سال رونق تولید،

به وزارت صنعت اختیارات خاص داده شود

به وزارت صنعت اختیارات خاص داده شود نیو باكس: عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران تاسیس صندوق بیمه و بانكهای خاص برای بخش صنعت را همچون راهكارهای رونق تولید عنوان نمود و اظهار داشت كه با عنایت به اینكه هم اكنون تحریم به صنایع و تولید كشور حمله كرده، باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت اختیارات خاص داده شود.


محمد علی عامری در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه برای تقویت تولید باید صنایع رقابت پذیر باشند، اظهار داشت: ساختار اقتصادی كشور باید تغییر كند به صورتی كه مناسب تولید باشد.
وی با اشاره به اینكه سه مشكل اصلی بر سر راه تولید وجود دارد، اظهار نمود مشكل اول نرخ تأمین اجتماعی است؛ چون كه در ایران جمع پولی كه كارگر و كارفرما به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می كنند معادل ۳۰ درصد كل هزینه بیمه است. این در شرایطی است كه این درصد در هیچ كشوری بیشتر از ۱۴ درصد نیست.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران چاره این مشكل را ایجاد یك صندوق بیمه جداگانه برای صنعت و تولید عنوان نمود كه تنها بیمه صنعتگران كارگران تولید را پوشش دهد.
عامری در ادامه مشكل دیگر واحدهای تولیدی را بالا بودن بهره بانكی عنوان نمود و اظهار داشت كه با عنایت به مشكلاتی كه بانك ها با آن مواجهند نمی توان انتظار كاهش چشم گیر سودهای بانكی را داشت.
به قول وی چاره مقابله با این مشكل هم تأسیس بانكهای خاص در بخش تولید است؛ چراكه در گذشته هم ایران تجربه تأسیس این بانك ها را داشته كه نتیجه آنها ایجاد واحدهایی همچون ایران خودرو و پارس خزر بوده است.
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران با تاكید بر اینكه كاهش نرخ تأمین اجتماعی و بهره بانكی دو ستون اصلی رونق تولید هستند، مانع دیگر تولید را ضعف كشور در سیستم تجارت جهانی دانست و اظهار نمود: برخی كشورهای همسایه از طرفی با ما رفاقت سیاسی دارند، اما از سوی دیگر خویش را رقیب تولید ایران می دانند. برای مثال تركیه اصلاً تمایل ندارد كه صنعت نساجی ما وجود داشته باشد.
عامری در ادامه با اشاره به اینكه برای رونق تولید باید اختیارات خاص به وزارت صنعت، معدن و تجارت داده شود، خاطرنشان كرد: در هنگام جنگ، ارتش و سپاه محور هستند و همه وزارتخانه ها و سازمان ها به آنها خدمات می دهند. هم اكنون هم تحریم ها به صنایع و تولید كشور حمله كرده است؛ ازاین رو باید وزارت صنعت، معدن و تجارت بعنوان محور در نظر گرفته شود و سایر وزارتخانه ها نیازهای آنرا تأمین كنند.

شوك ارزی؛ دشمن تولید
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران همینطور در انتها شوك ارزی را یكی از دشمنان تولید دانست و اظهار داشت: با عنایت به اینكه سرمایه داران افزایش ناگهانی قیمت دلار را پیش بینی می كنند، سرمایه خویش را به دلار تبدیل نموده و از كشور خارج می كنند.
وی ادامه داد: از سوی دیگر صاحبان سرمایه با افزایش ناگهانی نرخ ارز احساس ناامنی می كنند و سرمایه های خویش را در كشورهای دیگر سرمایه گذاری می كنند. برای مثال هم اكنون بعضی از این افراد سرمایه های خویش را در گرجستان سرمایه گزاری نموده اند، در حالیكه اگر مشكلات اقتصادی پیش نیامده بود، این سرمایه ها می توانست در ایران صرف تولید شود.1398/01/14
23:49:11
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تجارت , تولید
این مطلب نیوباکس را پسندیدید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
نیو باکس
newbox.ir - تمامی حقوق نیو باكس محفوظ است

نیو باكس

بسته بندی و جعبه