد.
حاجی وند درباره سهم ماشین آلات كشاورزی در كاهش ضایعات و قیمت تمام شده محصولات هم اظهار داشت: استفاده بهینه از ماشین آلات و ادوات مخصوص باغی در باغات میوه كشور، علاوه بر كاهش میزان قیمت تمام شده میوه و افزایش درآمد باغداران، سبب افزایش قدرت رقابت در بازارهای جهانی میوه و در نتیجه افزایش ارزآوری و صادرات و اشتغالزایی در كشور می گردد. متاسفانه درحال حاضر درصد مكانیزاسیون در باغات كشور كمتر از ۵ درصد است كه با تخصیص اعتبارات ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در سال جاری، از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد شد.
مدیركل دفتر امور میوه های سردسیری و خشك وزارت جهاد كشاورزی درباره خرید تضمینی هم اظهار داشت: به علت مزیت نسبی بالا، محصولات باغی عمدتاً دارای بازار مبادلاتی آزاد هستند اما در بعضی مواقع دولت به منظور تنظیم بازار و جلوگیری از زیان باغداران در بازار محصولات تحت حمایت قانون تضمین خرید دخالت و بر اساس قیمت تضمینی تعیین شده خرید می كند.
بسیاری دیگر از محصولات باغی مانند انواع میوه ها، تحت پوشش قانون تضمین خرید نبوده و مكانیسم عرضه و تقاضا، تعیین كننده قیمت این دسته از محصولات است. در مورد محصولات باغی تحت پوشش قانون، دولت بعنوان یك خریدار در بازار با بیان قیمت های تضمینی حضور بالقوه دارد و تولیدكنندگان در صورت تمایل می توانند محصول خویش را به نرخ اعلام شده به دولت بفروشند.
به گفته حاجی وند ؛ معمولا قیمت اغلب محصولات باغی در بازار آزاد بالاتر از نرخ تضمینی بوده و نیازی به دخالت دولت برای خرید تولید نشده است، تنها در مورد برخی محصولات مانند خرما و كشمش دولت اقدام به خرید كرده است.
وی اضافه كرد: هدف از این موضوع، حمایت از باغداران، جلوگیری از ضرر و زیان و تأمین حداقل معیشت آنها بوده است. اما ماهیت متفاوت بازار محصولات باغی و زراعی سبب شده است این قانون در عمل تنها برای محصولات خرما، كشمش و چای كاربرد داشته باشد.
وی اظهار داشت: با فناوری های نوین باغبانی مثل سیستم كشت متراكم، ارقام تجاری با عملكرد بالا، پایه های رویشی و بهره گیری از روش های نوین آبیاری، هرس فنی و تغذیه و مكانیزه كردن باغات میوه و در نتیجه افزایش عملكرد میوه ها، ضمن افزایش چند برابری درآمد باغداران، دیگر نیازی به خرید تضمینی نیست؛در مواقع ضروری، انجام خرید توافقی در محصولات باغی می تواند راهگشا باشد.
مدیركل دفتر امور میوه های سردسیری و خشك وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: تعیین خرید تضمینی باید با در نظر گرفتن معیارهای مختلف از جمله قیمت جهانی محصولات و هزینه تمام شده آنها و به طور دقیق صورت گیرد تا از زیان باغداران جلوگیری به عمل آید.
 

1396/09/08
00:17:30
5.0 / 5
6027
تگهای خبر: تولید , خرید , صادرات , واردات
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه