رحمانی تاكید كرد؛

هیچ كارشكنی در تحقق شعار سال پذیرفتنی نیست، توجه بیشتر به معدن

هیچ كارشكنی در تحقق شعار سال پذیرفتنی نیست، توجه بیشتر به معدن به گزارش نیو باكس وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: مقام معظم رهبری شعار امسال را رونق تولید قرار داده اند و وزارت صنعت در مقابل هر شخصی در هر جایگاهی كه خلاف این شعار عمل كند، می ایستد.به گزارش نیو باكس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در اولین جلسه شورای معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۸ با اشاره به اهمیت تأمین مالی پروژه های تولیدی و صنعتی، اظهار داشت: گرچه این بخش به صورت مستقیم با وزارت صنعت مرتبط نیست، اما باید مبحث را از راه ارتباط با بانك ها و بانك مركزی پیگیری نماییم و از هیچ تلاشی دریغ نمی نماییم.
وی با تاكید بر اینكه برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعار امسال تا اواسط هفته آینده به دولت تحویل داده خواهد شد، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب شعار امسال را رونق تولید گذاشته اند و وزارت صنعت، معدن به جد این مورد را پیگیری می كند.
رحمانی با اشاره به اینكه نظام با حفظ تولید، در سال ۹۷ بر تحریم كنندگان پیروز شد، اظهار نمود: سال ۹۸ را هم با عنایت به شرایط تحریم و وضعیت فعلی پیش می بریم و دولت و مجلس را هم باید برای اجرای برنامه های خود همراه نماییم.
تشكیل تیم های كارشناسی
وزیر صنعت، معدن و تجارت از تشكیل تیم هایی از معاونین این وزارتخانه برای سفر به استان ها اطلاع داد و اظهار داشت: این تیم های كارشناسی در چارچوب گروه هایی، ذیل معاونت امور صنایع، باید به استان ها رفته و با بررسی وضعیت تولید در مناطق مختلف كشور، ضمن توجیه تولیدكنندگان و مسئولان استان ها درباره برنامه ها و اقدامات وزارتخانه برای رونق تولید، جمع بندی كارشناسی خویش را از وضعیت صنعت، معدن و تجارت استان ها در چارچوب گزارشی ارائه نمایند.
به گفته رحمانی، این اقدام با عنایت به تجربه مثبت سفرهای استانی سال قبل صورت می گیرد كه خیلی از مشكلات و سردرگمی های مسئولان استانی و تولیدكنندگان با عرضه توضیحات در این سفرها برطرف شد.
وی اضافه كرد: همینطور در این بازدیدها باید مطمئن شویم كه مواد اولیه داخلی و خارجی مورد نیاز تولیدكنندگان كه هر كدام از طریقی باید پیگیری شود، تأمین خواهد شد.
رحمانی همینطور بر اجرای كامل مصوبه واردات مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید بدون انتقال ارز تا سقف ۳۰۰ میلیون دلار تصریح كرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت صادرات كالای ایرانی در سال ۹۸، اظهار داشت: امسال شاه بیت كار ما، رونق تولید و در نتیجه افزایش صادرات است كه ستاد تسهیل و رونق تولید از لحاظ میدانی باید در خط مقدم این جبهه باشد، هر چند هم اكنون ساختارش به صورت كامل مناسب این مأموریت نیست، اما برای اصلاح این ساختار باید اقدامات لازم را انجام دهیم.
تاكید بر بهبود فضای كسب و كار
وی با تاكید بر اینكه تولید مولد در صنعت، معدن و كشاورزی بوده كه دو مورد آن در حیطه مسؤولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اظهار داشت: باید اطلاعات و آمار وزارتخانه درباره وضعیت تولید و نیازهای واحدها را به روز كرده و برای تأمین این نیازها برنامه ریزی نماییم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بر بهبود فضای كسب و كار تصریح كرد و اضافه كرد: بهبود فضای كسب و كار تنها با اراده و تغییر پارادایم های ذهنی مسؤولان دست یافتنی است، با این وجود ۱۰ آیتم برای سنجش وضعیت فضای كسب و كار وجود دارد كه هم اكنون با عنایت به این آیتم ها در وضعیت خوبی قرار نداریم.
رحمانی با اشاره به اینكه باید نقصها و مشكلات در بهبود فضای كسب و كار را استخراج كرده و آنرا حل نماییم، اظهار داشت: مجموعه ما باید به گونه ای عمل كند كه اگر صنعتگری از وزارت صنعت، معدن و تجارت خارج شد، به این نتیجه برسد كه مسؤولان، كارشناسان و… وزارتخانه هر آنچه از دستشان بر می آمده برای او انجام داده اند و رسیدن به این هدف هم نیاز به برنامه ریزی و… ندارد، بلكه نیازمند یك اجماع در وزارتخانه است.
افزایش تولیدات و ساخت داخل
وی با تاكید بر لزوم افزایش تولید ساخت داخل اظهار نمود: اجرای پروژه توسعه تولید پوشاك و نساجی باید مورد توجه جدی قرار گیرد، چراكه سالانه حجم بسیاری پوشاك وارد می شود و این حوزه ۱۲ درصد اشتغال كشور را دارد، همینطور گسترش آن نیازمند سرمایه گذاری پایینی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یكی از مهمترین برنامه های وزارتخانه را توسعه بخش معدن عنوان نمود و اظهار داشت: بر مبنای برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته و با عنایت به ظرفیت های این بخش، سال جاری، سال توجه بیشتر به معدن خواهد بود.
رحمانی با اشاره به لزوم توسعه صادرات، اضافه كرد: در این حوزه، بسته پشتیبانی از صادرات را داریم كه كامل است و در صورت اجرای آن، مشكلات این حوزه حل خواهد شد.
وی افزود: برای كشورهای همسایه، عراق، سوریه و لبنان پكیجی را تهیه كردیم و این كار برای روسیه و كشورهای آسیای میانه و دیگر كشورها هم می تواند صورت گیرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و اجرای مشوق ها برای واحدهای خوش حساب را از دیگر برنامه های این وزارتخانه عنوان نمود و با اشاره به ضرورت ایجاد همدلی و همسویی میان تولیدكنندگان، دولت و مردم، بر افزایش نقش آفرینی تشكل های خصوصی و اطلاع رسانی اقدامات وزارتخانه برای آنها و مردم تاكید نمود.

1398/01/08
14:56:51
5.0 / 5
4354
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه