درخواست فعالان صنعت نساجی برای اصلاح نرخ پایه صادراتی تولیدات

درخواست فعالان صنعت نساجی برای اصلاح نرخ پایه صادراتی تولیدات نیو باكس: مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت به درخواست فعالان صنعت نساجی برای «اصلاح نرخ پایه صادراتی محصولات نساجی و پوشاك» اشاره نمود و اظهار داشت: این پیشنهاد قابل بررسی است.


به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، بانك مركزی بیست و هشتم آبان ماه در بخشنامه ای چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور را ابلاغ نمود.
در این بخشنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات صادركنندگانی به صادرات سالیانه تا یك میلیون یورو، بیشتر از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیشتر از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیشتر از 10 میلیون یورو تقسیم بندی شده كه بر اساس آن، صادرات تا یك میلیون یورو از فروش ارز در سامانه نیما معاف است.
صادركنندگان با درآمد بیشتر از یك میلیون یورو تا سه میلیون یورو مكلفند 50 درصد ارز صادراتی را به سامانه نیما واگذار كنند.
در مورد درآمد بیشتر از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو باید 70 درصد ارز صادراتی ارائه شود.
صادركنندگان با درآمد بیشتر از 10 میلیون یورو باز مكلفند 90 درصد ارز صادراتی را در سامانه نیما عرضه كنند.

** ضرورت واقعی شدن نرخ های پایه صادراتی
در این زمینه، «مجید نامی» عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران امروز (یكشنبه) به ایرنا اظهار داشت: واردات پوشاك از آغاز امسال ممنوع گردید، بر این اساس بازار داخلی جذاب تر شده و بیشتر تشنه پوشاك ایرانی است.
به گفته این مقام صنفی، برندهای خارجی فعال در ایران برای ادامه فعالیت به تولید 20 درصد محصولاتشان در داخل كشور مجاب شدند.
وی یادآوری كرد: همه این شرایط به محدودیت صادرات منجر شد؛ با این وجود در سال های گذشته آمار سالیانه 40 میلیون تا 60 میلیون دلاری صادرات پوشاك به ثبت رسید كه رقم بالایی نیست.
نامی افزود: برپایه بخشنامه بانك مركزی همه صادركنندگان به نمایش تعهدنامه برگشت ارز مكلفند و بانك مركزی مكلف است فقط برای واردات كالا و خدمات صادركنندگانی تامین ارز كند كه چگونگی بازگشت ارز آنها به چرخه اقتصادی كشور مطابق ساختار تعیین شده در دستورالعمل این بانك باشد.
وی اضافه كرد: در دوران دولت های نهم و دهم برای بالا نشان دادن ارزش صادرات، نرخ های پایه صادراتی از طرف گمرك بالا و بیشتر از ارقام واقعی در نظر گرفته می شد؛ صادركنندگان باز برای برخوردار شدن از جوایز صادراتی یا معافیت های مالیاتی به این مساله روی خوش نشان داده و اعتراضی نداشتند.
نامی افزود: بدین سان آمار سالیانه 40 میلیون تا 60 میلیون دلاری صادرات پوشاك باز واقعی نبود و شاید نصف این ارقام صحیح باشد.
این مقام صنفی بیان داشت: امروز كه سوژه برگرداندن ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما مطرح شده، بازرگانان و صادركنندگان واقعی شدن نرخ های پایه صادراتی را خواستارند.
«بیشتر صادركنندگان پوشاك ارز حاصل از صادرات را صرف واردات مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز می كنند و باقیمانده را به صورت حواله یا اسكناس به بانك ها و صرافی های مجاز می فروشند».

** اصلاح ارزش پایه صادراتی برخی كالاها
در این پیوند، مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بازرگانانی كه متقاضی اصلاح ارزش پایه صادراتی هستند باید نظر كارشناسی و فنی خودرا به همراه آنالیز قیمت تمام شده كالای مورد نظر از راه تشكل های ذیربط با پیشنهاد ارزش صادراتی و باز مدارك و مستندات لازم به دفترهای تخصصی وزارتخانه ارائه نمایند تا موارد، بررسی و كارشناسی شود.
«افسانه محرابی» افزود: ارزش پایه صادراتی كالاهای در رابطه با این حوزه از قبیل فرش ماشینی، موكت، كیسه پلی پروپیلن و انواع پوست و چرم، بررسی شده و عمده آنها در سامانه گمرك ایران اصلاح شده است.

** بازگشت ارز حاصل از صادرات
مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما یادآوری كرد: خیلی از مناسبات ایران و عراق بر اساس ریال ایران است و با ابلاغ مصوبه هیات وزیران در خصوص بازگشت ارز به سامانه نیما، برخی واحدهایی كه به صورت ریالی به كشورهای همسایه بخصوص عراق و افغانستان صادرات داشتند گرفتار مشكلاتی در چگونگی بازگشت ارز شده اند.
وی افزود: بر این اساس، پیشنهاد مستثنی شدن محصولات نهایی صنعت نساجی همچون فرش ماشینی، كفش و پایپوش از شمول دستورالعمل بانك مركزی نمایش شد كه در نهایت به ابلاغیه بیست و هشتم آبان بانك مركزی درباره چگونگی بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور منجر گردید.
به گفته وی، آمار میزان بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما از بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران قابل احصاست.

** رشد 26 درصدی صادرات كالای نساجی و پوشاك در 9ماهه امسال
مدیركل نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت از صادرات 891 میلیون دلاری كالاهای نساجی و پوشاك در 9 ماهه امسال و رشد 26 درصدی آن در همسنجی با پارینه آگاهی داد.
محرابی اضافه كرد: بیشترین حجم صادرات در حوزه كالایی انواع كفپوش، كفش و پایپوش، پارچه و نخ بود.
به گفته این مسئول، بیشترین رشد صادرات در این مدت در مورد كالاهایی مانند انواع نخ، انواع پتو، كفش و پایپوش به ثبت رسید.

اقتصام*3065*1961*


1397/10/23
14:17:35
5.0 / 5
5130
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجارت
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه