مهلت ثبت سفارش كالاها 90 روزه شد

مهلت ثبت سفارش كالاها 90 روزه شد نیو باكس: تهران- ایرنا- مركز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرك جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای به گمرك های سراسر كشور اعلام نمود: مهلت اعتبار ثبت سفارش كالاها تا اطلاع بعدی 90 روز از تاریخ صدور تعیین شده است.


به گزارش سه شنبه پیام رسان گمرك جمهوری اسلامی ایران، این تصمیم در پی نامه بیست و چهارم آبان ماه سازمان توسعه تجارت ایران در اجرای ماده 40 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات درباره تعیین مهلت ثبت سفارش، حداكثر مهلت ورود كالا به كشور و... گرفته شد.
همچنین اعتبار درخواست های ثبت سفارش 30 روز تعیین شد.
در مورد حداكثر مهلت ورود كالا به كشور، در روش غیربانكی حداكثر ظرف 90 روز از تاریخ صدور ثبت سفارش، واردكننده مجاز به ورود كالا به كشور است.
در روش بانكی هم مهلت ورود كالا به كشور در این روش بعد از صدور ثبت سفارش، تابع مقررات ارزی بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.
حداكثر زمان پرداخت كارمزد، 72 ساعت بعد از تایید پرونده و صدور فیش كارمزد است و در صورت پرداخت نشدن در مهلت مقرر، درخواست ثبت سفارش یا تمدید حذف می گردد.
تغییر نوع كالای اساسی در ثبت سفارش هایی كه برای آنها اعتبار اسنادی گشایش شده یا حواله ارزی بانكی ارسال شده است، برپایه درخواست بانك و مجوز دستگاه های ذیربط قابل انجام است.
تمدید ثبت سفارش فقط برپایه تبصره یك ماده 40 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و در صورت تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل انجام است و در غیر این صورت تمدید ثبت سفارش امكانپذیر نیست.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، در ماده 40 كه در سال 1373 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، درباره مدت اعتبار ثبت سفارش آمده است:
مدت اعتبار ثبت سفارش وزارت بازرگانی توسط وزارت بازرگانی (وزارت صنعت، معدن و تجارت) تعیین و اعلام می گردد و مدت اعتبار اعتبارات اسنادی و بروات اسنادی توسط بانك مركزی.
این مهلت ها در ابتدای هر سال توسط وزارت بازرگانی (وزارت صنعت، معدن و تجارت) و بانك مركزی حسب مورد تعیین و اعلام می گردد و برای همه سازمان های ذیربط لازم الرعایه است.
در تبصره 1 این ماده می خوانیم: تمدید اعتبارات اسنادی و ثبت سفارش كه واردات كالای مبحث آنها ممنوع می گردد یا شرط ورود آنها در جهت محدودیت تغییر می كند منوط به موافقت وزارت بازرگانی (وزارت صنعت، معدن و تجارت) است.
بر اساس تبصره 2 هم حداكثر مهلت حمل كالاهای تجاری از محل بروات اسنادی از تاریخ ثبت سفارش در بانك توسط بانك مركزی تعیین می گردد.
سال 1394 هم تبصره ۳ به این ماده افزوده شد كه بر پایه آن، مهلت اعتبار بروات و اعتبارات اسنادی، ثبت سفارش و تمدید آنها برای كالاهای كشاورزی مبحث قانون تمركز وظایف و اختیارات مربوط به بخش كشاورزی در وزارت جهاد كشاورزی ـ مصوب۱۳۹۱ـ توسط وزارت جهاد كشاورزی تعیین و به وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می گردد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**۹۱۸۶*1961*
تنظیم: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود


1396/09/22
10:07:36
5.0 / 5
5107
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه