مدیرعامل مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات:

بیشتر از 3 و شش دهم میلیون قلم كالا در شبكه ردیابی قرار دارند

بیشتر از 3 و شش دهم میلیون قلم كالا در شبكه ردیابی قرار دارند نیو باكس: مدیرعامل مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران اظهار داشت: حالا بیشتر از 90 هزار تامین كننده، افزون بر 3.6 میلیون قلم كالا را در شبكه ردیابی قرار داده اند كه این امر روند رو به افزایش دارد.


«سیدحسین پاریاب» روز سه شنبه در نشست معرفی «سامانه اصالت كالا» در جمع متخصصان شبكه نیروی برق در مركز مورد اشاره گفت: امروز جمهوری اسلامی در میان 112 كشور جهان عضو سازمان «GS1» استانداردهای شناسه گذاری كالاها، خدمات، مكان ها، بسته ها و واحدهای بار ارسالی، انباری، اموال و غیره است.
وی خاطرنشان ساخت: حالا بیشتر از 150 كشور جهان از استانداردهای سازمان یاد شده بهره می گیرند و سازمان ملل متحد، پست جهانی، سازمان تجارت جهانی و گمرك بین الملل همچون سازمان های همكار با جی.اس1 (GS1) هستند.
جی.اس1، یك سازمان جهانی غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی با سابقه 45 ساله است كه استانداردهای بین المللی درباب مدیریت زنجیره تامین جهانی را وضع كرده است.
پاریاب یادآورشد: باركد دار كردن كالاهای تولید ایران در بازارهای جهانی سال 1374 با تاسیس مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران به شكل موسسه ای غیرتجاری و غیرانتفاعی توسط موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی و اتاق بازرگانی ایران شروع شد.
پاریاب افزود: طرح اصالت كالا حالا به شیوه الگو و آزمایشی در شركت توزیع نیروی برق مشهد راه اندازی شده و مورد استفاده قرار می گیرد؛ انتظار می رود این سامانه كه برای مدیریت دارایی های ثابت در زنجیره كالاهای مورد استفاده قرار می گیرد، در شبكه نیروی برق كشور احداث و توسعه یابد.
وی افزود: كاری كه مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران بعنوان جی.اس1 انجام می دهد در چارچوب پشتیبانی از كسب وكارها و نقش موثر و جدی در پیشگیری از كالای جعلی و تقلبی در شبكه توزیع است.
پاریاب توضیح داد: ردیابی و رهگیری كالا ضمن پشتیبانی از حقوق شركت ها و بنگاه های تولیدی، ضامن حفاظت از حقوق مصرف كنندگان هم هست و سدی در مقابل قاچاق و پیشگیری از آن شمرده می شود.
به گفته این متخصص، شماره گذاری كالا و خدمات در توسعه اشتغال و رونق تولید نقش موثری دارد و در عین حال همسو با استانداردهای بین المللی شفاف سازی لازم صورت می گیرد.
پاریاب اظهار داشت: عضویت در سازمان جی.اس1 ضمن احداث زبان مشترك بین المللی، توسعه بازارهای برون مرزی را برای تولیدات كشور به همراه خواهد داشت و ارتباطات بین المللی را وسعت می بخشد.
به گزارش نیو باكس به نقل از ایرنا، نشست نیم روزه طرح معرفی اصالت كالا و ابعاد مختلف آن از طرف متخصصان مركز یاد شده برای شركت كنندگان تشریح میگردد.
سامانه ردیابی و اصالت كالا این امكان را فراهم می سازد تا كالایی كه به دست مردم می رسد، مسیر طولانی كه از بالادست زنجیره تامین طی می كند تا از تركیب و تغییر روی مواد اولیه به محصول نهایی تبدیل گردد، قابل ردیابی باشد.
همچنین از چگونگی مبادله آن تا رسیدن به دست مردم از وارد كنندگان و تولید كنندگان تا توزیع كنندگان و خرده فروشان به ایفای نقش می پردازد.
سامانه یاد شده این امكان را فراهم می سازد تا از كالاهای مصرفی گرفته تا كالاهای زینتی كه مردم روزانه با تعداد زیادی كالا سر و كار دارند، در شبانه روز همه را ردیابی كنند و از اصالت و مشخصات استاندارد آن آگاهی یابند.
اقتصام** 1559 ** 2023


1397/10/25
15:03:47
5.0 / 5
4867
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه