مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی:

مناطق آزاد نقش اقتصادی مهمی در دور جدید تحریم ها دارند

مناطق آزاد نقش اقتصادی مهمی در دور جدید تحریم ها دارند نیو باكس: مدیرعامل منطقه آزاد تجاری ارس در دانشگاه شهید بهشتی ضمن تبریك روز دانشجو اظهار داشت: مناطق آزاد نقش اقتصادی مهمی در دوره جدید تحریم ها دارند و همه قوانینی كه در این زمینه تصویب خواهد شد، در مركز پژوهش های مجلس به صورت ویژه بررسی میگردد.


به گزارش روز دوشنبه گروه دانشگاه ایرنا، محسن نریمان عنوان كرد: باید بررسی نماییم مناطق آزاد چگونه می توانند در شرایط جدید تحریم نقش موثری در اقتصاد داشته باشند. اما ابتدا باید مناطق آزاد را بشناسیم و از قوانین این مناطق آگاه شویم و با بخش نامه هایی كه با قوانین این مناطق مغایر است، برخورد نماییم.
وی اشاره كرد: منطقه آزاد باید داخل حصر باشد و باید همه جای آنرا ایزوله نماییم، چون این مناطق از سرزمین اصلی جداست و عملا هم به صورت فیزیكی مجزاست.
نریمان با اشاره به اینكه باید شناخت درست از قوانین مناطق آزاد داشته باشیم، اشاره كرد: مناطق آزاد عامل نجات و پویایی در اقتصاد است و ایران فعالیت های خوبی در مناطق آزاد داشته اما گاهی شرایطی مثل تحریم ها تحمیل شده كه بر فعالیت این مناطق تاثیر گذاشته است.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اینكه می توان نقش منطقه آزاد در شرایط تحریم را به 6 دسته تقسیم كرد، اظهار داشت: نقش اول، صادرات و تاكید بر صادرات غیرنفتی مبتنی بر تقویت تولید است. به طوریكه مناطق آزاد باید رویكرد اقتصادی داشته باشند و با عنایت به تاكید اقتصاد دانان بر صادرات غیرنفتی با جذب بخش خصوصی و اقتصاد مبتنی بر گردشگری یكی از نقش های منطقه آزاد در شرایط تحریم است.
وی اضافه كرد: از طرفی در شرایط تحریم مراودات اقتصادی در مناطق آزاد نسبت به سرزمین اصلی از سهولت بیشتری برخوردار بوده و ریسك پذیری در این مناطق كمتر است.
نریمان با اشاره به اینكه علیرغم تحریم ها صادرات 6 ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است، اظهار نمود: ما به دنبال این هستیم كه مبادلات و اقتصاد در این مناطق آزادتر شود، قوانین باید بازبینی شوند تا مناطق آزاد بتوانند اقتصاد پویا داشته باشند. بر همین اساس، باید مقابل بخش نامه های خودتحریمی را بگیریم و باید بدانیم، خودتحریمی یعنی اینكه مناطق آزاد ثبت سفارش لازم ندارند.
نریمان عنوان كرد: در مناطق آزاد ورود كالا آزاد است و این مناطق نیازی به روادید ندارد اما شرایط جدید و تحریم ها مناطق آزاد را شامل قوانینی كرده كه در این مناطق هم ثبت سفارش صورت بگیرد.
وی اظهار داشت: نقش دیگری كه مناطق آزاد در شرایط تحریم دارند، واردات هدفمند است. واردات مبتنی بر تامین مواد اولیه برای تولید یكی از این موارد است و برای پیشگیری از آثار مخرب تحریم باید واردات را مدیریت نماییم نه اینكه آنرا محدود نماییم.
وی اضافه كرد: ماموریت ویژه برای بخش های مختلف مناطق آزاد این است كه شرایط واردات هدفمند یعنی واردات تجهیزات و تكنولوژی تسهیل شود. همین طور تسهیل و توسعه ترانزیت خارجی و عملیات بانكی صورت گیرد.
نریمان با تاكید بر اینكه تعامل كشورها با واردات و صادرات همزمان شكل می گیرد، اظهار نمود: واردات نیاز به برنامه ریزی دارد و تامین مواد اولیه بسیار مهم می باشد. بعضی از افراد فكر می كنند فقط صادرات خوب است اما ما با واردات مواد اولیه و اضافه كردن ارزش افزوده به آنها می توانیم صادرات بیشتری باز داشته باشیم.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس سومین فعالیت اثربخش در شرایط تحریم را جذب سرمایه گذار خواند و اظهار داشت: این مناطق مطمئن ترین دروازه ورود سرمایه خارجی است و خوشبختانه دولت در این زمینه بسترهای خوبی برای مناطق آزاد فراهم نموده است. شرایط خوبی برای فاینانس و سرمایه گذاری در این مناطق فراهم گشته است.
نریمان با اشاره به نظام ارزی در مناطق آزاد، اضافه كرد: در نظام ارزی مناطق آزاد خرید و فروش همه ارزها در مقابل ریال با سایر ارزها و همه معاملات و نقل و انتقالات ارزی در مناطق توسط اشخاص حقیقی و حقوقی آزاد است، اما بتازگی بخش نامه هایی صادر میگردد كه با قوانین مناطق آزاد مغایر است.
وی افزود: علل اصلی شكل گیری این مناطق احداث شرایط ویژه در راه آزادی سرمایه، دانش و تكنولوژی در امتداد تسریع توسعه صادرات محور و اشتغال زایی با جذب سرمایه خارجی در خارج های مرزهای سرزمین اصلی بود و هم اكنون ما می توانیم بر طبق تجربیاتی كه كسب كردیم و ارتباطاتی كه با همسایگان خود داریم فعالیت های پر ثمری داشته باشیم.
نریمان در ادامه اظهار داشت: همین طور یكی دیگر از آثار تحریم ها، سخت شدن مبادلات پولی و مالی است ولی ما در قوانین مناطق آزاد تسهیلات خوبی برای احداث شعب بانك های خارجی داریم. وی عنوان كرد: خوشبختانه دولت تاكید دارد كه در داخل كشور قوانین و مقررات عمومی بین المللی را كه مغایر استقلال اقتصادی مان نیستند را پیاده سازی كند و نمونه آن پیوستن به FATF است. این اقدام روابط اقتصادی ایران را آسان تر می كند و در این صورت می توان از سرمایه های خارجی بهره برد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس اشاره كرد: میزان مالیات بر پرداخت حقوق مرزنشینان رمی تواند كم شود و باید تلاش نماییم تا صادرات چمدانی افزایش پیدا كند. همین طور اگر كالاها را توسط افراد مرزنشینان وارد نماییم، به نفع این افراد خواهد بود.
نریمان اشاره كرد: ایرانی ها سرمایه گذار خارج از كشور باید شناسایی شوند و از سویی كارگروه سفرای كشورهای همسایه منطقه آزاد می تواند تشكیل گردد تا بتواند به جذب سرمایه كمك كرد.
وی نقش مناطق آزاد را نقش فرامنطقه ای و بین المللی این مناطق دانست و اظهار داشت: اگر به دنبال كاهش تاثیرپذیری اقتصاد ملی از فشارهای بین المللی هستیم، باید سهم كشورهای همسایه را در تجارت برون مرزی افزایش دهیم. در این میان مناطق آزاد به سبب موقعیت جغرافیایی و وجود مرزهای زمینی و دریایی مشترك و كمی فاصله در دسترسی به كشورهای همسایه و وجود قوانین تسهیل كننده می توان نقش عمده ای داشته باشد.
نماینده ادوار گذشته در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با اهمیت گردشگری در دوره جدید تحریم ها، اظهار داشت: پس از تولید و صنعت یكی از مهم ترین مسائل در مناطق آزاد گردشگری می باشد و باید توجه داشت كه صنعت توریسم علاوه بر اقتصاد، حوزه فرهنگی را باز تحت تاثیر قرار می دهد و با پیوند میان فرهنگ ها نقش به سزایی ایفا می كند و موجب هویت ملی و امنیت اجتماعی خواهد شد.
نریمان با تاكید بر اینكه باید نگاه زنجیره ارزش گردشگری داشته باشیم، اشاره كرد: به صورت مثال در منطقه ارس، جاذبه ها و زیبایی هایی وجود دارد كه جذب كننده توریست هستند. رودخانه ارس بعنوان یك جاذبه و مرز غیر قابل عبور و مرور در این منطقه وجود دارد و كلیسای سنت استپانوس و جنگل های ارسباران از مناطق گردشگری ارس هستند.
وی اضافه كرد: جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری بخشی از سوژه هستند و از جانب دیگر باید برای ماندگاری گردشگران، جاذبه های محیطی جدیدی احداث نماییم تا گردشگران مدت زمان بیشتری در مناطق آزاد بمانند.
نریمان در ادامه اشاره كرد: گردشگری در احداث اشتغال مستقیم و غیرمستقیم موثر است. به ازای هر 6 مسافر خارجی یك شغل و به ازای هر 25 توریست داخلی باز یك شغل احداث میگردد.
وی افزود: هم اكنون منطقه آزاد ارس نسبت به دیگر مناطق آزاد به خاطر دسترسی راحت تر مردم به آن و متصل بودن با سرزمین اصلی توریست بیشتری داشته است. هم چنین تلاش ما باز در این منطقه این بوده است صادرات و صادرات مبتنی بر تولید غیر نفتی را بازبینی نماییم.
رپیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به ضرورت فعالیت مناطق آزاد به صورت پایلوت اجرایی برخی طرح ها نظیر بانك های خارجی و مبادلات پولی، اظهار داشت: از نقش ویژه مناطق آزاد برای اجرای پایلوت برخی طرح های ملی باز نمی توان غافل شد. این سوژه ریسك پذیری این طرح ها برای سرزمین اصلی را می كاهد اما از طرفی با عنایت به ماهیت وجودی مناطق آزاد ریسك اجرای این طرح ها در مناطق آزاد با سرزمین اصلی قابل مقایسه نیست.
نریمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه تحریم ها نمی تواند جلوی منافع كشورها را بگیرد، اظهار داشت: 8 كشوری كه اعلام نمودند باید از ایران نفت بخرند برای این بود كه نمی توانند در پالایشگاه هایشان از نفت دیگری استفاده كنند و اگر از نفت های دیگر استفاده كنند خسارت می بینند و آمریكا مجبور است آن خسارت را جبران كند.
وی اضافه كرد: تحریم ها برای آمریكا در طولانی مدت هزینه زیادی خواهد داشت. آمریكا باید به كشورهایی با ما ارتباط دارند و از این ارتباط منفعت می برند برای قطع این منفعت باج بدهد تا آنها از ایران چشم پوشی كنند.
نریمان همین طور به سختی های تصویب قوانین در مجلس برای نسل اول مناطق آزاد اشاره نمود و اظهار داشت: در آن زمان كلمه آزاد برای برخی افراد آزاردهنده بود و یك سری با این سوژه مخالف بودند و فكر می كردند این مناطق مقرر است خودمختار باشند. در صورتیكه این طور نبود.
وی اضافه كرد: در آن زمان مناطق آزاد برای فرار از بوركراسی پیچ در پیچ شكل گرفت تا بتوانیم كارآفرینی نماییم، اقتصاد را فعال نماییم، به صورت آزاد كار نماییم و مشوق هایی بگذاریم تا مالیات را به صفر برسانیم و تعرفه ها را پایین بیاوریم.
مدیرعامل منطقه آزاد ارس اشاره كرد: نسل اول مناطق آزاد ایران اسلامی با هدف تسریع در امور زیربنایی، عمران و آبادانی، تنظیم بازار كار و كالا و نمایش خدمات عمومی در كیش با انگیزه توریسم، در قشم برای شكل گرفتن صنایع بزرگ و در چابهار برای توسعه حمل و نقل و بارانداز مواد اولیه و هم چنین در هر سه شهر برای ارتباط با كشورهای همسایه حوزه خلیج فارس به وجود آمد.
وی با اشاره به اینكه قوانین مربوط به نسل دوم مناطق آزاد در سال های 82 و 83 تصویب گردید، اظهار داشت: انزلی، اروند، ارس و ماكو مناطق آزاد نسل دوم هستند. بتازگی هم نسل سوم مناطق آزاد در مجلس در حال بررسی است.
در اختتام باز مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در پاسخ به سوالات دانشجویان، اظهار داشت: معاونت فرهنگی و گردشگری منطقه آزاد ارس بعنوان قوی ترین منطقه گردشگری با كشورهای همسایه همچون آذربایجان و ارمنستان ارتباط خوبی دارد و در امتداد توسعه گردشگری در كنار صادرات فعالیت می كند.
در ادامه این جلسه دانشجویان سوالات و پیشنهادات خودرا نمایش كردند. هم چنین فایل پاورپوینتی كه توسط یكی از دانشجویان آماده شده بود، نمایش شد.
صمد عزیزنژاد، عضو هیات علمی مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی باز توضیحاتی را درباره مناطق آزاد نمایش كرد.
همایش نقش مناطق آزاد در شرایط تحریم توسط انجمن ژئوپلیتیك ایران و با همكاری انجمن علمی دانشجویی جغرافیای دانشگاه شهید بهشتی و انجمن علمی دانشجویی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس در محل دانشكده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار گردید.

**9283**1601**


1397/09/19
15:06:16
5.0 / 5
4337
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه